"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Szówsku

Działania wrzesień/październik 2013

„Bo przedszkole uczy, bawi nas
bo w przedszkolu miło płynie czas”.

Rozpoczął się nowy rok 2013/2014 w Naszym Punkcie przedszkolnym „Kompetentne Przedszkolaki”.
Obecnie uczęszcza 16 energicznych dzieci. 5 dziewczynek: Amelia (4l), Milena (4l), Weronika (4l), Maja (3l), Julia (3l) i 11 chłopców: Adrian (5l), Miłosz ( 5l), Ksawery (4l), Kubuś (4l), Mikołaj (4l), Aleksander (3,5l), Nikodem (3l), Krystian (3l), Michał (3l), Igor (3l), Mikołaj (3l).

Punkt Przedszkolny jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00-13.00, zajęcia dla dzieci są w wymiarze pięciogodzinnym. Pomocą dzieciom służy zawsze Pani nauczycielka, mama odbywająca codziennie dyżur i specjaliści (psycholog, logopeda, rytmik). Zajęcia są realizowane jako tematy tygodnia wg programu „Dobry Start przedszkolaka - program wychowania przedszkolnego” Moniki Rościszewskiej-Woźniak, który otrzymał I nagrodę w Konkursie na najlepszy program wychowania przedszkolnego”.

Dzieci mają ustalony ramowy program dnia: schodzenie się dzieci, swobodne gry i zabawy, przywitanie w kole i sprawdzenie obecności, zajęcia tematyczne, drugie śniadanie, kwadrans z bajką, grupowe zajęcia plastyczno-techniczne, spacer, pożegnanie. Organizowane są różne zabawy w kręgu, zabawy ruchowe, zręcznościowe, dydaktyczne, badawcze, tańce, zabawy muzyczne, zajęcia gimnastyczne.

Przedszkolaki podczas zabaw uczą się wzajemnej współpracy w grupie, która jest bardzo ważna w przezwyciężaniu trudności w przedszkolu. Dzieci mają fantastyczne pomysły na nowe zabawy.

I i II tydzień września był miesiącem poznawania się dzieci, sali przedszkola, omówienie zasad obowiązujących w przedszkolu (spisanie kontraktu).

13 września odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Instytut Komeńskiego. Został przygotowany słodki poczęstunek, owoce, napoje, a przez rodziców został przygotowany grill i kiełbaski. Spotkanie integracyjne były prowadzone przez trenera Instytutu Pana Jerzego Radwana, który zorganizował różne zabawy z chustą animacyjną dla dzieci i rodziców. Zabawa była świetna, po czym można było poznać po uśmiechniętych twarzach dzieci i rodziców.

Druga połowa września i październik były miesiącami o tematyce jesieni. Dzieci zapoznały się z nową porą roku. Podczas jesiennych spacerów dzieci spacerowały po najbliższej okolicy, w poszukiwaniu darów jesieni ( kasztany, żołędzie, liście, szyszki, orzechy), które później przedszkolaki wykorzystały je do prac plastycznych. Dzieci wykonują prace plastyczne różnymi technikami tj. malują farbami, co wielką frajda jest dla nich malowanie samymi paluszkami, malują kredkami i pastelami, technika orgiami, wycinają nożyczkami, wydzieranki z bibuły i papieru kolorowego. Wykonane przez dzieci prace są wywieszane na tablicy, które są codziennie podziwiane przez rodziców.

W miesiącu październiku zostały zrealizowane jeszcze tematy tj. „Jesień daje nam owoce”, „Warzywa”, „Kształty”, „Grzybobranie”, „Jesienne nastroje”. Każdy dzień w przedszkolu jest bardzo wesoły i kolorowy od ciekawych pomysłów dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć

Anna Duda