"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Świętoniowej

Działania listopad / grudzień 2013

Minęły kolejne miesiące wspólnego przebywania razem, a więc czas na nowinki.
Czas przed Świętem Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy od nas odeszli, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Nie mogło, więc zabraknąć w naszym przedszkolu wizyty w miejscu spoczynku naszych bliskich. Piechotą doszliśmy na pobliski cmentarz. Zwracaliśmy uwagę na nagrobki, napisy na płytach grobowców. Dzieci z zaangażowaniem i ostrożnością stawiały zapalone znicze na grobach. Z szacunku do miejsca i tradycji zachowywaliśmy się bardzo grzecznie i spokojnie.

W drugim tygodniu listopada postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej naszej ojczyźnie. Dowiedzieliśmy się, jakie jest nasze położenie geograficzne, poznaliśmy godło, flagę, stolicę Polski i zabytki.  Poznaliśmy legendę o smoku wawelskim. Ważną sprawą było odśpiewanie hymnu państwowego.

W listopadzie udaliśmy się do MOK w Przeworsku na spektakl „Król Maciuś Pierwszy. W kinie każdy zajął miejsce i z niecierpliwością wyczekiwał rozpoczęcia. Wspaniały spektakl swoją akcją przeniósł dzieci w świat wyobraźni. Ogromne wrażenie na małych widzach wywarła historia małego Króla, który nieoczekiwanie musiał dorosnąć. Po obejrzeniu spektaklu pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do przedszkola z niecierpliwością oczekując kolejnego wyjazdu.

22 listopada dzieci, które w tym roku przedszkolnym po raz pierwszy przyszły do naszego przedszkola zostały uroczyście przyjęte do grona Przedszkolaków podczas uroczystości pasowania na przedszkolaka. W przebraniu krasnoludków przedstawiły krótką część artystyczną, później wszystkie złożyły uroczyste przyrzeczenie. Pan Dyrektor ZS w Świętoniowej Janusz Harpula kładł na ramieniu każdego dziecka wielki ołówek i nadawał mu miano prawdziwego przedszkolaka.

W tym samym dniu odbyło się w naszym przedszkolu szkolenie dla rodziców prowadzone przez trenera Fundacji Komeńskiego Pana Jerzego Radwana. Nasi rodzice nie zawiedli i zaszczycili nas 100 % obecnością.

25 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu światowy dzień pluszowego misia. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie, towarzyszy naszych wszystkich zabawach. Na początku poznaliśmy historię powstania pluszowego misia, wymieniliśmy wszystkie znane nam misie, czytaliśmy książki i wiersze o misiach, zdobyliśmy wiedzę na temat wyglądu i życia niedźwiedzia brunatnego, odbyły się również liczne konkursy i zabawy. Tego dnia nie zabrakło licznych atrakcji.

Listopad zakończyliśmy zabawą andrzejkową. Poznaliśmy andrzejkowe wróżby i zwyczaje. Imprezę zakończyliśmy dyskoteką oraz słodkim poczęstunkiem.

Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza", organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji była pomoc dzieciom z domów dziecka. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i dziękujemy rodzinom przedszkolaków za udział w akcji.

5 grudnia zawitał do nas św. Mikołaj z wielkim workiem pełnym prezentów. Na to spotkanie dzieci na całym świecie czekały od dawna. Tego dnia spełniły się nasze wszystkie marzenia, o których pisaliśmy w listach. Za prezenty przedszkolaki odwdzięczyły się wierszykami i pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej i magicznej atmosferze. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Kolejnym miłym gościem w naszym przedszkolu okazała się świnka morska naszej koleżanki Zuzi. Dzięki niej mieliśmy okazję poznać to małe i sympatyczne zwierzątko a także zasięgnąć wielu informacji na jego temat.

20 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu wigilia. W tym dniu dzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy oraz jedliśmy przepyszne pierogi wigilijne przygotowane przez mamę Dominika.
W trakcie spotkania panowała niepowtarzalna i bardzo rodzinna atmosfera. Na zakończenie wzięliśmy ze sobą do domu, własnoręcznie przez nas przygotowane i ozdobione pierniczki oraz kartki świąteczne.

Na kolejne wiadomości z przedszkola zapraszamy już wkrótce.

W imieniu swoim i dzieci…
Monika Piejko - Płoskoń