"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Woli Rokietnickiej

Działania marzec/kwiecień 2013

Witamy ciepło wszystkich zainteresowanych czytelników na naszej witrynie internetowej.
Zapraszamy do wspólnej wędrówki przez dwa kolejne miesiące, które ukażą Wam najciekawsze wydarzenia w naszym przedszkolu.

W marcu powiększyła się liczba dzieci w naszej grupie, ponieważ dołączyła do nas czteroletnia Gabrysia, którą dzieci przyjęły bardzo ciepło. Obecnie do punktu przedszkolnego
w Woli Rokietnickiej uczęszcza 16 dzieci: 7 dziewczynek i 9 chłopców.
Dziewczynki:
Nikola (3 lata), Gabrysia (4 lata), Karolinka (4 lata), Julia (4 lata), Zuzia N. (6 lat), Zuzia S. (5 lat) i Gabrysia (6 lat).
Chłopcy:
Antoś (3 lata), Fabian (4 lata), Hubert (4 lata), Karol (4 lata), Jakub (4 lata), Kacper (4 lata), Filip (4 lata), Kacper (5 lat), Olivier (6 lat).

W dniu 8 marca przedszkolaki zorganizowały niespodziankę dla mam w postaci pięknych kwiatów z papieru oraz głośno zaśpiewanej piosenki „Marcowy kwiatek”, a okazja była nie byle jaka, gdyż w tym dniu mamy obchodziły święto z okazji Dnia Kobiet. Mamy będące również kobietami zostały bardzo mile zaskoczone.

Dnia 21 marca pożegnaliśmy zimę, która przybrała postać Marzanny wykonanej z papieru, bibuły, balonu i ubrań umieszczonych na kiju. Dzieci żegnały kukłę serdecznie i bardzo długo oraz zapraszały ją za rok i tym samym powitały pierwszy dzień wiosny.

Na końcu marca dzieci wzięły udział w PROJEKCIE JAJKO, który przybliżył temat zbliżających się Świat Wielkanocnych. Dzieci zgromadziły w ośrodku ciekawe jajka oraz pióra należące do ptaków, które je zniosły i są upierzone w kolorowe pióra, by poznać je. Wśród nich znalazły się pióra: kaczki, kury, pawia i strusia, które zostały umieszczone w „kąciku piór”. Na zakończenie projektu dzieci wykonały ciekawe zwierzątka z jajek oraz przypraw kuchennych oraz warzyw. Efekt był naprawdę imponujący. Po wystawie pomysłowych zwierząt : myszek, motyli i kotków przedszkolaki zdegustowały swoje arcydzieła wraz z jadalnymi ozdobami tj. rzodkiewką oraz szczypiorkiem.
Jajka wykorzystaliśmy również do śniadania Wielkanocnego przy którym nie zabrakło babki wielkanocnej i ciepłych życzeń świątecznych.

W marcu świętowaliśmy wspólnie w przedszkolu 6 urodziny Oliviera.

Marzec był miesiącem, w którym otrzymaliśmy do punktu przedszkolnego nowe i bardzo interesujące zabawki.

Kwiecień rozpoczął się w naszym punkcie przedszkolnym analizą i wprowadzeniem w codzienne przedszkolne odżywianie zasad zdrowego odżywiania. Dzieci rozpoczęły ten temat od szczegółowej analizy piramidy zdrowego odżywiania i wykonaniu własnej oraz umieszczenia jej w widocznym miejscu w przedszkolu. W myśl zasady, że bardzo zdrowe jest spożywanie owoców i warzyw, które codziennie spożywamy codziennie w punkcie wprowadziliśmy picie wody i soków owocowych.

W nawiązaniu do tematu „Dbamy o zdrowie” dzieci skorzystały z Kampanii Edukacyjnej połączonej z sesją fotograficzną, której organizatorem była firma Vision Polska. Tematem prezentacji multimedialnej była „Higiena i zdrowe odżywianie”, która zwracała uwagę na higienę osobistą tj. szczotkowanie zębów, częstym myciu rąk oraz spożywanych owoców i warzyw bezpośrednio przed ich spożyciem. Ważnym aspektem było uświadamianie i zachęcanie dzieci do podejmowania aktywności fizycznej, a także wzbudzanie chęci do zdrowego odżywiania się. Prezentacja miała na celu wzbudzenie zainteresowania znanymi zasadami czystości i dbania o swój rozwój fizyczny. Po prezentacji dzieci, które miały ochotę mogły wziąć udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej na tle lasu, obok dużego muchomora, w stroju Czerwonego Kapturka lub leśniczego ze strzelbą.

W kwietniu realizowaliśmy PROJEKT KSIĄŻKA, rodzący u dzieci duże zainteresowanie książkami, które same zaczęły czytać-opowiadać podczas codziennego „kwadransa z bajką”. Utworzyliśmy w przedszkolu „kącik ulubionych książek”, do którego książki przyniosły wszystkie dzieci, ale tylko te ulubione, które rodzice czytają w domu oraz wypożyczone z biblioteki. Wśród książek, które przyniosły dzieci nie zabrakło różnorakich bajek, atlasów z dinozaurami, książek o samochodach i księżniczkach. W naszym kąciku umieściliśmy ilustracje wykonane samodzielnie przez przedszkolaki do wiersza pt. „Jajko” autorstwa Jana Brzechwy.

W kwietniu swoje 6 urodziny obchodziła Zuzia, której życzyliśmy uśmiechu na twarzy oraz spełnienia marzeń.

Najważniejsze wydarzenia mające miejsce w marcu i kwietniu:
- 8 marca krótka uroczystość z okazji Dnia Kobiet zorganizowana dla mam przedszkolaków,
- 21 marca pożegnanie Marzanny i powitanie pierwszego dnia wiosny,
- udział w PROJEKT JAJKO, utworzenie kolekcji jajek i piór, eksperymenty związane z rozpuszczaniem skorupki jajka w wodzie i occie,
- śniadanie Wielkanocne w przedszkolu: składanie życzeń Wielkanocnych, dzielenie się jajkiem i degustacja babki świątecznej,
- uczestnictwo w prezentacji multimedialnej pt. „Higiena i zdrowe odżywianie” oraz udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej organizowanej przez Vision Polska,
- realizacja PROJEKTU KSIĄŻKA: poznanie procesu powstania książki, jej budowy oraz zgromadzenie najbardziej ulubionych książek przez dzieci w przedszkolu.

Żegnamy już was drodzy czytelnicy i zapraszamy na naszą witrynę internetową za dwa miesiące.

Elżbieta Prochownik-Wota