"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1Działania maj/czerwiec/lipiec 2013


Cześć!!! Witają przedszkolaki z Wiązownicy, opowiemy co u nas się działo w maju i czerwcu oraz lipcu!

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że lato zaczęło się na dobre. Wakacje tuż, tuż… czekają na nas niezliczone ilości muszelek do zebrania, górskich szczytów do zdobycia, a piasek nie może się już doczekać by budować z niego zamki :) Zanim jednak ruszymy w poszukiwaniu przygód (bądź zacisznego miejsca by oddawać się błogiemu lenistwu), w telegraficznym skrócie poinformujemy Was o tym, co działo się w naszym przedszkolu w miesiącu maju.

„Ile łąka barw nam daje. Ile błysków i odcieni. Kiedy rano co dzień wstaję
nowym kwiatem się rumieni…”
Maj, upłyną nam bardzo pracowicie. W naszej sali wiosenne słońce zagościło już na dobre i zachęcało nas do zabaw na świeżym powietrzu. A my nie kazaliśmy się długo prosić i namawiać, tylko szybko pędziliśmy na spacery, szukając okazji, by choć część zajęć przenieść w plener. Wiele czasu spędzaliśmy na spacerach na pobliskie łąki.

Tym razem jednak nie wylegiwaliśmy się wpatrując w niebo. Dzięki kilku zielonym zaklęciom staliśmy się tak malutcy, że nawet najmniejsze źdźbła trawy były dla nas niczym wielkie drzewa. A wszystko po to, bo móc poznać jak najwięcej tajemnic z życia owadów i innych malutkich zwierząt łąkowych. Wiemy już gdzie mieszkają mrówki, na jakich „skrzypcach” grają świerszcze, a nawet ile nóg ma pająk! Co więcej, potrafimy poruszać się jak ślimaki, żuczki i stonogi. Próbowaliśmy sobie wyobrazić, jakimi owadami chcielibyśmy być i dlaczego. Największą popularnością wśród dziewczynek cieszyły się biedronki i motyle, znalazł się również jeden ślimak. Natomiast chłopcy zgodnie stwierdzili, że nie straszna im ciężka praca, więc chętnie zostaliby mrówkami.

„Ludzie mówią, że to tylko zwykły owad, a to przecież do krainy czarów bilet, wstęp do bajki i przygoda kolorowa, więc pomyślcie o motylach choć przez chwilę…”. W ramach zajęć w przedszkolu, poza pracą tematyczną w maju, realizowaliśmy także pracę metodą projektu. Projekt „Motyl”, zrodził się podczas wycieczek i spacerów po okolicy, dzieci zauważyły wiele motyli znajdujących się w tych okolicach. A zatem, postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o tych owadach. Powstała lista pytań, na które w trakcie kolejnych zajęć szukaliśmy odpowiedzi. Do pracy włączyli się również rodzice, którzy pomagali nam szukać informacji oraz dostarczyli nam zdjęcia i ilustracje różnorodnych motyli.

„Uwielbiam gdy czytacie mi książeczki lub gdy opowiadacie mi bajeczki. Lubię gdy na kolanach mnie sadzacie i na każda psotę się zgadzacie. Lubię gdy uśmiechacie się do mnie po prostu kocham was ogromnie!!!” 26 maja był dla nas bardzo ważną datą. Tego dnia bowiem obchodziliśmy ŚWIĘTO RODZINKI. W specjalnych strojach i z wielką tremą czekaliśmy kiedy to miał się rozpocząć nasz występ dla mam i tatusiów. Nasi rodzice, babcie, ciocie nie zawiedli i stawili się w komplecie. Punktualnie o 16.00 zaczęło się przedstawienie. Wszystko poszło zgodnie z planem i wszystkim bardzo się podobało, bo gromkim brawom nie było końca. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy i razem będziemy świętować Święto Rodzinki.

„Dziś są książki imieniny pójdę do niej w odwiedziny i zakładkę z barwną wstążką w podarunku dam ci książko!”
Ostatni tydzień maja należał do królestwa książek. Aby zyskać jak najwięcej informacji w tej kwestii postanowiliśmy wybrać się do biblioteki. Zanim jednak wyruszyliśmy, podzieliliśmy się ze sobą nasza wiedzą na temat książek, biblioteki i pracy pani bibliotekarki. Pani Kazia Wysocka przywitała nas serdecznym uśmiechem i zaprosiła do środka. Przygotowała dla nas jedną z bajek, pozwoliła również rozejrzeć się nam po bibliotece, przechadzać się pomiędzy regałami, przeglądać książki dla dzieci, zachęciła również maluchy, by przyszli z rodzicami do biblioteki w celu założenia karty i wypożyczenia książek. Wizyta upłynęła nam w miłej i ciepłej atmosferze.

„Dziś nas uczył pan policjant, jak się chodzi po ulicach, jak przez jezdnię maszerować, żeby ruchu nie tamować…”
. Dnia 05 czerwca wybrałyśmy się z wizytą na posterunek policji w Wiązownicy. Podczas wizyty przedszkolaki zapoznały się z pracą funkcjonariuszy oraz zobaczyły sprzęt policyjny. W trakcie wizyty policjanci przypomnieli dzieciom, jak uniknąć niebezpieczeństw w trakcie zabaw, także w domu i na drodze. Wycieczka była bardzo interesująca, świadczyły o tym oznaki zadowolenia na twarzach dzieci, deklaracje chęci zastania policjantem i policjantką oraz zupełna cisza podczas zwiedzania komisariatu, co spotkało się z pochwałą stróżów prawa i… słodką nagrodą.

12 czerwca w Radawie odbył się Pierwszy Piknik Rodzinny w naszym Ośrodku Przedszkolnym. Pogoda dopisała, dzieci z rodzinami także. Na naszych milusińskich czekały przeróżne atrakcje tj. zabawy z chustą animacyjną, wspólne tańce, śpiewy, zabawy w piaskownicy i na placu zabaw, gra w piłkę i duuużo innych. Dorośli mogli odpoczywać w cieniu drzew oraz posilić się kawką i pysznymi ciastkami. Uwieńczeniem naszego dnia pełnego wspaniałych przeżyć był - grill! Kiełbaski były pyszne i szybko znalazły się w naszych brzuszkach. Zabawa się udała, miło było spędzić ten czas wspólnie w tak doborowym towarzystwie i już czekamy na następny! Szczególne podziękowania dla Pana Jurka oraz Kierownictwa Projektu, bez których tej imprezy by nie było.

Cała Polska czyta dzieciom
– również i my przyłączyliśmy się do tej szczytnej akcji którą od lat propaguje Pani Kazimiera Wysocka – bibliotekarka w Zespole Szkół w Wiązownicy. Tym razem poproszono nas o zaprezentowanie twórczość Juliana Tuwima. Nam przypadła inscenizacja wiersza „Murzynek Bambo”. I w iście afrykańskich upałach, w rewelacyjny sposób, nasze przedszkolak i tym razem poradziły sobie z tym zadaniem.

„Wesołe wakacje zaczęły się dzisiaj, Żegnamy przedszkole, kolegów i misia, wzywają nas pola zielone i las, niech żyją wakacje! – wyruszać już czas :)…”
28 czerwca miało miejsce wielkie wydarzenie w naszym przedszkolu. Zaprosiliśmy naszych rodziców na uroczystość „Pożegnania przedszkola”. Naszym występem podziękowaliśmy zaproszonym gościom za to, że byli z nami, pomagali nam zmienić się z malucha w ucznia. Przez 10 ubiegłych miesięcy poznawaliśmy siebie i innych ludzi. Zapamiętaliśmy, że każdy z nas to wielki skarb. Niektórzy z nas już wkrótce przekroczą progi szkoły. Nauczyliśmy się dzielić naszymi troskami i radościami. Potrafimy również podzielić się zabawą, życzliwością, dobrocią, przyjaźnią.

Rok przedszkolny został uroczyście zakończony - my jednak nadal spotykaliśmy się w naszym przedszkolu przez cały lipiec. Prawie cały miesiąc spędziliśmy na świeżym powietrzu: bawiliśmy się na szkolnym podwórku, graliśmy w piłkę, czynnie korzystaliśmy również z naszego placu zabaw. Nie zaniedbaliśmy również pracy plastycznej, bardzo często rysowaliśmy kredą po betonie, powstały (chociaż bardzo nietrwałe) piękne, kolorowe wakacyjne prace. Ostatni tydzień lipca przedszkolaki poświęciły na porządkowaniu swojej sali. Układaliśmy puzzle, klocki, dzieci które odchodzą do kl „0”, uprzątały swoje półeczki, robiąc miejsca dla nowych uczniów. Tak przygotowana sala już czeka na wrzesień, na nowych jak i „starych” przedszkolaków.

Chociaż to już półmetek wakacji, życzymywszystkim dzieciom i ich rodzicom dobrego i radosnego wypoczynku, który będzie miłym wspomnieniem przez resztę roku, samych słonecznych i pięknych dni. Natomiast wszystkim dzieciom, które odchodzą do szkoły, życzymy samych sukcesów w kolejnym etapie ich życia.

Do zobaczenia, całusy i pa, pa.

Maria Janus

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego