"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1

Działania styczeń / luty 2014

WITAJCIE NASI DRODZY CZYTELNICY!!!

Nowy Rok – nowe przygody!  Po szaleństwach sylwestrowego wieczoru z ogromnym pokładem energii weszliśmy w 2014 rok. Kiedy spotkaliśmy się na początku tego roku, każde z dzieci miało wiele ciekawych wieści dotyczących przeżytych Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku.
Styczeń był dla nas bardzo pracowitym miesiącem, gdyż przygotowywaliśmy się do uroczystości DNIA BABCI i DZIADKA, wykonaliśmy zaproszenia, prezenty, uczyliśmy się wierszy i piosenek na tę okoliczność.

,,Malusieńki Jezu w zimnym żłóbku…’’. 15 stycznia, nasza koleżanka Monika Dominik wzięła udział w X Festiwalu Kolęd i Pastorałek ,,Śpij dziecino mała...’’, który odbył się w Domu Kultury w Zapałowie. Do konkursu, zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba uczestników. Monika godnie reprezentowała naszą grupę, w kategorii najmłodszych solistów. Jesteśmy z naszej koleżanki bardzo dumni i życzymy jej dalszych sukcesów!!!

„Dziś słoneczko jasno świeci, zima biała śpiewa. a w przedszkolu przedszkolaki składają życzenia’’ W dniu 16.01,2014r. w Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy odbyła się bardzo miła uroczystość z okazji Święta naszych kochanych Babć i Dziadków. Przybyli wszyscy zaproszeni dziadkowie, niektórzy nawet przyjechali z daleka - z innej miejscowości. W tym dniu żadne dziecko nie było bez babci czy dziadka. Niektóre dzieci miały nawet podwójnych dziadków - co bardzo wszystkich ucieszyło. Wszyscy bardzo się staraliśmy, wyrecytowaliśmy wierszyki, zaśpiewaliśmy piosenki. Pokazaliśmy także nasze umiejętności taneczne. Po skończonym występie wnukowie wręczyli swoim gościom własnoręcznie przygotowane prezenty. Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za spotkanie i życzymy im dużo zdrówka i STO LAT!

,,Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale…’’ Jak na karnawał przystało, nie mogło zabraknąć również i u nas szalonej zabawy. 17 stycznia, wielki coroczny bal karnawałowy po raz kolejny przeniósł nas w magiczny i kolorowy świat. Bawili się mali i duzi. Jak to na balu bywa nie brakowało księżniczek, wróżek a w balowej sali doskonale bawiły się razem postacie z dawanych i obecnych epok. Wszystkim dopisywał świetny humor, dlatego ten dzień będziemy jeszcze długo wspominać. A następny bal niestety dopiero za rok…

Luty, chociaż jest najkrótszym miesiącem w roku, okazał się równie pełen wrażeń i niespodzianek co poprzednie miesiące. Po feriach w komplecie zjawiliśmy się w przedszkolu. Mieliśmy sobie dużo do opowiedzenia, bo długo się nie widzieliśmy, a każdy z nas, spędził ten wolny czas inaczej, robiąc różne interesujące rzeczy. Ponieważ początek lutego okazał się bardzo zimny i mroźny, postanowiliśmy się troszeczkę rozgrzać a najlepszym na, to sposobem jest przygotowanie coś pysznego… Postanowiliśmy zabawić się w kucharzy, poznając bliżej ten zawód. Przedszkolaki miały możliwość z bliska oglądały wyposażenie i  czynności wykonywane w  przedszkolnej kuchni. Nazywały naczynia, sztućce i urządzenia potrzebne do zrobienia różnych posiłków. Uwiecznieniem zajęć, były pyszne kanapki z ulubionych produktów – wykonane rzecz jasna, przez nas własnoręcznie! Zabawa w kucharzy bardzo się podobała wszystkim przedszkolakom.

„Walentynka pewna miła Te życzenia Ci przesyła…’’  W lutym poznaliśmy również tradycję związaną z dniem walentynek. Każdy z nas w tym dniu otrzymał od pani czerwone serduszko - czekoladkę, a Tosia częstował wszystkich walentynkowymi lizakami. Dowiedzieliśmy się też, kogo  i za co można kochać. No i nie zapomnieliśmy o wykonaniu walentynek dla tych, kogo kochamy najbardziej – RODZICÓW.

„W zdrowym ciele, zdrowy duch’’ - pod tym hasłem w lutym zgłębialiśmy zagadnienie „bycia zdrowym” Z tej okazji zaprosiliśmy do siebie panią higienistkę, która opowiedziała nam jak mamy prawidłowo dbać o swoją higienę i dlaczego zabiegi higieniczne są tak ważne dla naszego zdrowia. Zastanawialiśmy się również wspólnie nad tym, co sprzyja naszemu zdrowiu a zwłaszcza co powiedziałyby nasze ząbki, gdyby umiały mówić… i doszliśmy do wniosku, że one nie zawsze lubią to co my. Krzywią się na czekoladę i gumy rozpuszczalne, natomiast świetnie bawią się z pastą do zębów i jej nieodłączną kompanką szczoteczką. Niewątpliwym domknięciem, ale równocześnie punktem kulminacyjnym naszych rozważań było ustalenie zasady mówiącej: iż odtąd sumiennie każdy przedszkolak dba o czystość jamy ustnej, codziennie starannie myje zęby oraz utrzymuje w czystości ręce i ubiór. Ponadto wszyscy jednogłośnie postanawiają dbać o ład i porządek w naszej sali. Zasada, została przegłosowana jednogłośnie, obecnie jest usilnie wdrażana do życia naszej wesołej społeczności.

„Siedzi kotek w oknie i patrzy na pole.— Nie pójdę na spacer, w domu siedzieć wolę...’’ We wtorek 25 lutego w naszym przedszkolu pojawiło się mnóstwo kotów z okazji Dnia Kota. Dowiedzieliśmy się, co kot je, jakie są jego przyzwyczajenia i czym lubi się bawić, robiliśmy ,,koci grzbiet", czyli gimnastykowaliśmy się tak jak koty, a na zakończenie, przedszkolaki wzięły udział  w konkursie na picie mleka ,,kocim sposobem’’. Było bardzo miałcząco i mlecznie. Miau, miau, miau!

,,Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…’’, Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego pączka, i w naszym przedszkolu był to słodki dzień. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały dla siebie pączki, a dodatkowo mama Darii usmażyła dla wszystkich dzieci faworki, które wspólnie zjedliśmy na drugie śniadanko.
W lutym, również dużo czasu poświęciliśmy śpiewaniu ulubionych piosenek i na wspólnej zabawie. Obecnie niecierpliwie wypatrujemy pierwszych oznak wiosny, która bardzo nieśmiało jeszcze zagląda już do naszego przedszkola.
Zapraszamy do nas w kwietniu, na pewno zaskoczymy Was czymś ciekawym.  Buziaczki !!!

Maria Janus