"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Urzejowicach

Działania wrzesień/październik 2013

„Kompetentne przedszkolaki” gorąco witają wszystkich w nowym roku szkolnym 2013/2014. Nasza grupa liczy siedemnaścioro dzieci. Są to czterolatki: Kubuś Drozd, Faustynka Fąfara, Ania Foremny, Igorek Haftek, Ola Kapusta, Kacperek Kasprzyk, Krzyś Kędziora, Krystianek Lenar, Danielek Mikuła, Kubuś Mikuła, Lilianka Niegosz, Jaś Nykiel, Pawełek Rak, Weronika Sobczak, Dominik Świrk, Krzyś Wąsacz i trzylatek – Bartuś Lasek. Pierwszy tydzień września upłynął nam na wzajemnym poznawaniu się, czemu służyły liczne zabawy integracyjne oraz na poznawaniu klasy, szkoły i otoczenia. Już od pierwszego dnia wszystkie przedszkolaki zostały same w przedszkolu, brawo!

W drugim tygodniu realizowaliśmy temat „Kolory lata”. Z ostatnich kwiatów stworzyliśmy przepiękne kompozycje, zaś owoce z sadu degustowaliśmy w przygotowanej przez nas sałatce. Sprawdzaliśmy także smak warzyw oraz przeliczaliśmy korale jarzębiny.

W kolejnym tygodniu omawialiśmy, jak bezpiecznie zachować się na drodze. Bawiliśmy się w ruch drogowy, uczyliśmy się przechodzić przez jezdnię, poznaliśmy sygnalizator oraz ważniejsze znaki drogowe. Dodatkowo gościliśmy u siebie policjantów, którzy opowiadali o odpowiednim zachowaniu się na drodze oraz o swojej pracy.

W następnym tygodniu realizowaliśmy projekt „Samochody”. Na zajęciach szkicowaliśmy samochód i wykonaliśmy jego model. Przeliczaliśmy auta, sprawdzaliśmy ich kolory i marki. Odwiedziliśmy też mechanika samochodowego, który oprowadził nas po swoim warsztacie i odpowiedział na wszystkie nasze pytania.

Z rozpoczęciem kalendarzowej jesieni wyruszyliśmy na poszukiwanie jej oznak. Sprzyjały temu liczne spacery, na których obserwowaliśmy przyrodę, zmiany w pogodzie i prace polowe. Z jesiennych warzyw wykonaliśmy zabawne kukiełki oraz zdrową surówkę. Na kolejnych zajęciach poznawaliśmy dodatkowo zjawiska pogodowe.

Projekt „Dynia” towarzyszył nam przez następne dni. Na początku stworzyliśmy kolekcję dyń, które zostały dogłębnie zbadane i wykorzystane w licznych zabawach, a na koniec użyte do sporządzenia ciasta dyniowego, marynowanej dyni i lampionów halloweenowych.

Wiemy już także, co robią zwierzęta jesienią. Te największe, jak niedźwiedzie czy jeleni, te mniejsze, takie jak dziki, lisy, jeże, wiewiórki i ptaki oraz te najmniejsze, czyli robaki, mięczaki, owady i pajęczaki. Niektóre z nich mogliśmy nawet bacznie obserwować.

Ostatni temat października dotyczył naszego ciała. Rozpoczęliśmy od odrysowania swoich sylwetek, które systematycznie uzupełnialiśmy w kolejnych dniach. Każdy dokładnie oglądał się w lusterku, wiemy jaki kolor oczu mamy, a jaki włosów, kto ma piegi, a kto dziurkę w brodzie. To ułatwiło nam wykonanie autoportretów. Każde z nas zostało też zważone się i zmierzone. Wiemy także co lubi nasze ciało - zdrowe jedzenie i ćwiczenia, nieco relaksu i dużo snu. Na zajęciach było sporo gimnastyki, masażyków i ćwiczeń. Teraz też możemy powiedzieć, jak trudno jest rysować stopami!

Ważne wydarzenia w minionych miesiącach to czwarte urodziny Kubusia Mikuły i Dominika - sto lat chłopcy! Do zobaczenia!

Magdalena Tworek