"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Urzejowicach

Działania marzec/kwiecień 2013

Marzec rozpoczęliśmy tematem „W marcu jak w garncu”. Na początku stworzyliśmy duży kalendarz na cały miesiąc, po czym przystąpiliśmy do omawiania zjawisk atmosferycznych, dzięki czemu mogliśmy codziennie zarejestrować obserwowaną pogodę. Okazało się, że w tym roku marzec był wyjątkowo zimny i pochmurny, i tylko przez pięć dni świeciło słońce. Poprzez wysiewanie nasion dowiedzieliśmy się jakie warunki do życia potrzebne są roślinom i jak wygląda ich wzrost. Na koniec zrobiliśmy przegląd naszych ubrań i potrafimy już odpowiednio ubrać się do panujących na zewnątrz warunków.

Następnie realizowaliśmy projekt „Jajko”. Przyniesione przez dzieci jajka poddaliśmy dokładnym badaniom. Były one mierzone suwmiarką, ważone, oglądane pod lupą, porównywane, liczone i segregowane. Największe okazało się jajko gęsi, a najmniejsze przepiórki. Model jajka wykonaliśmy z balonów. Przeprowadziliśmy także liczne doświadczenia i eksperymenty, te mądre i te mniej poważne, zaproponowane przez dzieci, np. „co stanie się z jajkiem pozostawionym na ciepłym kaloryferze?”( ku zdumieniu niektórych kurczak się nie wykluł) lub „czy jajko można przebić igłą?”. Nie zabrakło również pyszności z jajek – ucieraliśmy kogel-mogel z żółtek, a z białek piekliśmy bezy.

„Moje ciało” to kolejny nasz temat. Rozpoczęliśmy od odrysowania swoich sylwetek, które systematycznie uzupełnialiśmy w kolejnych dniach. Każdy dokładnie oglądał się w lusterku, wiemy jaki kolor oczu mamy, a jaki włosów, kto ma piegi, a kto dziurkę w brodzie. To ułatwiło nam wykonanie autoportretów. Każde z nas zostało też zważone się i zmierzone. Wiemy także co lubi nasze ciało - zdrowe jedzenie i ćwiczenia, nieco relaksu i dużo snu. Na zajęciach było sporo gimnastyki, masażyków i ćwiczeń. Teraz też możemy powiedzieć, jak trudno jest rysować stopami! Stworzyliśmy również galerię naszych fotografii z najwcześniejszego dzieciństwa i okazało się, że gdy rośniemy bardzo się zmieniamy. Bardzo nas też zainteresowało co mamy w środku, czym różni się chłopiec od dziewczynki i dlaczego robimy siusiu.

Przed Świętami Wielkanocnymi zajęliśmy się poznawaniem zwyczajów i tradycji. Przygotowaliśmy świąteczną dekorację sali, ozdabialiśmy mazurki i robiliśmy pisanki. Wspominaliśmy ubiegłoroczne święta, a na koniec życzyliśmy sobie zdrowych i radosnych świąt, które niebawem miały nadejść.

Pierwszy temat kwietnia to „Kubusiowe opowieści”. Opierając się na II rozdziale książki A.A.Milne „Jak Kubuś wpadł w potrzask” przedszkolaki uczestniczyły w licznych zabawach muzycznych, ruchowych i plastycznych.

„Jak mieszkamy” to kolejny temat miesiąca. Na początku przedszkolaki zaprezentowały swoje domy, przedstawione na rysunkach wykonanych z pomocą rodziców. Na spacerach odwiedzaliśmy również domy niektórych z dzieci. Mogliśmy wtedy przeliczać okna, drzwi, dokładnie opisywać dany budynek i jego otoczenie. Liczyliśmy też domy drewniane i murowane, mijane po drodze. Wykonaliśmy również modele swoich domów, umieszczając je na makiecie Urzejowic. Dzięki zajęciom w plenerze mogliśmy z łatwością zaprojektować otoczenie domu. Każde z nas zna także nr swojego domu. Ponadto opowiadaliśmy o swoich sąsiadach. W klasie powstawały domy z różnych klocków oraz domki z krzeseł, kanap, parawanów i koców. Oglądaliśmy również ilustracje domów w różnych krajach i na różnych kontynentach oraz rozmawialiśmy o ludziach bezdomnych.

Aż z miesięcznym opóźnieniem nadeszła wiosna, więc w końcu mogliśmy przystąpić do realizacji tematu „Już wiosna”. Na zajęciach poznawaliśmy zwiastuny wiosny, które próbowaliśmy odszukać podczas spacerów po okolicy. Rozmawialiśmy o powrotach ptaków i obserwowaliśmy, jak budują gniazda oraz rozpoznawaliśmy ich po śpiewie. Przeglądaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty, poznając ich nazwy, kolory, zapachy i budowę. Kwiecień to okres intensywnej pracy na grządkach, my wysadziliśmy nasze roślinki, które posialiśmy w marcu. Dorodne już słoneczniki posadziliśmy przy szkolnym ogrodzeniu. A na zakończenie zajęć wykonaliśmy zdrowe przekąski z użyciem nowalijek.

Kolejny temat miesiąca dotyczył sklepów. Na początku stworzyliśmy sklepik w naszej klasie. Wykonaliśmy banknoty do zabawy i papierowe ekologiczne torby na zakupy. Podczas zabawy ćwiczyliśmy zwroty grzecznościowe. Gościliśmy w dwóch sklepach, gdzie uzyskaliśmy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, mogliśmy zajrzeć na zaplecze, wybrać sobie smakołyk i samodzielnie za niego zapłacić.

Ostatni temat kwietnia dotyczył bajki „Czerwony Kapturek”, której inscenizację zamierzamy przygotować dla naszych rodziców. Dzieci wysłuchały dwóch wersji bajki, tej oryginalnej napisanej przez Ch. Perraulta i słuchowiska wg bajki Jana Brzechwy. Przedszkolaki wyszukiwały podobieństw i różnic, wykonywały ilustrację do treści, próbowały przydzielić sobie role i odgrywać scenki.

W minionych miesiącach 5 urodziny obchodzili: Klaudia, Przemek i Karolinka. Sto lat przedszkolaki.

Magdalena Tworek