"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Urzejowicach

Działania styczeń / luty 2014

Nowy Rok rozpoczęliśmy tematem „Mój kalendarz”. Na początek dzieci, podczas oglądania przyniesionych z domu kalendarzy, poznawały poszczególne miesiące roku, po czym samodzielnie stworzyły kalendarze na rok 2014. Przedszkolaki oglądały  także przyrządy do pomiaru czasu, te współczesne i te stare raz dokładniej poznawały budowę i funkcjonowanie zegarów. Dowiedziały się również czym charakteryzują się poszczególne pory roku oraz jak nazywają się dni tygodnia.

Kolejne  zajęcia stycznia poświęciliśmy babciom i dziadkom. Dzieciaki opowiadały o swoich ukochanych dziadkach, tworzyły ich portrety, naśladowały, wykonały prezenty, ale przede wszystkim intensywnie przygotowywały się do niebawem mającej nastąpić uroczystości. Podsumowaniem zajęć była uroczystość dla babć i dziadków, na której dzieci zaprezentowały Jasełka, wręczyły zaproszonym gościom samodzielnie wykonane laurki, po czym zaprosiły do poczęstunku, przygotowanego przez rodziców oraz wspólnego kolędowania.

Pierwszy temat po feriach poświęciliśmy poznawaniu zimy. Podczas „Wyprawy do krainy Królowej Śniegu” przedszkolaki poznawały bohaterów baśni i ich przygody, które w podejmowanych zabawach stawały się również ich przygodami. Na zajęciach powstały prace plastyczne obrazujące zimę oraz dominowały zabawy ruchowe, także na dworze, a zimowe wiersze i piosenki towarzyszyły doświadczeniom z lodem i śniegiem.

Następne lutowe zajęcia dotyczyły naszych uczuć. Przedszkolaki dzieliły się swoimi doświadczeniami na temat miłości, strachu, smutku czy złości. W zabawach dramowych próbowały uzewnętrznić swoje emocje, przelewały je na papier oraz wyrażały w słuchanej muzyce. Wspólnie próbowaliśmy znaleźć najlepszy sposób na wyrażenie swoich uczuć, tak, aby nikogo nie zranić i nie skrzywdzić.

Na zakończenie karnawału urządziliśmy zabawę, na której oprócz stroju karnawałowego obowiązywał przede wszystkim dobry humor.

„Sklepy” to kolejny zrealizowany przez nas temat. Z opakowań,  po  produktach przyniesionych z domu, stworzyliśmy klasowy sklepik, który otrzymał nazwę „Pysznotka”. Przedszkolaki podczas zabawy w sklep uczyły się odpowiedniego zachowania i dokonywania zakupów. Poznały nazwy różnych sklepów i wiedzą już , co można w nich kupić  oraz skąd pochodzą produkty. Na zajęciach powstały również ekologiczne papierowe torby na zakupy oraz banknoty do zabawy. Za  nami także wycieczki do sklepów i zastosowanie teorii w praktyce, czyli poznawanie sklepów i badanie ich zaplecza oraz samodzielne zrobienie zakupów.

W ostatnich dniach lutego zajęliśmy się książkami. Dzieci poznawały budowę książek, ich historię i tematykę. Dodatkowo prezentowały swoje ulubione książki oraz wymyśliły treść bajki, którą następnie zilustrowały. Na zakończenie zajęć udaliśmy się do Biblioteki, gdzie pani bibliotekarka odpowiedziała na pytania maluchów, zapoznała ich z funkcjonowaniem biblioteki oraz zachęciła do jak najczęstszego z niej korzystania.

W styczniu celebrowaliśmy urodziny Pawełka i Weroniki. Sto lat przedszkolaki!

Magdalena Tworek