"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wiązowicy nr 2

Działania wrzesień/październik 2013

Witamy w roku szkolnym 2013/2014!

Do naszego przedszkola uczęszcza 13 osób: 7 chłopców i 6 dziewczynek. Filip B., Filip W., Adrian i Matylda to grupa 4-latków, a Alan, Szymon, Amelia, Nikola, Martyna, Karolinka, Julia i Michał to 3-latki no i nasz najmłodszy uczeń Kamil ma 2 i pół roku.

Pierwsze dni, czasem tygodnie września to czas adaptacji dziecka w przedszkolu. Niektórzy bez problemu żegnali się z rodzicami i dołączali do wspólnej zabawy dla innych nie było to proste. Dlatego szybko chcieliśmy się dobrze poznać i poczuć bezpiecznie w grupie. Zapoznanie rozpoczęliśmy od poznania naszych imion, następnie przyglądaliśmy się, jakie zabawki lubi każde z nas, wybraliśmy sobie znaczki i półki, na których będziemy składać swoje rysunki oraz prace.

Wrzesień upłynął nam na zabawach integracyjnych i wprowadzających dobry nastrój w grupie. Szczególny nacisk położyliśmy na naukę zgodnej, wspólnej zabawy. Dużo czasu poświęciliśmy na naukę czynności samoobsługowych i higienicznych oraz na wyrabianie nawyku porządkowania sali po skończonej zabawie. Poza tym udało nam się zrealizować kilka ważnych tematów. Nauczyliśmy się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, rysować i budować rozmaite domki, budynki i budowle z różnego rodzaju klocków, byliśmy też obejrzeć odnowiony budynek naszej Gminy. Ważną rzeczą było ustalenie kontraktu, wywieszenie naszych zdjęć oraz poznanie dobrych manier. Dzieciom zostały wyjaśnione wszystkie zasady dobrego zachowania, magiczne słowa, o których przestrzeganiu wspólnie przypominamy sobie na co dzień.

W miesiącu październiku zajęliśmy się tematyką jesienną. W tym czasie wybraliśmy się na spacer po okolicy w celu obserwacji drzew. Dzieci zwracały uwagę na różnice w wyglądzie liści. Zbierały materiały przyrodnicze typu: żołędzie, szyszki, liście, igiełki, które w późniejszym czasie wykorzystaliśmy do różnych zajęć i dekoracji. Dużo przyjemności sprawiły nam wszystkim tematy o owocach i warzywach, kącik przyrodniczy zapełnił się okazami przyniesionymi przez dzieci. Przedszkolaki rysowały, malowały farbami i lepiły plasteliną owoce i warzywa. A najlepiej to nam wyszły figurki warzywno-owocowe. W ostatnim tygodniu października poznaliśmy niektóre z zawodów. Naszym gościem specjalnym był Pan Artur tatuś Kamilka będący ratownikiem medycznym, dzięki któremu nie boimy się już drobnych skaleczeń, gdyż potrafimy zrobić opatrunek. Przy tej okazji dzieci poznały numery alarmowe oraz wiedzą w jakich sytuacjach trzeba ich używać.

„Dzień pieczonego ziemniaka” to był dzień pełen wrażeń. Pod koniec września pojechaliśmy na wycieczkę do Radawy, podczas której piekliśmy pyszne ziemniaczki w ognisku, co niektórzy upiekli sobie nawet tosty na patyku z kanapek które im mama spakowała. Mimo, że przez niepogodę wszystkim nie udało się tam dotrzeć to bawiliśmy się świetnie, były nawet rozgrywki sportowe i tańce przy muzyce. Duże wrażenie na dzieciach wywarła lokomotywa stojąca na nasypie.

Wizyta fotografa – w październiku nasza grupa gościła profesjonalnego fotografa. Było dużo śmiechu i radości, szczególnie podczas zdjęć na prawdziwym quadzie. Sesja fotograficzna poprzedzona została bardzo ciekawą i wesołą bajką edukacyjną przygotowaną specjalnie na tą okazję przez pana fotografa dla naszego przedszkola.

Przedszkolaki wzięły udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym w naszej szkole. Dzieci zostały uprzedzone o akcji oraz o tym jak powinny się zachować na wypadek prawdziwego pożaru. Akcja ewakuacyjna przebiegła bardzo sprawnie.

Świętowaliśmy już pierwsze urodziny w naszym przedszkolu, było to święto naszego Michałka.

Kompetentne Przedszkolaki
z nauczycielem