"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Świętoniowej

Działania marzec/kwiecień 2013

„Wiosna wiosna, chcemy słonka!
Już bociany przyleciały
w niebie słychać śpiew skowronka!”

Wszyscy mieliśmy już serdecznie dosyć długiej i mroźnej zimy! I chociaż fajnie było jeździć na sankach czy nartach, albo lepić bałwany to jednak dała się ona już wszystkim we znaki! Już od pewnego czasu wszyscy niecierpliwie czekaliśmy na wiosnę, wypatrując pierwszych oznak budzącej się po długim zimowym śnie przyrody. Bardzo starannie przygotowywaliśmy się do jej powitania.

Kalendarzowe nadejście wiosny poprzedziły spacery i wycieczki, podczas których szukaliśmy zwiastunów wiosny, oglądaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty, słuchaliśmy śpiewu ptaszków, które już zaczęły powroty z ciepłych krajów. Bocianów w gnieździe jeszcze nie było, poznaliśmy piosenki o tematyce wiosennej.

Wiosna to przede wszystkim czas budzenia się przyrody do życia. Dlatego też postanowiliśmy z bliska przyjrzeć się procesowi wzrostu niektórych roślin. Przygotowaliśmy ziemię i doniczki, w których sialiśmy owies i cebulki. Wystawiliśmy nasze podpisane doniczki do słońca, podlewaliśmy i uzbroiwszy się w cierpliwość czekaliśmy na pierwsze kiełkujące roślinki. Praca ta bardzo nam się spodobała. Uśmiechy goszczące na naszych twarzach były na to dowodem :)

Na podsumowanie wykonaliśmy zdrowe, wiosenne kanapki. Bazą był pyszny chleb. Dodatki to: nowalijki takie jak: sałata, ogórek, pomidor i szczypiorek. Przydał się również biały i żółty ser. Kolorowe kanapki wyglądały smakowicie i pięknie pachniały. Pochłanialiśmy je z „prędkością światła”.

Ostateczne pożegnanie zimy i powitanie wiosny nastąpiło podczas corocznego szkolnego Dnia Odkrywców Talentów, podczas którego obejrzeliśmy przedstawienia w wykonaniu naszych starszych kolegów ze szkoły. Odkryliśmy, że w każdym z nas drzemią ukryte talenty. A z zimą chętnie spotkamy się, za rok.

„Wyskrob jajka, upiec babkę,
złap królika, kup sikawkę,
bo...WIELKANOC już nadchodzi,
więc się bawić nie zaszkodzi!”

Marzec zakończyliśmy przygotowaniami do świąt wielkanocnych. Malowanie, ozdabiane jajek jest polską tradycją świąt Wielkiej Nocy. Warto pielęgnować ten piękny zwyczaj i przekazywać go dzieciom. Na naszych twarzach widać było skupienie i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Na zakończenie wspólnie z rodzicami ozdabialiśmy pisanki – dowolnymi sposobami, z wykorzystaniem przeróżnych materiałów. Wszystkie były bardzo ładne. Nie zabrakło również innych ciekawych i twórczych zajęć plastycznych.

„Dziś ekologia modne słowo,
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy,
Od dziś przyrodzie my pomagamy...”

W związku ze zbliżającym się świętem Dnia Ziemi podczas zajęć mieliśmy okazję dowiedzieć się, co to jest recykling, jak prawidłowo segreguje się śmieci, zrozumieliśmy jak ważna jest dla wszystkich otaczająca nas przyroda.

Jedne z kwietniowych zajęć poświęciliśmy bliższemu poznaniu wiejskiego podwórka i jego mieszkańców. Udaliśmy się z wizytą do gospodarstwa dziadków Dawida. Zostaliśmy przez gospodarzy mile powitani, a następnie nadszedł czas na zwiedzanie gospodarstwa. Oglądaliśmy zwierzęta hodowlane w gospodarstwie, nazywaliśmy pomieszczenia, w których przebywają. Między innymi zobaczyliśmy świnki, krowy, byka, cielątko, kury, psa i króliki. Dowiedzieliśmy się o nich wielu ciekawych informacji. Wizyta bardzo nam się podobała, a gospodarzom za miłe przyjęcie i przybliżenie dzieciom ciężkiej pracy na gospodarstwie bardzo dziękujemy.

W imieniu swoim i dzieci…
Nauczycielka Punktu Przedszkolnego