"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 2


Działania wrzesień / październik 2014

Wesołym uśmiechem witamy Przedszkole... To nasz pierwszy wpis na tej stronie w tym roku szkolnym, mamy nadzieję, że rodzice i inni goście chętnie będą tu zaglądać.

Wrzesień

1 września dzieci z naszego przedszkola w Wiązownicy rozpoczęły swój nowy rok nauki i zabawy. Wzięły czynny udział we Mszy Świętej sprawowanej w ich intencji. Niektóre dzieci z zadowoleniem wracały po wakacyjnej przerwie, dla maluszków był to jednak trudny okres, ponieważ po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola.
Ale ku mojemu zadowoleniu wszystkie dzieci szybko zaadaptowały się w nowym miejscu. Z każdym dniem są coraz odważniejsze i z chęcią podejmują się różnych zadań. Nasza grupa liczy 16 dzieci.

Pierwszy dzień przeznaczony był przede wszystkim na to, by zapoznać rodziców z wszelkimi informacjami dotyczącymi ośrodka oraz poznać i przywitać się z dziećmi przekraczającymi po raz pierwszy próg przedszkola. By zbliżyć ich do siebie oraz stworzyć przyjemną atmosferę na kolejny rok przebywania razem, pierwszy tydzień obfitował w zajęcia integracyjne. Poza tym dzieci zapoznane zostały z obiektem szkoły, zasadami bezpiecznego poruszania się po budynku szkolnym oraz na terenie placu zabaw. By w naszym przedszkolu wszyscy czuli się bezpiecznie ustaliliśmy razem z przedszkolakami jasne i czytelne normy i zasady przebywania w przedszkolu. Efektem tych działań było zawarcie wspólnego kontraktu, na który każde dziecko wyraziło swoją zgodę.

"Droga do przedszkola" to następny tydzień naszej pracy. W tym tygodniu poznawaliśmy zasady ruchu drogowego, obserwowaliśmy ruch drogowy, oraz zapoznawaliśmy się z sygnalizacją świetlną. Dzieciom najbardziej spodobała się zabawa w ruch drogowy, który kierowany był światłami unoszonymi przez wybrane dziecko.

"To były wakacje" ten tydzień poświęcony był wspomnieniom z minionych wakacji. Dzieci do przedszkola przyniosły pamiątki z wakacji, oraz dzieliły się wspomnieniami na temat minionych wakacji. Zapoznawaliśmy się z mapą Polski, oraz miejscami, które przedszkolaki zwiedziły. Wymieniały znane środki lokomocji. Naśladowały ruchem różne pojazdy oraz spacer po górach oraz zabawy na plaży. Dzieliły pojazdy na powietrzne lądowe i wodne. Dzieci łączyły obrazki szczegółowe z odpowiednim miejscem z jakim się im kojarzą (las, morze, góry) na dużej ilustracji.

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku mieniąca się różnymi barwami.
Jesień powitaliśmy tematem "Nadeszła jesień". W tym tygodniu szukaliśmy śladów jesieni w m.in. spadających liściach z drzew, poznaliśmy ich kolory, ale również poznawaliśmy grzyby i segregowaliśmy je na jadalne i trujące.

"Jesień na działce" to następny tydzień naszej pracy, który odkrywa przed nami inne skarby jesieni, takie jak warzywa. Myślicie, że warzywa służą tylko do jedzenia? otóż nie! nasze przedszkolaki z udziałem warzyw potrafią wymyślić fajne zabawy, takie jak:

 • stemple z ziemniaków,
 • ludziki, oraz inne postacie lub rzeczy w warzyw,
 • kwiatki z marchewki,
 • łódki z żaglem z ogórka.
  Także lepiliśmy swoje ulubione warzywa z plasteliny, oraz robiliśmy nasze ulubione frytki ale z marchewki.

  Październik

  "Jesień w sadzie" ten temat poświęciliśmy owocom rosnącym w naszych sadach, ale nie tylko także owocom egzotycznym. Za pomocą zapachu oraz dotyku rozpoznawaliśmy różne owoce. Poznawaliśmy nazwy drzew na których te owoce rosną, a na koniec tygodnia zrobiliśmy pyszny i zdrowy sok, który wszystkim bardzo smakował. Zastanawialiśmy się także w jaki sposób możemy przechowywać owoce, aby zjeść je np. w zimnie. Oczywiście dzieci szybko odgadły, że w formnie kompotów i oczywiście w naszym przedszkolu odbyła się degustacja kompotów: czereśniowego, truskawkowego i wiśniowego, które bardzo dzieciom smakowały.

  "Co robią zwierzęta jesienią?" to temat poświęcony zwierzętom żyjącym w lesie. Na podstawie ilustracji rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy zwierzęta, oraz segregowaliśmy ja na te, które zasypiają na zimę i te, które nie zasypiają. Następnie z kółek orgiami oraz innych figur geometrycznych konstruowaliśmy wybrane zwierzęta.

  "Dbamy o zdrowie" ten tydzień poświęciliśmy zdrowemu trybowi życia. Zapoznawaliśmy się z piramidą zdrowia i rozmawialiśmy, które produkty żywnościowe możemy jeść, a które należy ograniczać, oraz ćwiczyliśmy nasz język razem z "Panem jeżykiem".

  22 października 2014 nasza grupa przedszkolna po raz pierwszy, uczestniczyła w autokarowej wycieczce do MOK w Jarosławiu, gdzie obejrzała przedstawienie teatralne pt. "Doktor Dolitl i jego przyjaciele" w wykonaniu znakomitych aktorów. Rozśpiewane i roztańczone widowisko teatralne, bardzo spodobało się wszystkim uczestnikom. Chociaż były chwile trwogi, kiedy to lew postanowił zrobić sobie ucztę z głównego bohatera…ale jak to w bajkach bywa wszystko skończyło się dobrze i postanowiliśmy wybrać się za jakiś czas znowu do teatru.

  "Jesienne nastroje" to temat poświęcony zjawiskom atmosferycznym. Rozpoznawaliśmy różne stany pogodowe:
  pogodę deszczową,
  słoneczną,
  wiatr, itp.
  oraz zapoznawaliśmy się z tzw. wędrówką kropli wody w atmosferze. Za pomocą dotyku zapoznawaliśmy się z wodą i opowiadaliśmy jaka ona jest, oraz przeprowadzaliśmy doświadczenia na przedmiotach z udziałem wody "co pływa, a co tonie".

  I tak upłynęły nam dwa miesiące naszej pracy.

   Aneta Szumigraj

  działania maj/czerwiec/lipiec 2014
  działania marzec/kwiecień 2014
  działania styczeń/luty 2014
  działania listopad/grudzień 2013
  działania wrzesień/październik 2013
  działania maj/czerwiec/lipiec 2013
  działania marzec/kwiecień 2013
  działania styczeń/luty 2013

   


 • Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego