"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Urzejowicach

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

W pierwszym tygodniu maja zajmowaliśmy się ziemskimi żywiołami. Przedszkolaki przeprowadzały eksperymenty z powietrzem, wykonały wiatraki, zbierały próbki ziemi, kamieni i pasku w okolicy, stworzyły kolekcję źródeł światła, przeprowadziły zabawy badawcze z wodą. Dowiedziały się również jak należy dbać o ziemię, poznały zasady segregacji śmieci, oceniły stan środowiska w najbliższej okolicy, pobrały próbki wody ze stawu, którą następnie filtrowały, ale przede wszystkim zbierając śmieci posprzątały najbliższą okolicę.

W drugim tygodniu realizowaliśmy temat „Na majowej łące”. Dzieci wybrały się na spacer na łąkę, gdzie zbierały kwiaty i obserwowały, żyjące tam owady. W klasie naśladowały mieszkańców łąki, rysowały je, wycinały i wyklejały oraz lepiły z plasteliny. Powstała kolekcja ślimaków, pająków, motyli, chrząszczy i pszczół. Dzieci dowiedziały się nie tylko o pożytecznej roli owadów, ale również o grożącym im niebezpieczeństwie.

„Moja rodzina”- to temat, którym zajęliśmy się w ostatnich tygodniach maja. Przedszkolaki opowiadały i portretowały swoje mamy, tatusiów i rodzeństwo. Przybliżały zawody swoich rodziców, opowiadały o zabawach z rodzeństwem i obowiązkach domowych. Dzieci bawiły się również w dom naśladując najbliższych. Ponadto wykonały laurki i upominki dla rodziców. Z przyniesionych zdjęć stworzyliśmy galerię fotografii rodzinnych. Przedszkolaki wykonały drzewo genealogiczne swojej rodziny oraz przybliżyły kolegom ulubionych członków dalszej rodziny. Zapoznały się z prawami dziecka, zastanawiały się czy dobrze być dzieckiem oraz poznawały wygląd i zwyczaje dzieci na innych kontynentach.

Z okazji Dnia Dziecka odbyła się Impreza Piracka, na którą przedszkolaki przybyły w strojach piratów, by z zapałem uczestniczyć w zabawach i grach pirackich oraz poszukiwać ukrytego skarbu.

Czerwiec rozpoczęliśmy zajęciami poświęconymi życiu na wsi. Przedszkolaki odwiedzały zaprzyjaźnione gospodarstwa, gdzie mogły obejrzeć liczne zwierzęta hodowlane, maszyny rolnicze i porozmawiać o pracy rolnika. Dzieci szkicowały zwierzęta, w klasie naśladowały je, liczyły, segregowały, opowiadały o ich wykorzystaniu i roli w gospodarstwie.

7 czerwca odbył się Piknik Rodzinny prowadzony przez naszego trenera pana Jerzego Radwana. Dzieci przygotowały dla rodziców przedstawienie „Czerwony Kapturek”, natomiast rodzice postarali się o pyszny, domowy poczęstunek. Z powodu niesprzyjającej pogody, gry i zabawy zostały przeprowadzone w klasie i na sali gimnastycznej. Tatusiowie zajęli się grillowaniem kiełbaski, a mamusie miłą obsługą i zabawianiem dzieciaków.

W następnym tygodniu zrealizowaliśmy projekt „Biedronka”. Przedszkolaki wnikliwie badały znalezione biedronki, szkicowały i wykonywały ich modele, poszukiwały odpowiedzi na zadane pytania. Ponadto naśladowały biedronki, tańczyły i śpiewały „Biedroneczki są w kropeczki…”, recytowały „Do biedronki przyszedł żuk…”. Projekt podsumowaliśmy quizem i wystawą wykonanych prac.

„Zwierzęta egzotyczne” to kolejny nasz temat. Dzieci poznawały zwierzęta żyjące w krajach egzotycznych, opowiadały o swoich doświadczeniach, opartych głownie na wycieczkach do ZOO. Dodatkowo przedszkolaki odwiedziły hodowlę papug, poznały ich zwyczaje i szkicowały ptaki. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych, nauczyły się piosenek i tańców.

Końcem czerwca powitaliśmy lato. Dzieci poznawały letnie miesiące, opisywały panującą pogodę, zmiany następujące w przyrodzie. Na spacerach szukaliśmy kwiatów i owoców, słuchaliśmy dźwięków lata, przyglądaliśmy się pracom polowym i ogrodowym. Ponadto przedszkolaki opowiadały gdzie będą spędzać wakacje.

28 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom należą się duże podziękowania i gratulacje. Każde z dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom i koszulkę z logo projektu.

W drugim tygodniu lipca spotkaliśmy się ponownie i przystąpiliśmy do realizacji projektu „Buty”. Maluchy z przyniesionych bucików stworzyły sklep obuwniczy. Buty były liczone, segregowane, mierzone, szkicowane oraz wykorzystane do przedziwnych zabaw wymyślanych przez dzieci- były wrzucane do kosza i bramki oraz rzucane w dal i wzwyż, a nawet ubierane na ręce. Na zakończenie projekty dzieci zainscenizowały bajkę „Kopciuszek”.

„Mali artyści” to kolejny lipcowy temat. Na zajęciach przedszkolaki poznawały różne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, film, muzykę. Dzieci wcieliły się w artystów malarzy, by przy sztalugach malować martwą naturę oraz w rzeźbiarzy, aby stworzyć płaskorzeźby aniołów, a nawet w krytyków sztuki, wybierając obraz, który najbardziej im się spodobał. Wiedzą czym jest muzeum i galeria oraz jak powstają filmy animowane i graffiti.

W kolejnym tygodniu przedszkolaki dowiedziały się, jak wyglądało życie ludzi w czasach prehistorycznych, jakie wówczas żyły zwierzęta oraz dlaczego wyginęły dinozaury. Wiedzą również na czym polega praca archeologa.

W ostatnich dniach przed wakacjami rozmawialiśmy co należy zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd, jak zachować się podczas podróży i jak bezpiecznie poruszać się po górach, w mieście, na wsi i w wodzie. Życzymy wszystkim udanych wakacji!

W minionych miesiącach celebrowaliśmy urodziny: Faustynki, Mateuszka, Szymusia, Natalki, Oli Kuźniar i Martusi. Sto lat przedszkolaki!

Magdalena Tworek