"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wylewie

Tu się będą uczyć,
tu się będą bawić:
raz, dwa, trzy!

Witamy gorąco po wakacyjnym odpoczynku i zapraszamy na krótką opowieść o tym, co wydarzyło się w naszym przedszkolu w miesiącach wrześniu i październiku.

1 września powitaliśmy nowy rok szkolny wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Wylewie. Obecnie grupa liczy 10 dzieci. Sześć dziewczynek: Oliwia, Julia U., Julia Ch., Paulina, Wiktoria, Kasia i czterech chłopców: Mateusz, Bartek, Gabryś i Karol. Po dłuższej przerwie wróciła do nas również pani Ula.

W pierwszym miesiącu chcieliśmy przede wszystkim się dobrze poznać i poczuć jak najpewniej w grupie. Udało nam się również zrealizować kilka tematów:

Jestem w przedszkolu
- większość dzieci bez trudu zaadaptowała się w grupie w dość szybkim tempie. Nauczyliśmy się jak odpowiednio korzystać ze sprzętu ogrodowego oraz zabawek znajdujących się w przedszkolu, poznaliśmy zasady warunkujące bezpieczeństwo w przedszkolu, wdrażaliśmy się do zgodnej zabawy z rówieśnikami, wspólnie ustaliliśmy pewne zasady postępowania.

Bądźmy ostrożni - poznaliśmy zasady bezpieczeństwa poza terenem przedszkola, podstawowe przepisy ruchu drogowego oraz poznaliśmy pojazdy poruszające się w najbliższej okolicy. Spotkaliśmy się z ekspertem panem Krzysztofem Dacko (prywatnie tatą Mateuszka), który jest instruktorem nauki jazdy. Zapoznał on nas z zasadami bezpieczeństwa podczas podróży samochodem i pieszych wycieczek.

Domy i domki - przedszkolaki rozmawiały o swoich domach - najpierw układały wieże oraz budynki parterowe z klocków, a następnie poznały wyraz dom, pisząc go po śladzie. Wysłuchały także opowiadania zatytułowanego Z wizytą u Klary i rozmawiały o tym, dlaczego w domu czujemy się najlepiej. Kolejne dni wypełniły nam zabawy w kalambury, zagadki i rebusy dotyczące dopasowania odpowiedniego domku do zwierzaka w nim mieszkającego. Rozmawialiśmy również o różnicach w wyglądzie domów na wsi i w mieście, a także przypomnieliśmy sobie, poznane wcześniej, figury geometryczne. Rozmawialiśmy o swoich mieszkaniach i o tym, czym one różnią się od domów Indian, Eskimosów, czy innych Europejczyków.

Mijały kolejne tygodnie zabawy i nauki w Przedszkolu i tak zawitał do nas październik, a z nim kolejne tematy:

Dzieciaki przywitały Jesień rozmawiając o jej darach, czyli owocach, które ze sobą niesie. Dowiedzieliśmy się, że, aby być zdrowym musimy jeść dużo warzyw i owoców, poznaliśmy rodzime warzywa i owoce, gromadziliśmy je w kąciku przyrodniczym, poznawaliśmy zasady kulturalnego zachowania się podczas spożywania posiłków. Wspólnie przygotowaliśmy gofry z dżemem owocowym i koktajl owocowy. Próbowaliśmy określać pogodę i zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni. Obserwowaliśmy padający deszcz zwracając uwagę na wygląd i wielkość kropli, słuchaliśmy padającego deszczu, poznaliśmy akcesoria chroniące nas przed nim. Staraliśmy się też opanować umiejętności związane z samodzielnym ubieraniem się i rozbieraniem.

Znam samego siebie - kolejne dni spędziliśmy na rozmowach o uczuciach. Zastanawialiśmy się skąd się one biorą oraz jakie są ich rodzaje. Przypomnieliśmy sobie również, w jakich sytuacjach jesteśmy uśmiechnięci, a kiedy się smucimy oraz co może powodować smutek i radość u innych osób. Następnego dnia rozmawialiśmy o uczuciach i emocjach oraz obserwowaliśmy w lusterkach, czy uczucia można zobaczyć. Zastanawialiśmy się także, w jaki sposób wyrażamy emocje, a pomogły nam w tym ćwiczenia polegające na śmianiu się, czy złoszczeniu na podane hasło. Dostrzegaliśmy różnice w upodobaniach swoich i innych dzieci w grupie, wyglądzie zewnętrznym, zachowaniu, zwyczajach, rozpoznawaliśmy kolegów z grupy z zamkniętymi oczami, dowiedzieliśmy się, że każdy z nas ma prawo do wyrażania i przeżywania własnych uczuć, określaliśmy uczucia własne i innych.

Domowi ulubieńcy - poznaliśmy wybrane zwierzęta hodowlane, zasady opieki nad nimi i bezpiecznego kontaktu z nimi. Odwiedziliśmy gospodarstwa dzieci uczęszczających do przedszkola i poznaliśmy zwierzęta z ich podwórka.

Lubimy bajki
- poznaliśmy etapy powstawania książki, czytaliśmy wybrane baśnie, legendy i bajki, stworzyliśmy własne książeczki. Poznaliśmy zawód bibliotekarza. Oglądaliśmy bajki jak nasi rodzice - wyświetlane rzutnikiem z kliszy na ścianie

Pod koniec października nasze szeregi zdziesiątkowała angina i inne wirusy, ale dzielnie zdrowiejemy, bo mamy w planach wycieczkę do biblioteki.

Pozdrawiamy i zapraszamy za dwa miesiące
przedszkolaki z Wylewy i Urszula Pyrczak