"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Szówsku

Działania styczeń/luty 2013

Przepełnieni zapałem i nowymi pomysłami rozpoczęliśmy po przerwie świątecznej Nowy Rok kalendarzowy. Miesiąc styczeń charakteryzował się organizacją uroczystości i imprez okolicznościowych. Rozmawialiśmy na temat Nowego i Starego Roku, dzieci zostały zapoznane z różnymi kalendarzami i z zegarami.

12 stycznia 2012 r. odbył się w Ośrodku Przedszkolnym „Kompetentne Przedszkolaki” „Bal Karnawałowy” dla przedszkolaków.W zabawie brali udział również rodzice koordynujący całą zabawę dzieci. Przedszkolaki uczestniczyły w balu przebrani w najróżniejsze stroje: księżniczek, autko, szeryfa, diabełka, rycerza. Atmosfera podczas balu była ciepła i przyjazna, sprzyjała integracji dzieci. Tańce i zabawy odbyły się na dużej sali gimnastycznej gdzie grała orkiestra. Tańce dzieci były przeplatane poczęstunkiem, który dodawał im sił na dalszą zabawę.

W naszym przedszkolu dzieci uwielbiają układać puzzle, więc zorganizowaliśmy w przedszkolu „Dzień puzzli”. W tym dniu przedszkolaki poprzynosiły z domów swoje puzzle, układały wspólnie wymieniając się układankami, rozmawiali na temat bohaterów puzzli, starsi pomagali młodszym.

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych dziadków. 22 stycznia odbyło się przedstawienie z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. W swojej pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoją Panią przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Rodzice dzieci przygotowali również dla Jubilatów poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych Dziadków upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy przy muzyce. Podsumowując całą uroczystość można stwierdzić, że wysiłek poniesiony przez dzieci i nauczycielkę przyniósł należyty efekt. Przedstawienie doskonale się udało, dostarczyło wszystkim niezwykłych przeżyć oraz niezapomnianych chwil.

Ostatni tydzień stycznia i początek lutego postanowiliśmy zrealizować projekt badawczy „WODA”. Owy projekt znacznie przybliżył nam jak bardzo potrzebna jest woda w życiu każdego żyjącego stworzenia. W tym czasie wraz z dziećmi przygotowaliśmy siatkę pojęciową. Zastanawialiśmy się do czego służy nam woda, jaka jest woda, gdzie mamy wodę, a także jaki ma kolor. Przeprowadziliśmy różne i ciekawe eksperymenty np. (jaki kolor ma woda, co się rozpuszcza w wodzie a co nie, co tonie, a co pływa, obserwowaliśmy stan skupienia wody, właściwości fizyczne wody itp.) aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat wody.

W lutym zajęliśmy się także okazaniem naszej troski ptakom, które w okresie zimy potrzebują naszej pomocy, więc za oknem naszego przedszkola pojawił się karmnik, do którego wsypujemy różne ziarenka. Tym sposobem możemy pomóc naszym małym ptaszkom, które każdego dnia odwiedzają karmnik i dzieci z zaciekawieniem mogą je obserwować.

Na następne relacje z życia przedszkolaków zapraszamy za dwa miesiące. Zapraszamy do obejrzenia galerii Naszych zdjęć.

Anna Duda