"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Świętoniowej

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

W maju w naszym przedszkolu odbywały się niecodzienne zajęcia. Gościliśmy w przedszkolu ratownika medycznego z firmy Falck Medycyna. W trakcie zajęć mieliśmy okazję nauczyć się jak w prawidłowy sposób wzywać służby ratownicze, na czym polega praca ratowników medycznych, obejrzeliśmy pokaz pierwszej pomocy. Podczas pokazu prezentowano rekwizyty używane przez służby ratownicze. Uczyliśmy się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Poznaliśmy numery telefonów ratunkowych. Największą atrakcją spotkania okazała się przejażdżka ambulansem. Dzięki takiej lekcji nauczyliśmy się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Kolejnym gościem w przedszkolu była krawcowa pani Bernadeta Porębna. To ona wprowadziła dzieci w tajniki kroju i szycia. Okazało się, że praca krawcowej, wcale nie jest łatwa. Pani Bernadka rozpoczęła spotkanie krótkim opowiadaniem, w którym przybliżyła dzieciom jak wygląda praca krawcowej. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przyglądały się przyborom krawieckim, zapoznały się z wyglądem współczesnej maszyny do szycia. Największą atrakcją była próba szycia na maszynie, oczywiście pod czujnym okiem naszego eksperta. Dla wszystkich było to nie lada wyzwanie, a zarazem wspaniała przygoda.

Z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy na dzień 17 maja. Z pełnymi plecakami wyruszyliśmy na wycieczkę. Główną atrakcją było zwiedzanie ZOO. Kiedy dotarliśmy na miejsce wspólnie udaliśmy się do kasy, aby zakupić bilety wstępu. W jednej chwili jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśliśmy się w krainę zwierząt z różnych zakątków świata. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska lwa, tygrysa, zebry, małpy, wiele gatunków ptaków oraz zwierzęta żyjące w terrarium i bajecznie kolorowe motyle. Po obejrzeniu ZOO mieliśmy czas wolny dla siebie, więc skorzystaliśmy z możliwości zakupienia pamiątek, pobawiliśmy się na placu zabaw oraz zjedliśmy zapasy przygotowane przez rodziców. Po zwiedzeniu ZOO udaliśmy się na zamojski rynek. Największą jego atrakcją była przechadzka po olbrzymich schodach oraz karmienie gołębi. Nad bezpieczeństwem jak i dobrą zabawą podczas wycieczki czuwali nauczyciele oraz rodzice.

Dzień 31 maja w naszym przedszkolu był dniem pełnym radości, wzruszeń i uśmiechu na twarzach dzieci i ich rodziców. Tego dnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Mamy i Taty. Z ogromnym przejęciem śpiewaliśmy piosenki, mówiliśmy wierszyki. Mamy niezwykle wzruszone podziękowały brawami. W prezencie dla rodziców przygotowaliśmy laurki i piękne czerwone serca z masy solnej. Były też serdeczne uściski, pyszne łakocie i kawa.

W czerwcu w związku z realizacją tematyki „Urządzenia elektryczne w kuchni” dzieci odbyły wycieczkę do szkolnej kuchni, aby zapoznać się z m.in. zawodem kucharki. Przedszkolaki poznały bliżej miejsce, gdzie przygotowywane są pyszne posiłki dla uczniów szkoły oraz smaczna herbatka dla przedszkolaków. Przyjrzały się pracy Pań kucharek oraz urządzeniom elektrycznym i innym przedmiotom wykorzystywanym w kuchni. Okazało się, iż miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic. Dziękujemy za miłe przyjęcie!

Również w czerwcu w ramach zajęć wybraliśmy się z wizytą do Gminnej Biblioteki w Świętoniowejmieszczącej się w Wiejskim Domu Kultury. Dzieci poznały podstawowe zasady zachowania się w bibliotece. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią przeglądały i komentowały. Przedszkolaki mogły założyć sobie karty biblioteczne oraz wypożyczyć książeczkę, by móc ją poczytać z rodzicami w domu. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z obietnicą, że wróci do niej, aby korzystać z bogatej oferty dla dzieci. Wycieczka odbyła się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

Kolejną atrakcją było spotkanie dla rodziców z trenerem Fundacji Komeńskiego panem Jerzym Radwanem. Odbyło się ono tym razem w formie pikniku rodzinnego, na którym szczególnymi gośćmi były przedszkolaki.

Jak co roku przyszło nam pożegnać się z przedszkolem i kolegami. 16 lipca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Jak przystało na absolwentów przedszkola wszyscy stawiliśmy się w odświętnych strojach. Z łezką w oku żegnaliśmy się z nauczycielką, były to chwile pełne wspomnień i wzruszeń. Pani Monika zabrała głos życząc dzieciom samych sukcesów na dalszej drodze edukacji, rodzicom dziękowała za współpracę oraz zaangażowanie w życie przedszkola. Wszystkim obecnym życzyła spokojnych i radosnych wakacji. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola i książki z polskimi legendami.

W imieniu swoim i dzieci…
Monika Piejko-Płoskoń