"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Szówsku

Działania marzec/kwiecień 2013

Kolejne miesiące mijają, a w naszym przedszkolu nadal nie brakuje pomysłów na ciekawe zajęcia, doświadczenia, które są przeplatane wesołą i udaną zabawą. Zresztą przeczytajcie sami jak ten okres dwóch miesięcy nam minął.

MARZEC
Miesiąc marzec rozpoczęliśmy od poznania różnych domów. Przedszkolaki przyniosły własnoręcznie wykonane z małą pomocą rodziców różne domki (dziupla, blok, domek jednorodzinny, akwarium, ul, buda, norka). Rozmawialiśmy o różnych sposobach mieszkania, umiejętnośc opisywania przez dzieci swojego adresu zamieszkania. Spacerowaliśmy po najbliższej okolicy w celu obserwacji różnych domów. Koniec marca mijał nam w atmosferze Świąt Wielkanocnych. Dzieci zostały zapoznane z tradycjami i zwyczajami świątecznymi, sialiśmy rzeżuchę, którą potem pielęgnowaliśmy codziennie pamiętając o podlewaniu, malowaliśmy pisanki. Z naszych prac wielkanocnych powstał piękny stolik ozdób i symboli wielkanocnych, który przypominał nam o zbliżających się świętach.

KWIECIEŃ
W pierwszym tygodniu kwietnia do naszego Przedszkola zawitała WIOSNA.
Ten kto ma oczy i uszy otwarte jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy ją i poczuje. Wiosna, to przecież słońce, zielone łąki, pierwsze kwiaty, to śpiew ptaków i powiew ciepłego wiatru.

Żeby tak naprawdę wiosna przyszła do nas trzeba przepędzić zimę. W związku, z tym dzieci zostały poinformowane na temat tradycji topienia słomianej kukły. Nasza kukła Marzanny powstała w atmosferze wesołej zabawy. Dzieci pożegnały „zimową pannę”, piosenki i wiersze o tematyce wiosennej ubarwiły nam jeszcze bardziej to wydarzenie.

Znaczny czas kwietnia zajęła nam realizacja projektu badawczego „JAJKO”, bowiem trwał on dwa tygodnie. Tematy, które zostały zrealizowane podczas projektu to:
Pochodzenie jajka ( słuchanie informacji na temat jajek z encyklopedii, książek, zgromadzenie jajek i umieszczenie ich w „kąciku jajek”, własne historie dzieci związane z jajkiem.
Wygląd jajka (oglądanie jajek w „kąciku jajecznym”, określenie jego kształtu i koloru, segregowanie jajek wg wielkości i koloru, wyklejanka z skorupek jajek.
Co kryje jajko? (obserwacja rozbijania jajek, samodzielne oddzielanie żółtka od białka (obserwacja za pomocą lupy), pogadanka: Co jajko ma w środku?. Pieczenie „Babeczek” (ważenie i liczenie składników potrzebnych do wypieku).
Do czego potrzebne są jajka? (ćwiczenie twórcze: Do czego potrzebne są nam jajka?, zabawa badawcza „Jaki smak ma jajko?”, samodzielne obieranie jajka ze skorupki, wykonanie z jajka pysznej „Kurki”.
Piórka (oglądanie ilustracji ptaków domowych, opisanie ich wyglądu, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze „Głosy ptaków, oglądanie różnych piór (zabawy badawcze), tworzenie kolekcji piór). Podsumowanie projektu odbyło się w postaci quizu z losowaniem pytań dotyczące utrwalenia wiadomości z przeprowadzonego projektu.

W kwietniu trudno już było nas utrzymać w sali przedszkolnej, gdyż pojawiło się słoneczko, oraz byliśmy spragnieni spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

18 kwietnia w naszym Punkcie przedszkolnym odwiedził nas Pan Fotograf. Przedszkolaki w dużym skupieniu pozowały do zdjęć, które potem zostały pochwalone przez pana za odwagę i skupienie.

22 kwietnia obchodziliśmy „Dzień Ziemi”, w tym dniu dzieci zostały poinformowane w jaki sposób dbać o Naszą planetę i jak ważne jest aby segregować śmieci. Przy okazji w czasie sprzątania świata, przedszkolaki znalazły wiele oznak wiosny, które zaniosły do przedszkola.

Zapraszamy za dwa miesiące na nowe informacje płynące z naszego przedszkola.

Anna Duda