"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Urzejowicach

Działania styczeń/luty 2013

Styczeń rozpoczęliśmy tematem „Pomagam innym”. Przedszkolaki opowiadały jak pomagają rodzicom w pracach domowych, jak opiekują się zwierzątkami i jak służą pomocą sobie nawzajem. Aby udowodnić swoje zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym, dzieci z zapałem zabrały się do generalnych porządków w naszej sali. Na zajęciach poznawały różne historie dotyczące tematu i próbowały się do nich ustosunkować. Ponadto tworzyły prace je ilustrujące oraz wcielały się w poznane postacie.

W następnym tygodniu realizowaliśmy temat „Mój kalendarz”. Przedszkolaki zapoznawały się z kalendarzami, same natomiast wykonały kalendarz ścienny do klasy. Ponadto poznały różne przyrządy do odmierzania czasu: zegary, budziki, stopery czy klepsydry. Dzięki licznym zabawom ruchowo-muzycznym i plastycznym dzieci wiedzą już jakie mamy pory roku, znają miesiące, dni tygodnia oraz podział doby.

Korzystając z pięknej i śnieżnej zimy „wyruszyliśmy” w kolejnym tygodniu do Krainy Królowej Śniegu. Zajęcia codziennie rozpoczynały się od kolejnych fragmentów baśni „Królowa Śniegu”. Następnie dzieci przystępowały do rozmaitych zajęć ruchowych, plastycznych i muzycznych, próbując fantazję i wyobraźnię przenieść do świata rzeczywistego. Przedszkolaki m.in. badały śnieg i lód, obserwowały ptaki, sprawdzały na globusie i mapie, gdzie leży Laponia, inscenizowały baśń czy grały w własnoręcznie skonstruowaną grę planszową.

„Moi dziadkowie” to następny realizowany przez nas temat. Maluchy prezentując zdjęcia opowiadały o swoich babciach i dziadkach, wyszukiwały różnice między sobą a dziadkami, wcielały się w ich role, rozpoznawały akcesoria kojarzące się z nimi, uczyły się wierszy i piosenek, tworzyły portrety, laurki i upominki dla dziadków. Ale przede wszystkim wytrwale ćwiczyły do przedstawienia przygotowywanego z okazji ich święta. Podsumowaniem zajęć była uroczystość dla babć i dziadków z pysznym poczęstunkiem i przygotowanym przedstawieniem „Jasełek”.

W ostatnich dniach stycznia przedszkolaki sprawdzały co robią zwierzęta podczas zimy. Na spacerze obserwowaliśmy ptaki, konstruowaliśmy karmiki i dokarmialiśmy ptaki w szkolnym ogródku. Dzieci wiedzą również co robią poszczególne zwierzęta zimą i jak można pomagać tym, które zimę spędzają aktywnie.

Luty rozpoczęliśmy projektem „żółw”. Wspólnie przygotowaliśmy siatkę i hipotezy. Na zajęciach szkicowaliśmy, mierzyliśmy i ważyliśmy żółwia, na pytania dzieci odpowiadała ekspertka, szukaliśmy też odpowiedzi w atlasach i książkach. Dzieci naśladowały żółwie, tworzyły ich modele, słuchały bajek i opowiadań o żółwiach oraz przeglądały ilustracje.

Następny tydzień rozpoczęłyśmy Zabawą Karnawałową, przygotowaną wspólnie z przedszkolem i młodszymi klasami, która została poprowadzona przez panów wodzirejów. Przedszkolaki tańczyły przy największych przebojach, chętnie brały udział w konkursach i zabawach muzycznych, a w przerwach pałaszowały smakołyki przygotowane przez rodziców.

W tym tygodniu zajęliśmy się różnymi sposobami podróżowania. Dzieci poznawały pojazdy, nazywały je, rysowały, konstruowały i naśladowały. Dodatkowo przeliczały auta i spacerowały nie tylko po okolicy, ale również po dziwnych planetach w kosmosie.

W ostatnim tygodniu lutego bawiliśmy się kolorami. W pierwszym dniu skupiliśmy się na tęczy, którą próbowaliśmy sami stworzyć różnorodnymi sposobami. W każdym kolejnym dniu przedszkolaki przychodziły ubrane w konkretnych kolorach. Na zajęciach określały odcienie kolorów, tworzyły kolekcje w danym kolorze, wykonywały prace plastyczne charakterystyczne dla danego koloru, natomiast na spacerach odszukiwały obiektów w omawianym kolorze.
W tych minionych miesiącach celebrowaliśmy 4 urodziny Weroniki i 5 urodziny Remika. Sto lat przedszkolaki!