"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1

Działania marzec / kwiecień 2014

WITAJCIE KOCHANI!
W wiosennych nastrojach witają Was Kompetentne Przedszkolaki.

Miesiąc marzec upłyną nam pod znakiem przygotowań do wyjątkowego dnia, jakim był pierwszy dzień wiosny. W naszej sali i całym przedszkolu pozmieniało się troszkę. Białe postacie z okien ustąpiły miejsca kolorowym motylkom i kwiatkom. Pogoda marcowa jednak ciągle płatała nam figle, a to słońcem błysnęła, deszczem prysnęła, wiatrem świsnęła, a nawet śniegiem sypnęła. Jednak my  i tak w takich okolicznościach potrafiliśmy dostrzec jak ślicznie wyglądają wiosenne gałązki z pączkami.

Marzanna, zimowa panna w słomianej sukience rozpostarła ręce. W lęku drżąca cała topić się nie chciała” – tymi słowami dzieci radośnie pożegnały zimę i powitały wiosnę. Na ten dzień przygotowaliśmy piękną pracę plastyczną o tematyce wiosennej. Każdy z nas miał swój udział w jej tworzeniu a kwiaty na niej wyglądały jak prawdziwe. Przyczyniliśmy się także do stworzenia pięknej Marzanny, która pomogła nam przegnać uporczywą zimę. 21 Marca, przedszkolaki przy pomocy wiosennych piosenek pożegnały zimę, a przywitały wiosnę. Pani Wiosna zabrała Marzannę het, het daleko za siódme góry za siódme rzeki zaś podarowała nam zielony „Gaik”. Nawet słoneczko wyjrzało zza chmurki zainteresowane tą zmianą i miłą atmosferą w przedszkolnych murach.

W marcu jak to w marcu, było również święto wszystkich dziewczynek, tych małych i większych. W tym, dniu wszystkie kobiety obdarowujemy kwiatami i miłymi słowami. Również w przedszkolu pamiętaliśmy o naszych koleżankach z grupy. Chłopcy złożyli wszystkim dziewczynkom serdeczne życzenia i wręczyli piękne kwiaty.

,,Drzewa zakwitają ciepłym słońca światłem. Jasność się unosi nad jesiennym światem. Rozpoczęliśmy również nowy projekt – drzewo. Daria przyniosła do przedszkola korę z różnych drzew oraz kawałki drewna sosnowego i brzozowego. Stworzyliśmy siatkę „Co wiem o drzewach”, na której zapisywaliśmy to, co dzieci wiedzą na ten temat, resztę dopisywaliśmy po powrotach z codziennych spacerków. Podczas, których oglądaliśmy drzewa znajdujące się na placu przedszkolnym, przedszkolaki sprawdzały grubości, wielkość oraz skrupulatnie wszystkie drzewa zostały policzone!

Kwiecień to pora szczególna, ponieważ wszystko wkoło się zieleni, coraz częściej świeci słońce i wszyscy mają dobre humorki. Kwiecień to również miesiąc, w którym bardzo dużo uwagi poświęcamy ekologii i rozmawiamy na różne ciekawe tematy dotyczące naszego zdrowego życia i dbałości o naszą planetę. W każdym tygodniu mówiliśmy o innym ważnym zagadnieniu. Było też bardzo wesoło, gdyż szukaliśmy Zajączka a raczej słodkiej niespodzianki, którą nam zostawił z okazji Świąt Wielkanocnych.

,,A ja rosnę i rosnę. Latem, zimą, na wiosnę…’’ W pierwszym tygodniu kwietnia przedszkolaki mierzyły się nawzajem, porównywały swój wzrost i wygląd ze swoimi kolegami i koleżankami. Ustaliliśmy, kto w naszej gromadce jest najmniejszy a kto największy. Znamy już znaczenie powiedzenia „rosnąć jak na drożdżach”. Przedszkolaki uświadomiły sobie również, że z wiekiem i czasem zmienia się zarówno wzrost jak i rozmiar;)

,,Gaśnie światło bardzo powoli. Budzi śpiące w kątach reflektory. A kurtynę, miękką jak aksamit, - niby grzywkę - z oczu nam odgarnia czyjaś ręka cicha, niewidzialna…’’ W trzecim tygodniu kwietnia przedszkolaki oraz ich starsi koledzy ze Szkoły Podstawowej w Wiązownicy oglądnęli przedstawienie pt. ,,Kaktus i Angelonia’’ w wykonaniu aktorów teatru ,,Maska’’ z Rzeszowa. Przedstawienie mówiło o tym, że dzieci są największym skarbem dla rodziców i nawet, jeśli rozrabiają są źródłem ogromnej radości. Wszyscy byli pod wrażeniem tego, co się działo na scenie. Efekty specjalne przedstawienia – mrugające gwiazdy, wędrujący świetlisty księżyc i siarczysty deszcz – wszystkich małych widzów zachwycił do tego stopnia, iż połowa naszej grupy stwierdziła, że w przyszłości na pewno zostanie aktorami, aby grać np. kaktusa (który rzecz oczywista podobał się wszystkim dzieciom najbardziej).

,,Królik mówi do baranka, jaka piękna ta pisanka. Wtem z jajeczka wyszła kura, nastroszyła swoje pióra…’’ W tygodniu przedświątecznym, rozmawialiśmy oczywiście o ... świętach:) Zastanawialiśmy się, co może zmieścić się w koszyczkach wielkanocnych. Przedszkolaki najchętniej wypełniłyby swoje koszyczki wszelkiego rodzaju smakołykami, choć znalazło się w nich miejsce również dla kiełbaski, soli, i chrzanu. Dzieci miały również okazję wymyślać ciekawe wzory ozdabiając swoje pisanki. Uroczystość Wielkanocna - W dniu 27 marca wzięliśmy udział w akademii wprowadzającej w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie klasy IV i III przygotowali bardzo ciekawą część artystyczną, a oprawę muzyczną zapewnili najlepsi soliści w szkole.

,,Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci, musisz takiemu uwagę zwrócić. Nie można przecież bezkarnie śmiecić, to wiedzą nawet przedszkolne dzieci…’’ W ostatni tydzień kwietnia wspólnie szukaliśmy pomysłów jak należy chronić środowisko. Uczyliśmy się jak dbać o wodę – wiemy, że to cenny skarb, na naszej błękitnej planecie. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób należy zapobiegać by powietrze, otoczenie, woda i lasy były czyste. My na razie uczymy się segregować śmieci i oszczędzać wodę, ale gdy dorośniemy na pewno będziemy dbać o nasze środowisko, by było ekologiczne.

,, Kto ty jesteś…’’ Z okazji zbliżającego się Święta Flagi Państwowej oraz Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przedszkolaki swoje zajęcia poświęciły na poznaniu historii państwa polskiego. Zapoznaliśmy się z wierszem W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Dzieci poznały herb naszej ojczyzny, mapę Polski, wykonały również flagę biało - czerwoną oraz pamiętając o zachowaniu należytej postawy wspólnie odśpiewały Hymn Polski.

Obecnie, w wielkiej tajemnicy przygotowujemy niespodziankę dla naszych Rodziców, czy się ona nam udała dowiecie się już w czerwcu. To tyle, żegnamy się. Buziaczki

Maria Janus