"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Urzejowicach


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Maj rozpoczęliśmy zajęciami poświęconymi życiu na wsi. Przedszkolaki odwiedzały zaprzyjaźnione gospodarstwa, gdzie mogły obejrzeć  zwierzęta hodowlane, maszyny rolnicze i porozmawiać o pracy rolnika. Dzieci szkicowały zwierzęta, w klasie naśladowały je, liczyły, segregowały, opowiadały o ich wykorzystaniu i roli w gospodarstwie.

W drugim tygodniu realizowaliśmy temat „Na majowej łące”. Dzieci wybrały się na spacer na łąkę, gdzie zbierały kwiaty i obserwowały, żyjące tam owady. W klasie naśladowały mieszkańców łąki, rysowały je, wycinały i wyklejały oraz lepiły z plasteliny. Powstała kolekcja ślimaków, pająków, motyli, chrząszczy i pszczół. Dzieci dowiedziały się nie tylko o pożytecznej roli owadów, ale również o grożącym im niebezpieczeństwie.

„Moja rodzina”- to temat, którym zajęliśmy się w kolejnym tygodniu. Przedszkolaki opowiadały i portretowały swoje mamy, tatusiów i rodzeństwo. Przybliżały zawody swoich rodziców, opowiadały o zabawach z rodzeństwem i obowiązkach domowych. Dzieci bawiły się również w dom, naśladując najbliższych. Ponadto wykonały laurki i upominki dla rodziców. Z przyniesionych zdjęć stworzyliśmy galerię fotografii rodzinnych. 26 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, na której przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny dla swoich rodziców.
W ostatnim tygodniu maja zajmowaliśmy się ziemskimi żywiołami. Przedszkolaki przeprowadzały eksperymenty z powietrzem i  ogniem oraz  zabawy badawcze z wodą. Dowiedziały się również jak należy dbać o ziemię, poznały zasady segregacji śmieci, oceniły stan środowiska w okolicy, a na zakończenie  posprzątały  teren wokół szkoły, park i boisko sportowe.

2 czerwca z okazji Dnia Dziecka odbyła się Impreza Piracka, na którą przedszkolaki przybyły w strojach piratów, aby uczestniczyć w zabawach i grach pirackich oraz poszukiwać ukrytego skarbu.

Na początku czerwca realizowaliśmy projekt „Klucze”. Przedszkolaki  liczyły, segregowały i porównywały przyniesione klucze, zastanawiały się co one otwierają, dowiedziały się jak działa zamek w drzwiach i ile kluczy jest w szkole. Dodatkowo stworzyły modele kluczy oraz obserwowały jak można dorobić klucz.
9 czerwca odbyła się wycieczka do sali zabaw „Kolorowy Świat” w Rzeszowie.

„Zwierzęta egzotyczne” to kolejny nasz temat. Dzieci poznawały zwierzęta żyjące w krajach egzotycznych, opowiadały o swoich doświadczeniach, opartych głownie na wycieczkach do ZOO.  Wykonały wiele prac plastycznych, nauczyły się piosenek i tańców, w których wcielały się w poznawane zwierzęta.
Kolejny temat to „Kubusiowe opowieści”. Przedszkolaki poznawały bohaterów znanej i lubianej bajki. Wykonały  ich maski, śpiewały, tańczyły i grały na instrumentach do piosenki o Kubusiu.

Końcem czerwca powitaliśmy lato. Dzieci poznawały letnie miesiące, opisywały panującą pogodę oraz zmiany następujące w przyrodzie. Na spacerach szukaliśmy kwiatów i owoców, słuchaliśmy dźwięków lata, przyglądaliśmy się pracom polowym i ogrodowym. Ponadto przedszkolaki opowiadały gdzie będą spędzać wakacje.
27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom należą się duże podziękowania i gratulacje. Żegnając  się z Urzejowicami, życzę moim wychowankom wielu sukcesów i samych radosnych dni w przyszłym roku szkolnym.

Magdalena Tworek

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego