"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1

Działania wrzesień/październik 2013

Wesołym uśmiechem witamy Przedszkole... To nasz pierwszy wpis na tej stronie w tym roku szkolnym, mamy nadzieję, że rodzice i inni goście chętnie będą tu zaglądać.

Nowy rok rozpoczęliśmy w składzie: 4 – trzylatków (2 dziewczynki i 2 chłopców), oraz 10 – czterolatków (5 dziewczynek i 5 chłopców). Czasem jeszcze troszkę nam smutno, za mamą i tatą, ale w przedszkolu ciągle się coś dzieje np.: uczymy się siedzieć po turecku, tworzyć koło, śpiewać piosenki, recytować wiersze, tańczyć i grać na instrumentach. Z każdym dniem również coraz lepiej znamy nasze otoczenie i siebie nawzajem. Poznaliśmy już wszystkie tajemnicze zakamarki naszej sali, sprawdzając po drodze (wieloraką;) użyteczność przedszkolnych zabawek.

Na co dzień uczymy się ważnych – w dalszej karierze przedszkolaka, ucznia - umiejętności: jak zgodnie razem współpracować w grupie, dzielenia się zabawkami oraz cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. To wszystko nie jest łatwe, ale naprawdę coraz lepiej sobie radzimy. Wiemy już, kiedy jest czas na zabawę, zajęcia i spacer, a kiedy ze smakiem możemy zjeść śniadanie. Co najważniejsze, czujemy się coraz raźniej i pewniej, dlatego z prawdziwą radością odkrywamy swoje małe i wielkie, twórcze, możliwości;)

W pierwszym i drugim tygodniu września szukaliśmy recepty na zgodne i bezpieczne funkcjonowanie w grupie przedszkolnej i nie tylko. Zastanawialiśmy się, kiedy używa się słów proszę, dziękuję, przepraszam oraz czy są jeszcze jakieś inne słowa, które sprawiają, że atmosfera staje się bardziej przyjazna. Rozmawialiśmy także o zasadach bezpieczeństwa podczas spacerów. 20.09 – Został wprowadzony w życie NASZ KODEKS, a na znak akceptacji zasad, które odtąd wszyscy będziemy na pewno przestrzegać, odbiliśmy nasze dłonie;)

Pierwszą uroczystością, którą wspólnie świętowaliśmy w naszym przedszkolu były urodzinki Grzesia oraz Kubusia. Były życzenia, śpiewy i słodka niespodzianka.

Mirabelka, węgierka, szara reneta, antonówka..., Korzystając z bogatych darów jesieni pod koniec września w naszym przedszkolu królował przede wszystkim temat: przetwarzania owoców. Na zajęciach dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi owocami przy wykorzystaniu wielu zmysłów (takich jak wzrok, dotyk, smak, węch) równocześnie. Uczyliśmy się rozróżniać cechy wielkościowe owoców, a także porównywać je ze sobą. Ćwiczyliśmy nasze umiejętności matematyczne: przeliczając, klasyfikując oraz porównując ich ilość. Udowodniliśmy, że owoce są nie tylko bardzo smaczne, ale można z nich zrobić również ciekawe prace plastyczne. Na koniec wspólnie z Panią stworzyliśmy piękne słoneczniki, sam Vincent van Gogh byłby z nas na pewno dumny.

„Nasi chłopcy są wspaniali, Dziś ich święto, Pamiętamy...!”
Wrzesień zakończył się superowym dniem - „Dniem chłopca”. Pani wraz z dziewczynkami przygotowała dla chłopców słodką niespodziankę, były tańce, zabawy oraz koncert życzeń od koleżanek. Dziewczynki teraz są bardzo ciekawe, co im też przygotują chłopcy na Dzień Kobiet;)

„Pierwsze liście zerwał wiatr i ze sobą niesie, to właśnie pierwszy znak, że nadeszła jesień...”
Złote liście i piękne jesienne słonko przywitało nas w październiku, który był pełen wrażeń i niespodzianek. Mogliśmy przez cały miesiąc obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie i pogodzie. Dlatego często korzystaliśmy z uroków pięknej pogody, spędzając czas na placu zabaw lub spacerując po okolicy, zbierając liście, z których później powstawały w przedszkolu piękne kompozycje.

W drugim tygodniu października przedszkolaki świętowały Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Dzieci miały okazję zobaczyć klasery z pięknymi zbiorami znaczków z różnych krajów a potem same zaprojektowały własne znaczki. Z tej okazji wybrałyśmy na wycieczkę na pocztę. Dzięki tej wyprawie dzieci dowiedziały się, że można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Wiedzą już, że list musi mieć dokładny adres, znaczek, który kupuje się przy okienku i nakleja w odpowiednim miejscu, każde z dzieci otrzymało na pamiątkę wzory druków, przekazów itp. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.

„A czy wiecie, co to - skarby jesieni? Piękne jabłko, co się w sadzie rumieni...” W październiku rozpoczęliśmy również nasz pierwszy projekt badawczy - jabłko. Zorganizowaliśmy w sali „kącik jabłkowy”, stworzyliśmy kolekcję jabłek według koloru, wielkości oraz chore jabłka.

Wizyta fotografa – w październiku nasza grupa po raz pierwszy gościła prawdziwego fotografa. Okazało się, że większość dzieci jest stworzona do pozowania przed aparatem fotograficznym, na zawołanie robiły bardzo profesjonalne minki. Było dużo śmiechu i radości, szczególnie podczas zdjęć na prawdziwym quadzie. Sesja fotograficzna poprzedzona została bardzo ciekawą i wesołą bajką edukacyjną przygotowaną specjalnie na tą okazję przez pana fotografa dla naszego przedszkola.

Koniec tygodnia również był bardzo ekscytujący, ponieważ przedszkolaki wzięły udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym w naszej szkole. Pani przypomniała nam, jak należy zachować się w czasie ewakuacji podczas pożaru. Akcja ewakuacyjna przebiegła bardzo sprawnie, wszyscy ewakuowani wiedzieli jak maja postępować w czasie ewakuacji, byliśmy jednymi z pierwszych, którzy sprawnie opuścili swoją salę.

Jak więc widać jesień nastroiła naszą radosną gromadkę do różnych zabaw i zajęć na świeżym powietrzu? Na spacerach zbieraliśmy skarby jesieni, które następnie zostały wykorzystane w naszym przedszkolu do prac plastycznych. Obserwowaliśmy również przyrodę w najbliższej okolicy: w ogródkach przydomowych oraz sadach. Pomiędzy spacerami, pracami plastycznymi mamy również czas na zabawę i naukę piosenek i wierszyków – oczywiście o jesieni.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, co nowego wydarzy się w naszej grupie, odwiedźcie naszą stronę ponownie w grudniu. Do następnego razu, pa, pa.

Maria Janus