"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1Działania listopad / grudzień 2013

Co się działo u nas w listopadzie i grudniu - chcesz wiedzieć - przeczytaj!

        Aż się wierzyć nie chce, że znów minął kolejny miesiąc roku szkolnego i jesteśmy już prawie na półmetku. A oto, co się działo w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w naszym przedszkolu. 


    Płyną chmurki, płyną mgiełki, deszcz rozsypał swe perełki, cały świat w deszczu pływa, jesień, jesień prawdziwa… W listopadzie mogliśmy się przekonać, że pogoda jesienna bywa bardzo zmienna i kapryśna. Przedszkolaki nie poddały się jednak jesiennym smutkom i znalazły sposób na dobrą zabawę. Do osiągnięcia tego celu posłużyły nam nowe zabawy i piosenki oraz dużo prac plastycznych, które nie pozwoliły nam się nudzić, gdy na dworze padał deszcz. Szaruga jesienna nie przeszkodziła nam również w spacerach, podczas których każdy szanujący się przedszkolak miał szeroko otwarte oczy i uszy na wszystko, co się działo w przyrodzie późną jesienią: obserwowaliśmy padający deszcz - wygląd i wielkość kropli, słuchaliśmy padającego deszczu, wiejącego wiatru, obserwowaliśmy chmury, mżawkę, szron, przymrozki. Bawiliśmy się w zabawy z wykorzystaniem wody - słuchaliśmy odgłosów, jakie wydaje woda, wykonaliśmy proste doświadczenia pozwalające na ustalenie, co pływa a co tonie. Dowiedzieliśmy się też wielu interesujących informacji o wietrze, czym jest wiatr i jaka jest jego rola.

     ,,Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,Cienie tłoczą się co krok,  już w pokoju straszny tłok! Dnia 28 listopada nasze przedszkolaki poznały andrzejkowe zwyczaje i wróżby. Tego dnia nasza sala zamieniła się w salę balową pełną wróżek, rycerzy, policjantów i innych barwnych postaci. Zabawę urozmaicały konkursy, korowody i tańce w rytm dziecięcych przebojów oraz wróżby, dzięki którym dowiedzieliśmy się, co dobrego spotka nas w przyszłym roku, kto pozna wspaniałego przyjaciela, kto wyjedzie w podróż, kto będzie bogaty. Po hucznejzabawieprzyszedł czas, na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był bardzo tajemniczy dzień, wszyscy świetnie się bawili i życzymy sobie, aby wszystkie dobre wróżby się spełniły.

     "Święto misia, dzień radosny, dzieci misie dziś przyniosły…"25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.W związku z tym wyjątkowym świętem wszyscy przynieśli swoje ukochane maskotki do przedszkola. Wśród nich nie brakowało dużych misi: niebieskich, białych, a nawet różowych, jak i tych malutkich,ale tu nie wielkość ma znaczenie, gdyż każde z dzieci kocha właśnie swojego misia! Jak się okazało misie naszych przedszkolaków mają też swoje imiona.W tym dniu też, zostaliśmy zaproszeni przez panią Kazimierę Wysocką do szkolnej biblioteki, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Pani Kazia opowiedziała nam historię pluszowego misia, były tańce, zabawy oraz ciekawe konkursy. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia, nie mogło oczywiście zabraknąć tego, co wszystkie niedźwiadki lubią najbardziej - czyli złocistego miodku oraz pysznych pierniczków.Na pytanie - za co lubicie swojego misia? - przedszkolaki odpowiadały: ,,bo jest mięciutki", "bo, gdy śnią mi się koszmary to mogę się do niego przytulić". Wszystkiedziecijednogłośniestwierdziły, że mis jest niezastąpioną zabawką.

     ,,6 – grudnia – dobrze wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie, dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie'' Przez cały pierwszy tydzień grudnia przygotowywaliśmy się na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wspólnie odkrywaliśmy gdzie mieszka w jaki sposób podróżuje i jak dostarcza nam prezenty. W końcu nastał długo oczekiwany dzień. Gdy dzieci usłyszały dzwoneczek w korytarzu zapadły w taką ciszę, że nawet słychać było ich oddechy. Oczekiwany Gość rozdał wszystkim dzieciom prezenty oraz bardzo chętnie pozował do wspólnych zdjęć.

     Przez cały grudzień, przygotowywaliśmy się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Między innymi rozmawialiśmy o różnych tradycjach bożonarodzeniowych, choince, potrawach wigilijnych, życzeniach, pierwszej gwiazdce oraz o prezentach, które chcielibyśmy dostać pod choinką. Przygotowaliśmy również mnóstwo ozdób choinkowych: malowaliśmy bombki i różne ciekawe ozdoby z papieru, którymi później przystrajaliśmy choinkę i naszą salę. Jednak najbardziej dumni byliśmy z samodzielnie upieczonych, pysznych pierników. Ależ one były smaczne…, i jak pięknie wyglądały ozdobione słodkim lukrem i kolorowymi cukierkami! Byliśmy naprawdę dumni z naszych wypieków, które bardzo smakowały naszym rodzicom. 

      Szopki Bożonarodzeniowe –. Niezapomnianym wrażeniem dla wszystkich była wizyta na wystawie szopek oraz ozdób i stroików świątecznych, które brały udział w VI Gminnym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. Prace zostały wykonane przez dzieci i młodzież ze szkół z całej Gminy Wiązownica. Wszyscy byliśmy pełni podziwu dla pomysłowości i kunsztu niektórych prac.

     ,,Był sobie kiedyś  doktor…''19 grudnia 2013 r. nasza grupa przedszkolna po raz pierwszy, uczestniczyła w autokarowej wycieczce do MOK w Jarosławiu, gdzie obejrzała przedstawienie teatralne pt. "Doktor i jego zwierzęta" w wykonaniu znakomitych aktorów Narodowego Teatru Edukacji  z Wrocławia. Rozśpiewane i roztańczone widowisko teatralne, bardzo spodobało się wszystkim uczestnikom. Chociaż były chwile trwogi, kiedy to kanibal postanowił zrobić sobie ucztę z głównych bohaterów…ale jak to w bajkach bywa wszystko skończyło się dobrze i postanowiliśmy wybrać się za jakiś czasznowu do teatru.

    ,,Dziś Wigilia, dzień wspaniały, niech wesoły będzie cały…''Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania.  Nasza grupa w tym roku również zasiadła do wspólnego stołu, aby symbolicznie uczcić dzień Wigilii Bożego Narodzenia, było wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem oraz udział w szkolnych jasełkach. Piękny śpiew anielskiego chóru przeniósł nas do betlejemskiej szopki, w której narodził się mały Jezusek, a przy nim trwali Józef i Maryja. Nie brakowało także pastuszków i trzech króli. Jasełka, które przedstawili uczniowie bardzo się nam podobały, a ich trud nagrodziliśmy gromkimi brawami.

Jakie atrakcje czekają na nas w styczniu i lutym dowiecie się już wkrótce. A tym czasem, żegnamy Was cieplutko. Nie zapominajcie o czapkach i szalikach w ten mroźny czas!!!

Maria Janus

najnowsze działania

 

    

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego