"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Świętoniowej

Działania wrzesień/październik 2013

Skończyły się wakacje. Pierwszy dzień w przedszkolu to jeden z najważniejszych dni w roku szkolnym. Do naszego przedszkola uczęszcza 16 dzieci w tym 15 nowych. Dzieci wypoczęte i gotowe do wspólnej zabawy i poszukiwania przygód rozpoczęły zajęcia.

W ramach zajęć „Bezpieczeństwo najważniejsze” 2.10.2013 r. wraz z kl. 0, udaliśmy się z wizytą do Komisariatu Policji w Przeworsku. Celem wyprawy było poznanie specyfiki pracy policjanta. Swoją wycieczkę pod bacznym okiem pani policjantki, przedszkolaki rozpoczęły od zapoznania się
z pomieszczeniami m.in. Dyżurnego Policji, pokojem przesłuchań dla dzieci oraz celi. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji oraz pokaz sprzętu policyjnego. Na koniec dzieci miały możliwość szczegółowego obejrzenia wozu policyjnego. Dopełnieniem zajęć o bezpieczeństwie był
udział przedszkolaków w programie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej „Bezpieczna droga do szkoły”. Dzieci odwiedzili Pan policjant oraz Pan Wiesław Bukowski Prezes Stowarzyszenia. Nasi goście rozmawiali z przedszkolakami
o bezpieczeństwie na drogach, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas ktoś obcy.
Apelowali szczególnie o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta.

Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z przedszkolaków
nie będzie obawiał się spotkania z policjantem, który będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki ze znakami drogowymi oraz odblaski.

W ramach zajęć o bezpieczeństwie wybraliśmy się również do Przeworskiej Państwowej Straży Pożarnej, by dzięki uprzejmości strażaków z bliska przyjrzeć się ich ciężkiej pracy, poznać dokładne umundurowanie i na żywo zobaczyć wszystkie specjalistyczne urządzenia i wozy strażackie. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm i umundurowanie strażackie, czy usiąść w wozie strażackim. Dzieci dowiedziały się o zaletach, ale także o trudach pracy strażaka. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na przeworski plac zabaw mieszczący się przy Urzędzie Miasta.

I choć wrzesień nie rozpieszczał nas pogodą, to nadszedł piękny złoty październik, mieniący się kolorami i darami natury. Przedszkolaki postanowiły wykorzystać słoneczną pogodę i jak co roku, wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Wielkie zainteresowanie dzieci wywołał pomnik, groby pomordowanych oraz leśny ołtarz. Dzieci miały okazję poznać historię okolicy, w której mieszkają. Z zapałem poszukiwały grzybów a znalazły … ptasie gniazdo. Las kusił nas barwami jesieni. Spacer po nim był dla przedszkolaków nielada atrakcją. Znaleźli tam wiele darów jesieni
w postaci szyszek, żołędzi oraz kolorowych liści.

Jednym z tematów ostatnich dwóch miesięcy były warzywa i owoce, a oto kilka aktywności, które podjęliśmy w związku z tym. Słuchaliśmy wiersza „Na straganie” oraz rozmawialiśmy na temat jego treści, nazywaliśmy owoce i warzywa mówiliśmy o tych, które nam smakują i które lubimy najbardziej. Porównywaliśmy kształt, kolor i wielkość, warzyw oraz owoców. Klasyfikowaliśmy je według jednej cechy, tworzyliśmy zbiory, rozpoznawaliśmy warzywa i owoce po ich smaku i zapachu, sprawdzaliśmy, co kryje się w środku, stworzyliśmy warzywne ludki, robiliśmy kompot z owocowych pieczątek, robiliśmy owocowe szaszłyki, przygotowaliśmy truskawkowy koktajl nie obyło się bez degustacji. Na koniec zastanawialiśmy się wspólnie, jakie wartości odżywcze mają owoce i warzywa oraz dlaczego warto je jeść.

W październiku nie zapomnieliśmy również o Dniu Nauczyciela. Wspólnie z Zespołem Szkół, w którym mieści się nasze przedszkole wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu boiska szkolnego, następnie udaliśmy się do Domu Ludowego, aby obejrzeć część artystyczną zaprezentowaną przez uczniów z Zespołu Szkół. Podziwialiśmy śpiew i pełne humoru scenki, które mówiły o trudnej aczkolwiek wdzięcznej pracy nauczyciela.

Solenizantkom ostatnich dwóch miesięcy Zuzi, Ani S., oraz Oliwii życzymy wszystkiego najlepszego.

Na kolejne aktualności z życia naszego przedszkola zapraszamy już wkrótce.

W imieniu swoim i dzieci nauczycielka…

Monika Piejko - Płoskoń