"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Świętoniowej

Działania marzec / kwiecień 2014
Witam po dwumiesięcznej przerwie w progach naszego przedszkola.

Marzec rozpoczęliśmy od uczczenia Dnia Kobiet. Warto w tym dniu zrobić coś miłego dla każdej pani - a mamy ich w swoim otoczeniu wiele, chociażby nasze mamy i koleżanki z przedszkola, dla których w tym dniu warto być miłym, uprzejmym i jak najmniej psocić. Chłopcy wykonali słodką laurkę w kształcie kwiatka i zaśpiewali małym kobietkom piosenkę.

Realizując temat tygodnia „Oblicza sztuki” dzieci poznawały malarstwo, rzeźbę, architekturę, fotografię wykonując jednocześnie związane z tematem ciekawe prace plastyczne, według własnego pomysłu.  Dodatkowo rozwijały zdolności aktorskie i swobodną ekspresję słowną  podczas zabaw.

Dzięki wyjazdowi do Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku na interaktywne warsztaty „Magia obrazu” przedszkolaki poznały interesujący zawód aktora. Wycieczka była zupełnie nowym doświadczeniem. Dzieci miały okazję wkroczyć w magiczny świat kreskowych i kukiełkowych bohaterów, poznały czarodziejskie metody ich ożywiania (animację) oraz wspólnie z prowadzącym przybliżyły sobie historię rysunku. Z pomocą zbudowały podstawowy scenariusz filmowy, zobaczyły sprzęt i elementarny skład ekipy filmowej, a na ekranie sposoby i techniki animowania postaci. Ochotnicy z widowni mieli okazję spróbować podłożyć pod rysunkowych bohaterów efekty dźwiękowe, dubbing. To wszystko rozbudziło naszą wyobraźnię.

Od niepamiętnych czasów dzieci witały wiosnę podczas topienia marzanny. Do tego wydarzenia przygotowywały się od kilku dni. Marzannę wykonały z siana i drewnianego stelażu. Marzanna wywołała wielkie poruszenie. Nigdy wcześniej dzieci nie widziały podobnej kukły, były nią zachwycone. Sama wycieczka nad Wisłok wywołała wiele radości. Przechodziliśmy ulicami i drogami polnymi Świętoniowej wywołując wiosenny uśmiech na twarzach napotkanych mieszkańców. Dzieci miały okazję zwiedzić najbliższą okolicę, poznać ludzi z sąsiedztwa, niektóre nie wiedziały, że w okolicy jest taka ”olbrzymia” rzeka. Wywołała ona zachwyt a zarazem wzbudziła zdziwienie. Podczas wyprawy z krzaków wyskoczyła sarna. Dzieci były pod wielkim wrażeniem, że jest taka wielka. Po drodze z wielkim zaciekawieniem odkrywały kolejne zmiany w przyrodzie i z entuzjazmem o nich opowiadały po powrocie do przedszkola.  Wielką atrakcją okazały się mosty na rzece. Jeden, przez który nie można przejeżdżać, ponieważ jest dopiero w budowie, a drugi stary zniszczony, którego stan nie pozwala na wejście i jest zamknięty. W głowach dzieci zrodziły się nowe pytania. Wycieczka w poszukiwaniu wiosny bardzo się przedszkolakom spodobała i spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Kolejną atrakcją w naszym przedszkolu okazała się wizyta starszych kolegów ze szkoły, przy której Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej realizuje projekt „Nasza świetlica – oaza twórców”. Głównym celem projektu jest rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci. Na warsztatach wykorzystywane są klocki LEGO Mindstroms oraz OLLO.  Zajęcia spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem wśród przedszkolaków. W ciekawy i przyjazny sposób opiekun świetlicy pani Anna Dyrda przekazała dzieciom wiedzę na temat czujników, przekładni oraz podstawowych konstrukcji, z jakimi można spotkać się w życiu codziennym. Dzieci mogły obejrzeć pokaz a później same posterować pojazdami z klocków. Była to niesamowita frajda.

Święta wielkanocne tuż tuż. Wszyscy pochłonięci byliśmy przygotowaniami pisanek, kurczaków, palm oraz innych prac plastycznych o tematyce wielkanocnej. Podczas zajęć zapoznaliśmy się z licznymi barwnymi i bogatymi zwyczajami ludowymi naszej kultury, kolejny raz odkrywaliśmy swoje talenty.

W Wielki Czwartek odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste śniadanie wielkanocne. Na stole nie mogło zabraknąć jajek, jajecznicy i samodzielnie przez nas przygotowanych babeczek i mufinek. W naszym przedszkolu zapanowała iście świąteczna atmosfera.

Swoje urodziny obchodziły Maja, Julia oraz Dominik. Solenizantom życzymy wszystkiego, co najlepsze.

Na kolejne wiadomości z naszego przedszkola w imieniu swoim i dzieci zapraszam za dwa miesiące…

Monika Piejko - Płoskoń