"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wylewie

Działania styczeń/luty 2013

Nowy 2013 rok rozpoczęliśmy życzeniami, aby każdemu z nas przyniósł wiele radości, zdrowia i spełnienie wszystkich planów.

Na początku stycznia rozmawialiśmy na temat kalendarzy, zegarów, pór roku, miesięcy i dni tygodnia. Zgromadziliśmy w sali różne kalendarze oraz zegary i sprawdzaliśmy jak działają.

Drugi temat stycznia to Pomagamy zwierzętom w zimie. Dzieci poznawały ptaki zostające u nas na zimę i dowiadywały się, w jaki sposób możemy pomóc innym zwierzętom przetrwać zimowy czas. Codziennie dzieci przynosiły z domu ziarenka dla ptaszków, a po zjedzeniu kanapek zostawały też okruszki, którymi nie pogardziły ptaki przylatujące do karmnika umieszczonego przy szkole. Z okna mogliśmy obserwować ptaszki przylatujące do karmnika. Przedszkolaki nie miały problemu z rozpoznawaniem i nazywaniem ich. Dzieci zapoznały się ponadto z pracą Leśniczego; wiedzą, co to paśnik oraz znają zwierzęta mieszkające w lesie: te, które śpią zimową porą i te, które muszą w śniegu szukać pokarmu.

Miesiąc styczeń był czasem częstych zachorowań, przeziębień, dlatego podjęliśmy temat Dbamy o zdrowie. Dzieci poznawały pracę lekarza, wyposażenie gabinetu lekarskiego, dowiedziały się jak dbać o zęby. W tym czasie nasza sala często zmieniała się w gabinet lekarski oraz aptekę, gdzie dzieci chętnie ze sobą współpracowały. Przedszkolaki wiedzą też, jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw. Niektóre dzieci same przynosiły do przedszkola owoce, które potem chętnie zajadały z rówieśnikami na podwieczorek.

W styczniu obchodzą swoje święto wszystkie babcie i dziadkowie, więc przez długi czas przygotowywaliśmy się pilnie do tej uroczystości. 22 stycznia przedstawiliśmy z tej okazji inscenizację pt. „Kręć się koło”. Przygotowaliśmy też okolicznościowe wiersze, piosenki i tańce. Na przedstawieniu od babć i dziadków otrzymaliśmy mocne brawa, co było dowodem, że występ się podobał. Po nim dzieci wręczyły seniorom upominki i odbył się wspólny poczęstunek.

Końcem stycznia poznawaliśmy urządzenia elektryczne. Temat ten rozpoczęliśmy od pytania skąd się bierze prąd? Podczas spaceru oglądaliśmy słupy elektryczne, szkicowaliśmy je. Ponadto wyszukiwaliśmy sprzęty elektryczne w naszej szkole, poznaliśmy wygląd urządzeń używanych dawniej. Najbardziej bliskim urządzeniem dla dzieci był komputer, z łatwością nazywały jego poszczególne „części” i wiedzą jak się nim obsługiwać. Tak nam upłynął pierwszy miesiąc w roku.

W karnawale odbyła się też tzw. zabawa choinkowa. W naszej sali zrobiło się kolorowo i bajkowo, a to za sprawą strojów i dekoracji. Kostiumy przygotowane przez rodziców były bardzo gustowne, a dzieci pięknie się w nich prezentowały. Wesoło bawiliśmy się przy muzyce, a później rodzice przygotowali nam poczęstunek.
W drugim tygodniu lutego nasze przedszkolaki miały ferie.

Po tygodniowym odpoczynku, pełni sił i nowej energii rozpoczęliśmy temat: Zimowe zabawy i sporty. Dzieci opowiadały, w co lubią bawić się zimą, poznały niektóre sporty zimowe.

Ostatni temat lutego to: Co nam daje ciepło? Sprawdzaliśmy, które przedmioty są ciepłe, a które zimne. Tworzyliśmy muzykę przy użyciu przedmiotów plastikowych, metalowych, drewnianych i szklanych. Oglądaliśmy węgiel, dowiadywaliśmy się skąd się bierze oraz jakie ma zastosowanie, poznaliśmy pracę górnika.
W ciągu ostatnich miesięcy obchodziliśmy urodziny Sławka i Weroniki.
Teraz z utęsknieniem czekamy na wiosnę…

Sabina Bułdys-Warchoł