"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wylewie

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Za nami ostatnie miesiące wytężonej pracy…

Przyjemna pogoda w maju zachęcała do zabaw na świeżym powietrzu. Do ulubionych zabaw przedszkolaków należały: wyścigi koników ze skakankami, jazda na rowerze i hulajnodze kolegów (koleżanek), obserwacja przez lupy owadów mieszkających na łące przy rozmowach nt: Wiosna na łące.

Kolejnym tematem jaki podjęliśmy były: instrumenty. Pani od rytmiki jako specjalista odpowiadała na pytania dzieci dotyczące gry na instrumentach. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił i zagrać na gitarze czy skrzypcach. Sprawdzaliśmy jaki dźwięk wydawały przedmioty metalowe, drewniane, szklane czy plastikowe. Codziennie wykorzystywaliśmy instrumenty do tworzenia akompaniamentu do piosenek. Graliśmy nawet na gazecie. Pewnego dnia dzieci zorganizowały zabawę w rozśpiewany samolot. Aby wyruszyć nim w podróż każdy pasażer musiał wnieść na pokład instrument. Było bardzo głośno i wesoło.

Trzeci tydzień maja poświęciliśmy na rozmowy o mamusiach, odpowiadaliśmy na pytania czym się zajmują, co lubią? Z okazji ich święta wykonaliśmy kwiaty i laurki.

Wiosna to czas, w którym pojawiają się młode zwierzątka, o których dzieci często opowiadały. Dlatego podążając za nimi wybraliśmy temat: Zwierzęta w domu i gospodarstwie. Zaproszeni przez mamę Julii oglądaliśmy w jej gospodarstwie kozy, kaczki, kury, króliki. Na początku dzieci nieśmiało podchodziły do zwierzątek, ale już po chwili karmiły je sałatą, głaskały. U Julii czekała nas miła niespodzianka. Nasza koleżanka przewiozła nas mini-wozem ciągniętym przez mini traktorek, który ona prowadziła (tato udzielał jej instrukcji). Była to prawdziwa atrakcja.

Wizyta ta była połączona z wycieczką do parku przy Pałacu w Sieniawie. Dziękujemy tatusiowi Julii, dzięki któremu mogliśmy dotrzeć do wyznaczonego celu. W parku oglądaliśmy konie. Pan, który się nimi zajmował pokazał nam ich mieszkanie, opowiedział, co jedzą i pokazał ich umiejętności. Na początku koń galopował, potrząsał grzywą, a na koniec się kłaniał. Otrzymał od nas brawa. Po spacerze alejkami usiedliśmy w cieniu na ławce, zjedliśmy kanapki i obserwowaliśmy fontannę. Po powrocie do przedszkola u niektórych dzieci widać było zmęczenie, jednak zadowolenie malowało się na każdej buźce.

Miesiąc czerwiec był czasem rozmów o marzeniach dzieci, ulubionych zabawach i sportach. Mówiliśmy też o pojazdach. Temat mogliśmy łatwo zrealizować, bo obok szkoły biegnie główna droga. Obserwowaliśmy ją i zaznaczaliśmy w tabeli odpowiedni pojazd, który po niej przejeżdżał. Poznaliśmy pojazdy poruszające się w powietrzu, po wodzie, szynach i drodze.

Ważnym wydarzeniem w czerwcu był piknik integracyjny połączony z Dniem Rodziny. Odbył się on 21 czerwca 2013 r. w gospodarstwie jednego z mieszkańców Wylewy, gdzie mogliśmy oglądać wiele zwierząt hodowanych przez gospodarza. Dzieci dla rodziców przygotowały przedstawienie, okolicznościowe piosenki i upominki. Pan Jerzy Radwan prowadzący piknik przygotował wiele zabaw dla dzieci i dorosłych, które mimo upału dały wszystkim ogrom satysfakcji.

Lipiec zaczęliśmy od tematu: Sklep. W sali został urządzony odpowiedni kącik z wagą, opakowaniami po różnych produktach, zrobionymi przez dzieci banknotami, kasą fiskalną. Odbyła się też wycieczka do sklepu spożywczego. W sklepie spotkaliśmy babcię Karola, która zaprosiła nas do swojego gospodarstwa, aby pooglądać cielaczka, który niedawno przyszedł na świat. Dzieci w tym czasie policzyły też babci kaczuszki, ale nie było to łatwe zadanie, bo rozbiegały się w różne strony. Natomiast zabawa w sklep trwała jeszcze przez kolejne dwa tygodnie.

W lipcu też swoje 4 urodziny obchodziła Agatka.
W kolejnych tygodniach realizowaliśmy następujące tematy: Ruszamy w kosmos, Dinozaury, Skąd się bierze chleb? Do ulubionych aktywności dzieci należały: malowanie ufoludków, lepienie z plasteliny dinozaurów, oglądanie atlasów o dinozaurach, zabawa „szukanie dinozaurów” (typu podchody), wycieczki w pole, zbieranie kłosów, oglądanie kombajnu, lepienie pieczywa z masy solnej.

Ostatnie tygodnie nauki to rozmowy nt. Dokąd na wakacje? Dzieci opowiadały o swoich planach na letni wypoczynek, a niektóre z nich mówiły o odbytych wycieczkach czy „wypadach” nad wodę.

W końcu 7 sierpnia odbyło się zakończenie roku przedszkolnego. Przygotowaliśmy na tę okazję inscenizację. Po niej każdy otrzymał dyplom ukończenia przedszkola.

Pragnę podziękować rodzicom za cały rok wspólnej pracy, za okazaną pomoc i życzliwość. Dzieciom natomiast życzę udanego wypoczynku i sukcesów w nauce.

Sabina Bułdys-Warchoł