"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 1


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

           Cześć!!! Witają przedszkolaki z Wiązownicy. W telegraficznym skrócie poinformujemy Was o tym, co działo się w naszym przedszkolu w miesiącu maju i czerwcu. 

 

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że lato zaczęło się na dobre. Wakacje tuż, tuż… czekają na nas niezliczone ilości muszelek do zebrania, górskich szczytów do zdobycia, a piasek  nie może się już doczekać by budować z niego zamki :)

Maj w naszej grupie był pracowity, wesoły i kolorowy. Jak na prawdziwych miłośników przyrody przystało, wiele czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu maksymalnie korzystając z ciepłych majowych dni. Czasami niektórzy z nas nawet nie chcieli opuszczać przedszkola, ,,…bo tak fajnie było bawić się z koleżankami i kolegami’’’ w piaskownicy czy na ,,Orliku’’ .

28 maja wzięliśmy udział w ceremonii nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznemu  w Wiązownicy imienia Księdza Stanisława Sudoła. Uroczystość zapoczątkowała Msza św. w Kościele Parafialnym w Wiązownicy. Po zakończonym nabożeństwie pochód wyruszył do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym dla społeczności szkolnej święcie.

„Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga…”. Ostatni tydzień maja należał do królestwa książek. Aby zyskać jak najwięcej informacji w tej kwestii postanowiliśmy wybrać się do biblioteki. Zanim jednak wyruszyliśmy, podzieliliśmy się ze sobą nasza wiedzą na temat książek, biblioteki i pracy pani bibliotekarki. Pani Kazia Wysocka przywitała nas serdecznym uśmiechem  i zaprosiła do środka. Przygotowała dla nas jedną z bajek, pozwoliła również rozejrzeć się nam  po bibliotece, przechadzać się pomiędzy regałami, przeglądać książki dla dzieci, zachęciła również maluchy, by przyszli z rodzicami do biblioteki w celu założenia karty i wypożyczenia książek. Wizyta upłynęła nam w miłej i ciepłej atmosferze

,,Moja rodzina, choć bardzo liczna,Jest dobra, miła i sympatyczna.I choć czasami wytrzymać trudno,To daję słowo. Nie jest w niej nudno. W czerwcu było również wiele atrakcji  i nikt w naszym przedszkolu nie leniuchował. Przede wszystkim dzień pierwszego czerwca zawitał  do nas wraz z Dniem Dziecka i Dniem Rodziny. W tym dniu nasi kochani rodzice tj. mamusie i tatusiowie mogli się przekonać jak jesteśmy wspaniałymi artystami. Było dużo piosenek oraz tańców. Rodzice nagrodzili nas gromkimi brawami. Na zakończenie występu wręczyliśmy im prezenty. Były łzy radości i uściski. Następnie przedszkolaki mogły się wyszaleć na dmuchańcu, trampolinie. Wielką atrakcją cieszył się konkurs zręcznościowy, zawody sportowe, plastyczne – portret mojej rodziny oraz konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu - w ramach programu Trzymaj Formę. Podczas Pikniku swoje umiejętności zaprezentowali również strażacy z OSP w Wiązownicy. Rodzinny nastrój i przyjemna atmosfera sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy zarówno dla dzieci jak i rodziców.

,,Słońce z góry grzeje w plecy, na zjeżdżalni jeżdżą dzieci, ach, jak miło i wesoło’’ Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że lato zaczęło się na dobre. Wakacje tuż, tuż…. Dzieci niemalże cały czerwiec spędziły na świeżym powietrzu. Bawiliśmy się na szkolnym podwórku, graliśmy w piłkę, czynnie korzystaliśmy również z naszego placu zabaw. Nie zaniedbaliśmy również pracy plastycznej, bardzo często rysowaliśmy kredą po betonie, powstały (chociaż bardzo nietrwałe) piękne, kolorowe wakacyjne prace.

W dniu 23.06.2014 uczestniczyliśmy w wycieczce do Agroturystycznego Gospodarstwa Pana Piotra Frań, które znajduje się w Radawie. Niezapomnianym wrażeniem była przejażdżka bryczką po uroczych zakątkach Radawy oraz na osiodłanym kucyku prowadzonym przez pana Fran. Najtrudniej było przedszkolakom doczekać się na swoją kolej. Dzieci były zachwycone wyglądem kucyków i jazdą na nich! Jedną z atrakcji były również zabawy na placu zabaw. Po bardzo intensywnym wysiłku wszyscy uczestnicy zasłużyli na małą przekąskę. Czekały na nas świeżo grillowane kiełbaski. Tak posileni ruszyliśmy na zwiedzanie małego zoo. W zwierzyńcu mogliśmy podziwiając stado danieli, kozy, dziki, a także wiele różnego rodzaju gatunków ptactwa. Niemałą sensacje wywołał paw, który zaprezentował przed nami swój piękny, kolorowy ogon. Wszystkich urzekło to, że zwierzęta nie uciekały na nasz widok, były ufne i towarzyskie. Były to niewątpliwie dla wszystkich, niezapomniane chwile obcowania z ,,dziką’’ przyrodą. Lubimy wycieczki, dlatego często chodzimy na piesze wędrówki zwiedzając naszą okolicę, która jest dobrym miejscem na lekcję przyrody. Rośnie tu wiele gatunków roślin; niektóre już znamy, a pozostałe poznamy wkrótce podczas naszych wakacyjnych spacerów.

„Mamo, tato co wy na to mamy lato czas pomyśleć o wakacjach mamo,  tato czas zostawić w domu wszystko zabrać dzieci i z walizką po przygodę razem z wiatrem ruszyć w świat… Podobno „wszystko dobre, co się dobrze kończy”. Dlatego warto było uczcić zakończenie dobrego, ale i pełnego pracy roku szkolnego. Toteż dzień 27 czerwca w naszym przedszkolu był szczególnie uroczysty. Dzieci wprowadziły wszystkich w wakacyjny nastrój śpiewając letnie, gorące, pachnące plażą i morzem piosenki, opowiedziały też w wierszyku o niełatwej przedszkolnej codzienności. Nie ma, co ukrywać, „ciężki jest żywot przedszkolaka”, jeśli się weźmie pod uwagę, że tyle jest jeszcze do nauczenia się. Ale trudny proces stawania się z trzylatka czterolatkiem, a z cztero, pięciolatkiem, nasze maluchy, nie wiadomo kiedy, opanowały do perfekcji! :) Po oficjal­nych uroczystościach nastąpił szczególnie wzruszający moment, gdy dzieci na swój własny sposób wyrażały wdzię­czność i przywiązanie do swojej wychowawczyni. Na zakończenie był jeszcze czas na wspólne zdjęcia.

Teraz żegnam Was na dwa miesiące, życzę Wam wspaniałego wypoczynku, wspaniałych wrażeń z miejsc, które odwiedzicie, słoneczka i zdrowego powrotu do przedszkola. Natomiast wszystkim dzieciom, które odchodzą do szkoły, życzymy samych sukcesów w kolejnym etapie ich życia. Do zobaczenia, całusy i pa, pa.

Maria Janus

najnowsze działania

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego