"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Urzejowicach

Działania listopad / grudzień 2013

Pierwsze listopadowe zajęcia rozpoczęliśmy tematem " Jestem Polakiem". Dzieciaki dowiedziały się kim jest patriota, poznały  polskie legendy, barwy i symbole narodowe. Zapoznały się z mapami geograficznymi i historycznymi Polski, dzięki temu wiedzą już, gdzie leżą ważne miejscowości. Podczas wycieczki po okolicy  oglądały zabytki i miejsca związane z legendami, z którymi zapoznała je  nasza ekspertka. Poznając niektóre kraje Unii Europejskiej dzieci przygotowały tradycyjną włoską pizzę, natomiast wiele ciekawych faktów na temat Niemiec przybliżyła im nauczycielka j. niemieckiego.

Kolejny  temat listopada dotyczył naszego zdrowia. Rozpoczął się "burzą mózgów", kiedy to dzieciaki próbowały określić czym jest choroba , a czym zdrowie? Następnie przeglądały akcesoria związane z chorobami, potem gościły w ośrodku zdrowia, gdzie pani pielęgniarka przybliżyła im pracę lekarza i zaprezentowała sprzęty medyczne. Jednocześnie w sali  bawiły się w   kąciku lekarskim. Ponadto dowiedziały się jak ważne jest dla zdrowia przestrzeganie higieny i zdrowe odżywianie.

W następnym tygodniu zrealizowaliśmy projekt "Latarka". Przedszkolaki m.in. szkicowały, segregowały, rozkręcały, porównywały i wykonały model latarki. Na zajęciach nie zabrakło licznych zabaw ze światłem latarek, wyszliśmy również na wieczorny spacer z latarkami oraz poszukiwaliśmy z latarkami "skarbów" na strychu szkoły. Bawiliśmy się również w teatrzyk cieni i zastanawialiśmy się "jak wyglądałby świat bez światła?"

Na kolejnych zajęciach przedszkolaki poznawały wybrane zawody. W sali powstał kącik pocztowy i salon fryzjerski "Suszarka". Wybraliśmy się także z wizytą do miejscowego salonu fryzjerskiego, gdzie pani fryzjerka przybliżyła dzieciom swoją pracę oraz  wykonała się im różne fryzury . Poznając prace listonosza przedszkolaki pisały listy do rodziców, ozdabiały koperty i same naklejały znaczki, a następnie wrzucały listy do skrzynki pocztowej, by kolejnego dnia otrzymać je od listonosza. W przedszkolu gościliśmy również krawca, który z  pomocą dzieci uszył dla nich miękką i kolorowa piłkę. Dodatkowo przedszkolaki opowiadały  czym zajmują się ich rodzice i gdzie pracują.

28 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa, z wróżbami, konkursami i tańcami oraz  z przepysznym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Pierwszy grudniowy temat dotyczył zjawisk atmosferycznych. Przedszkolaki dowiedziały się skąd się bierze śnieg , deszcz czy szron.  Zastanawiały się, jak ubrać się odpowiednio do pogody. Wyruszyły na poszukiwanie wiatru, same też go tworzyły i naśladowały, a dzięki licznym ćwiczeniom oddechowym mogły przekonać się o jego sile.

4 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj, od którego każde z dzieci otrzymało wymarzony prezent.

W kolejnym tygodniu realizowaliśmy projekt "Chomik". W przedszkolu obserwowaliśmy i bawiliśmy się z różnymi chomikami, przyniesionymi przez dzieci. Okazało się, że każdy ma inne ubarwienie, wielkość i usposobienie, ale wszystkie lubią spać, biegać w labiryncie (który przedszkolaki same zbudowały) oraz chomikować jedzenie (sprawdzone na jabłkach). Nasz ekspert opowiedział nam wiele ciekawostek o chomikach i potwierdził, bądź zaprzeczył naszym hipotezom.

"W atmosferze świąt Bożego Narodzenia" to ostatni grudniowy temat. W tym tygodniu ubieraliśmy choinkę, przygotowywaliśmy dekoracje świąteczne, kartki z życzeniami, piekliśmy pierniczki i śpiewaliśmy kolędy. Przedszkolaki poznały historię  narodzin Jezusa i próbowały inscenizować Jasełka. A przed świętami dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

Życzymy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku!

Magdalena Tworek