"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wylewie

Działania marzec/kwiecień 2013

„Marzec – czarodziej” – tym tematem rozpoczęliśmy miesiąc zapowiadający wiosnę, ale okazało się, że na wiosnę musieliśmy jeszcze trochę poczekać. Dlatego w pierwszym tygodniu marca obserwowaliśmy pogodę, nazywaliśmy zmiany atmosferyczne, jakie następowały, a wszystko to systematycznie zaznaczaliśmy na kalendarzu pogody.

8 marca wykonaliśmy i wręczyliśmy kwiaty mamusiom z okazji Dnia Kobiet.

Drugi tydzień był okresem intensywnych poszukiwań wiosny i jej oznak. Niektórym dzieciom udało się odnaleźć bazie, które zostały umieszczone w kąciku wiosennym. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców w naszym kąciku przybywało coraz więcej kwiatów: krokusów, hiacyntów. Ku zdziwieniu wszystkich szybko zakwitły ciesząc nasze oczy, a wspaniały zapach unosił się po całym przedszkolu.

W sali garstka wiosny, a za oknem królowała zima. Powróciła w połowie marca i pewnego piątkowego poranka zasypała wszystko dookoła. W wyniku tego nie mogliśmy dotrzeć do przedszkola. Dzieciom oczywiście podobały się „śmietanowe góry”, tj. zaspy, których było pod dostatkiem. Śnieg utrzymywał się bardzo długo, a my rozpoczęliśmy przygotowania do Wielkanocy: wysiewaliśmy owies, poznawaliśmy tradycje wielkanocne, rysowaliśmy baby wielkanocne, wykonaliśmy świąteczną dekorację na okno. W klimacie wielkanocnym zakończyliśmy miesiąc marzec.

A w kwietniu poznawaliśmy różne wielkości. Określaliśmy, które przedmioty są wąskie, a które szerokie, które krótkie i długie, wysokie i niskie, ciężkie i lekkie, itd. Czyli interesowało nas wszystko to, co dało się zmierzyć i zważyć. Pomocnymi przedmiotami okazały się metr krawiecki i waga szalkowa. Zostały zważone niemalże wszystkie zabawki w przedszkolu.

Mój kraj - Polska, to kolejny temat realizowany w kwietniu. Podczas spacerów dzieci poznawały okolicę oraz znajdujące się w niej obiekty użyteczności publicznej. Bez problemu nazywały symbole narodowe. Zapoznały się z mapą naszego kraju, a poprzez legendy poznały stolicę Polski i miasto Kraków. Dowiedziały się, że Polska należy do Unii Europejskiej. Pomocnymi przy realizacji tego tematu były puzzle „mapa Polski”, książka z legendami i baśniami, kolorowe ilustracje wybranych miast.

Podczas realizacji tematu: Dbamy o naszą ziemię dzieci dowiedziały się co to jest segregacja, recykling oraz jak możemy chronić las. Wykonaliśmy torby ekologiczne, a nawet ubrania ekologiczne, a niepotrzebne opakowania zamieniliśmy w użyteczne, jako flakon na kwiaty oraz lejek- wszystko wg pomysłu przedszkolaków.

Ważnym wydarzeniem było układanie nowej wykładziny i ustawianie mebli w Sali, w którym czynny udział wzięły dzieci i rodzice. Dziękuję wszystkim za pomoc, również przy naprawie wejścia na zjeżdżalnię.

Ponieważ na dworze zrobiło się przyjemnie i wiosennie, dlatego też rozmawialiśmy o pracach w ogródku. Dzieci poznały pracę ogrodnika, narzędzia potrzebne mu w pracy. Zabawy przy piosence „ogródek Bartoszka” sprawiły wiele radości koledze o tym imieniu. Ulubionym „elementem” tego tematu było rysowanie przy muzyce nt. rzodkiewka. Po zakończeniu połączyliśmy rzodkiewki w jedną grządkę, która zdobi nasza salę.

Na początku kwietnia swoje trzecie urodziny obchodził Bartuś.

Ponadto dużo czasu spędzamy na polu, gdzie odbywają się zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne, zabawy w piasku, a nawet przejażdżki na rowerach czy hulajnodze.

Ostatnie dwa dni kwietnia przeznaczyliśmy na poznanie miast Polski tj. Gdańsk i Toruń - słuchając legend i baśni. Wybraliśmy się na spacer do sklepu, gdzie kupiliśmy pierniczki, które zostały skonsumowane w drodze powrotnej. Tym słodkim akcentem zakończyliśmy miesiąc kwiecień.

Sabina Bułdys-Warchoł