"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Tuligłowach

Działania marzec/kwiecień 2013

Serdecznie witamy wszystkich odwiedzających stronę internetową naszego Punktu Przedszkolnego w Tuligłowach, prowadzonego w ramach projektu pod nazwą „Kompetentne Przedszkolaki”. Zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi informacjami, organizacją pracy przedszkola oraz galerią zdjęć z wydarzeń przedszkolnych.

W Naszym Punkcie Przedszkolnym, który mieści się w Szkole Podstawowej im. Ks. Bronisława Markiewicza w Tuligłowach, czynnym w godz. od 8:00 do 13:00, zajęcia prowadzone są w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego i jest tu realizowany program nauczania przedszkolnego „Dobry start przedszkolaka” Moniki Rościszewskiej-Woźniak.
W obrębie zabaw, aktywności, u dzieci przede wszystkim realizowane są najważniejsze cele - rozwijanie: ciekawości i motywacji do poznawania świata, współdziałania z innymi, samodzielności, umiejętności komunikacyjnych, rozumienia znaczenia norm społecznych, wyobraźni i ekspresji twórczej. Rodzice i specjaliści aktywnie wspierają nasze wspólne działania, przy dużym zaangażowaniu wszystkich.

Nasze dzieci są bystre i pomysłowe, radosne i otwarte, chętne do współpracy i zabawy, potrafią poradzić sobie w różnych sytuacjach, jest ich 13: Maja, Wiktoria, Emilia, Faustyna, Gracjan, Kacper, Kamil, Dominik, Kacper, Eryk, Patryk, Norbert i Artur.

W naszym przedszkolu jest czas na wszystko. Rano są zabawy swobodne, podczas których dzieci same wybierają sobie zajęcie, potem jest spotkanie w kręgu, w czasie którego są różne zabawy dydaktyczne o charakterze językowym, matematycznym, muzycznym, ruchowym. Po śniadaniu spotykamy się przy bajce, a później pracujemy przy stoliku, gdzie wykonujemy różne ciekawe prace plastyczne. Nasz dzień kończy się zabawami w kręgu, pożegnaniem i prezentacją rodzicom naszych prac.

Nasze zajęcia w marcu i kwietniu związane były z tematem: bajki, pogody marcowej, wielkanocnych niespodzianek, Wielkanocy, zwierzątek, wspólnych zabaw, naszych zmysłów, ciekawych postaci: kosmitów, Indian, kosmonautów i krasnoludków. Rozmawialiśmy na temat bajek, potrzeby ich słuchania, obserwowaliśmy zwierzątka przynoszone do przedszkola: papugi, chomiki, pieski i kotki. Przed zbliżającymi się świętami pracowaliśmy i wykonywaliśmy piękne ozdoby: koszyczki, zajączki, baranki, kurczaki, pisanki, poza tym dokładnie przeglądaliśmy się jajku, prowadziliśmy z nim różne eksperymenty realizując projekt - JAJKO. Tak jak w każdym miesiącu tak i w tych dniach bawiliśmy się w różne zabawy, pracowaliśmy z panią logopedą i panią psycholog, uczestniczyliśmy w zajęciach z rytmiki, chodziliśmy na wycieczki, bawiliśmy się na placu zabaw, obserwowaliśmy budzącą się do życia przyrodę, ale przede wszystkim wesoło i ciekawie spędzaliśmy czas!

Ważne wydarzenia tak, jak w każdym miesiącu, sprawiły nam dużo radości i przyniosły wiele satysfakcji, były wyjątkowe i niepowtarzalne i często przez nas oczekiwane z niecierpliwością, oto one:
• Świętowanie 4- urodzin naszej Emilki.
• Przygotowanie poczęstunku z okazji Dnia Kobiet, wręczenie upominków: mamom, babciom, dziewczynkom, Pani Dyrektor oraz wszystkim Paniom pracującym w szkole.
• Wizyta w zerówce, wspólne zabawy ze starszakami.
• Wspólne robienie palmy.
• Wysiewanie rzeżuchy.
• Podsumowanie projektu „jajo” i wspólne robienie jajecznicy.
• Zapoznanie się z nowymi zabawkami dostarczonymi do przedszkola, które szybko przypadły dzieciom do gustu i wzbudziły ich wielką radość.
• Codziennie gościmy jakieś zwierzątka, które przynosiły dzieci. Były min. papugi, chomiki, pieski i kotki. Dzieci chętnie obserwowały zwierzątka, rozmawiały o nich i się z nimi bawiły.
• Wspólne robienie rakiety z pudełek i malowanie jej farbami.
• Doświadczamy, co może robić woda?, jak może pachnieć kwiat?, trawa?, jaką muzykę wydają ptaki? - czyli pilnie przysłuchujemy się otaczającej nas naturze.
• Jesteśmy też w odwiedzinach u Wiktorii, która pokazuje dzieciom cielaczka i inne zabawki na jej podwórku.

DZIEKUJEMY!
Dziękujemy za obejrzenie naszej strony, zapraszamy za dwa miesiące!

Renata Karpińska