"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1


Działania wrzesień/październik 2014

My jesteśmy przedszkolacy,
Wszyscy mili, ładni tacy.
Chcemy pięknie Was powitać,
Opowiedzieć, co tu słychać.
 
    

1 wrzesień 2014 r. – Tego dnia sala przedszkolna w budynku Zespołu Szkół w Wiązownicy znów wypełniła się radosnym śmiechem i dokazywaniem przedszkolaków. Wtedy to, gorące wakacyjne słoneczko zauważyło, że od tego dnia nie będzie już towarzyszyć nam - dzieciom na plaży, nad jeziorkiem, w lesie czy w górach, ale tutaj, w naszym wesołym przedszkolu! Zadowoleni, wypoczęci i gotowi na przygody w odkrywaniu i poznawaniu świata przybyliśmy 1 września do przedszkola, gdzie spotkaliśmy zarówno swoich dobrze znanych kolegów, jak i całkiem nowych, którzy dopiero stawiali pierwsze kroki w przedszkolu.

Rok szkolny rozpoczęliśmy grupą liczącą 16 dzieci, którą tworzyły 4-latki: Szymon, Michał, Amelka, Marlenka, Julia, Maja, Nikola, Martynka, Rafał i Karolinka, a także 3-latki: Bartuś, Malwinka, Maja, Krystian, Anitka i Szymon. W październiku w naszej grupie powitaliśmy dwóch nowych przedszkolaków: 3-letniego Kamila i 2,5-letniego Kacperka, i tak dobiliśmy do osiemnastki!

Wrzesień upłynął nam w dużej części na zabawach integracyjnych, dzięki którym mogliśmy się wszyscy lepiej poznać i zaprzyjaźnić, nauczyliśmy się zgodnie bawić i spędzać wspólny czas. Ten miesiąc poświęciliśmy w dużej mierze także na naukę czynności samoobsługowych i higienicznych oraz na wyrabianie nawyku porządkowania sali po skończonej zabawie. Po tych kilku pierwszych tygodniach uczęszczania do przedszkola, mogliśmy wspólnie zastanowić się nad sporządzeniem „umowy-kontraktu”, w której opisane zasady będą nas wszystkich obowiązywały podczas pobytu w przedszkolu. Każdy z nas przypieczętował wspólnie sporządzoną umowę odbiciem swojego palca na znak zgody na przestrzeganie owych zasad.

We wrześniu życzenia urodzinowe usłyszał od nas Michałek, który skończył 4 lata! Tego dnia całe przedszkole wypełniło gromkie „Sto lat”, a buziaczki i życzenia popłynęły od pani oraz wszystkich dzieci:

Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś Twoje urodzinki!
Sto lat Michałku!!!

W ostatnim tygodniu września wybraliśmy się na wystawę prac wykonanych przez uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej, biorących udział w konkursie jesiennej twórczości artystycznej pt.: „Dary jesieni”. Owa wystawa bardzo nam się spodobała i przypadła do gustu, stała się także dla nas inspiracją ku tworzeniu własnej „twórczości jesiennej”, dlatego już pod koniec września i w październiku zajmowaliśmy się w dużej części tematyką jesienną.

Zainteresowanie nową porą roku rozpoczęliśmy od licznych wędrówek po okolicy w celu poszukiwania oznak oraz darów jesieni. Szczególnym zaangażowaniem wykazywaliśmy się podczas wizyt w sadzie i ogrodzie, gdzie mogliśmy samodzielnie zrywać czy zbierać owoce. Także zbieranie kasztanów, żołędzi, szyszek czy kolorowych liści, sprawiło nam wiele radości i satysfakcji, gdyż mogliśmy się nimi cieszyć nie tylko na dworze ale także w sali przedszkolnej, tworząc z nich np. prace plastyczne. Dzięki naszym wyprawom i gromadzeniu darów jesieni, nasze przedszkole wypełniło się kolorową i pachnącą jesienią!

W październiku dużo przyjemności sprawiły nam wszystkim także tematy o owocach i warzywach. Podczas realizacji owych tematów poznaliśmy nie tylko nazwy owoców i warzyw, ale także ich kształty i smaki! Bowiem wykonaliśmy samodzielnie sałatkę owocową, a także sok owocowo-warzywny! Nasze wytwory kulinarne wyszły nam wyśmienicie, a raczej smakowicie  - gdyż znikały z misek i kubeczków w mgnieniu oka! Widać są wśród nas i prawdziwi przyszli kucharze! Podczas realizacji owych tematów zajadaliśmy się nie tylko przetworami z owoców i warzyw, owocami i warzywami „na surowo”, ale także solidnie pojedliśmy frytek! – gdyż właśnie frytki wygrały wśród naszej dyskusji na temat: „co można zrobić z ziemniaków”, w której efektem końcowym miało być właśnie skonsumowanie ulubionej potrawy z ziemniaka .

22 październik – w tym dniu na scenie MOK w Jarosławiu zagrali aktorzy z Teatru ART-RE z Krakowa w spektaklu dla dzieci "Doktor Dolittle i przyjaciele", oczywiście który to spektakl obejrzeliśmy z ogromną ciekawością i podekscytowaniem! Musimy wspomnieć, iż już sama przejażdżka autobusem była dla nas nie lada atrakcją! Wyjazd na spektakl okazał się fantastyczną przygodą, a my fantastyczną widownią! Mamy nadzieję, że w niedługim czasie znów będziemy mieli okazję obejrzeć podobnie ciekawy i śmieszny spektakl .

W październiku w gronie 4-latków witaliśmy Martynkę. Oczywiście nasze przedszkole w tym dniu pękało od głośnego „Sto Lat” dla solenizantki! Martynko, z okazji urodzin pani i wszystkie dzieciaki recytują dla Ciebie wierszyk:

Ile w ulu pszczół robotnic,
Ile pociąg mija zwrotnic,
Ile kwiatów liczy łąka,
Ile kropek ma biedronka,
Tyle szczęścia i słodyczy
W Dniu Urodzin Tobie życzy
pani Kasia i wszystkie przedszkolaki!

Jesień, to kolorowa i wyjątkowa pora roku, dlatego w ostatnim tygodniu miesiąca październik postanowiliśmy poeksperymentować z kolorami, w związku z czym nasze zajęcia były bardzo ciekawe i zaskakujące. Podczas owego tygodnia mieszaliśmy kolory farb uzyskując zupełnie nowe, barwiliśmy wodę bibułą a następnie mieszaliśmy powstałe barwy tworząc nowe, samodzielnie wykonaliśmy płyn służący nam do puszczania baniek mydlanych, przy czym towarzyszyła nam ogromna frajda! – bo jakie dziecko nie lubi puszczać baniek mydlanych?  Ciekawy okazał się również eksperyment podczas którego udało nam się wyczarować prawdziwą tęczę w naszym przedszkolu! To była prawdziwa frajda! Dopełnieniem owego tematu są wykonane przez nas tęcze z bibuły, które dodatkowo barwią nasze przedszkole.

W ostatnim dniu października nasz kolega – Szymonek, przyniósł do przedszkola wyjątkowo wyglądające jajo, z którego jak tłumaczył „miał się wykluć dinozaur”! Pani Kasia według prośby Szymona dała nam miskę z wodą w którą włożyliśmy owe jajo! Z zaciekawieniem spoglądaliśmy na zanurzone jajo w wodzie prawie przez cały dzień, na koniec którego ujrzeliśmy wyklutego małego dinozaura! No… tylko szkoda, że był gumowy… 

Na tym kończymy relację z naszego przedszkola. Na następną zapraszamy już za dwa kolejne miesiące, które z pewnością będą obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń, gdyż jesteśmy wyjątkową grupą, której nie brakuje pomysłów na ciekawe spędzanie dnia!

Do zobaczenia!!!

Kasia Cienki

i przedszkolaki

działania maj/czerwiec/lipiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego