"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1

Działania marzec/kwiecień 2013

Witamy ponownie. Miło, że do nas znowu zaglądacie!

„To marcowi zima w głowie, to wiosenne harce…”
Psotny marzec nie rozpieszczał nas z pogodą, na początku tego miesiąca było jeszcze bardzo zimowo. Dlatego z utęsknieniem czekaliśmy na pierwsze oznaki wiosny. W połowie marca z okien znikły już zimowe dekoracje, a pojawiły się kolorowe kwiaty, motyle i biedronki. Ta zmiana kolorystyki nastroiła nasze serduszka bardzo pozytywnie, choć za oknem leżał jeszcze piękny, puszysty śnieg.

Wiosna wokoło więc i przedszkolakom jest wesoło… 22 marca powitaliśmy oficjalnie Panią Wiosnę, a pożegnaliśmy Panią Zimę, która zbyt długo już z nami przebywała. W pożegnaniu zimy przyszła nam z pomocą pewna panna... Od pewnego czasu w szkole aż huczało o Niej, a my zachodziliśmy w głowę, któż to taki i kiedy wreszcie ją poznamy. W końcu, Marzanna zawitała do naszego przedszkola i pomogła nam przegnać uporczywą zimę, która popłynęła aż do morza. A u nas wreszcie zawitała Pani Wiosna, którą już od początku marca tropiliśmy, bawiąc się w detektywów. Zwiastunów wiosny wypatrywaliśmy wszędzie; począwszy od ziemi aż po niebo. I wszystko wokoło; młoda trawa i małe roślinki „kruszynki”, i kwiaty na drzewach, i ptaki, i słonko, i chmury i deszcz, krzyczało do nas to WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA! Odkrywanie przyrody jest fascynujące i nic dziwnego, że nas pochłonęło do reszty. Rozmawialiśmy o ptakach powracających na wiosnę. Używając tamburyna, bawiliśmy się naśladując odgłosy zwierząt i sposoby ich poruszania się. Porównywaliśmy wygląd bociana, jego wielkość i kształt z innym (wcześniej poznanym) ptaszkiem - wróbelkiem. Skoro tematem naszych rozmów była wiosna, nie mogliśmy zapomnieć o pierwszych wiosennych roślinkach - kwiatach.

„Na stole pisanki pięknie malowane Wśród zieleni trawy cukrowy baranek. Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny...” Wraz z nadejściem nowej pory roku buzie naszych przedszkolaków stały się rumiane i uśmiechnięte. A to dzięki temu, że wreszcie możemy bawić się dowoli w ogrodzie przedszkolnym i na placu zabaw. Miesiąc kwiecień upłynął nam bardzo miło, szybko i aktywnie. I tak: w tygodniu przedświątecznym, rozmawialiśmy oczywiście o... świętach:) Wielkanoc zbliżała się wielkimi, wiosennymi krokami a my chcieliśmy jak najlepiej się do niej przygotować. Żeby to zrobić musieliśmy najpierw dowiedzieć się co oznacza słowo „Wielkanoc”, dlaczego jest „wielka”, dzieci również starały się rozróżnić Święta Wielkanocne od Świąt Bożego Narodzenia. Zastanawialiśmy się również, co może zmieścić się w koszyczkach wielkanocnych. Przedszkolaki najchętniej wypełniłyby swoje koszyczki wszelkiego rodzaju smakołykami, choć znalazło się w nich miejsce również dla kiełbaski, soli i chrzanu. Dzieci miały również okazję wymyślać ciekawe wzory ozdabiając swoje pisanki.

Uroczystość Wielkanocna - W dniu 27 marca br. wzięliśmy udział w akademii wprowadzającej w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie klasy IV i III Szkoły Podstawowej w Wiązownicy przygotowali bardzo ciekawą część artystyczną, a oprawę muzyczną zapewnili najlepsi soliści w szkole.

„A ja rosnę i rosnę. Latem, zimą, na wiosnę…” W drugim tygodniu kwietnia przedszkolaki mierzyły się nawzajem, porównywały swój wzrost i wygląd ze swoimi kolegami i koleżankami. Ustaliliśmy, kto w naszej gromadce jest najmniejszy, a kto największy. Znamy już znaczenie powiedzenia „rosnąć jak na drożdżach”. Przedszkolaki uświadomiły sobie również, że z wiekiem i czasem zmienia się zarówno wzrost jak i rozmiar :)

Kaczki, kury, króliki, kozy... o ich zwyczajach, upodobaniach, wyglądzie i życiu dowiedzieliśmy się na zajęciach w trzecim tygodniu kwietnia.

„…Żyć nie można w bałaganie. Więc się bierzmy za sprzątanie…”
Ostatni tydzień kwietnia był dla nas dość intensywny. Wspólnie szukaliśmy pomysłów jak należy chronić środowisko. Uczyliśmy się jak dbać o wodę – wiemy, że to cenny skarb na naszej błękitnej planecie. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób należy zapobiegać by powietrze, otoczenie, woda i lasy były czyste. Rozmawialiśmy również o segregacji odpadów. My na razie uczymy się segregować śmieci i oszczędzać wodę, ale gdy dorośniemy na pewno będziemy dbać o nasze środowisko, by było ekologiczne.

Obecnie, w wielkiej tajemnicy przygotowujemy niespodziankę dla naszych Rodziców, czy się ona nam udała dowiecie się już w czerwcu. To tyle, żegnamy się. Buziaczki

Maria Janus