"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Wylewie

Działania styczeń / luty 2014

Za nami kolejne dwa miesiące pracy i zabawy. Zapraszamy na krótką relację z tego, co wydarzyło się u nas w ostatnim czasie.
Miesiąc styczeń rozpoczęliśmy od zapoznania się z zimowymi zwyczajami zwierząt. Poznaliśmy wybrane gatunki ptaków, które zimują w naszym kraju. Przygotowaliśmy dla nich „ptasią stołówkę”. Poznaliśmy wiele innych ciekawostek dotyczących życia zwierząt zimą. Była to także okazja do utrwalenia sobie nazw dni tygodnia.

Styczeń to również miesiąc, w którym swoje święto obchodzą nasi kochani dziadkowie.
W związku z tym kolejny tydzień naszej pracy poświęciliśmy właśnie im: przekonaliśmy się, jak ważną rolę pełnią babcie i dziadkowie w naszej rodzinie, jak należy się zachowywać wobec osób starszych, dowiedzieliśmy się, dlaczego osobom starszym należy pomagać oraz jak to można czynić, przygotowywaliśmy się do ich święta, wykonaliśmy dla nich piękne prezenty. Uwieńczeniem naszej pracy było przedstawienie i okolicznościowy poczęstunek.

W kolejnym tygodniu stycznia szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Jak powstaje mąka?”. Pomogła nam w tym wizyta w gospodarstwie dziadków Karola, którzy pokazali nam jak działa maszyna do mielenia zboża na mąkę. Poznaliśmy wybrane gatunki pieczywa oraz dowiedzieliśmy się  na czym polega praca kucharza.
Po tym udaliśmy się na tygodniowy wypoczynek, by korzystać z uroków zimy.
Po powrocie z ferii kontynuowaliśmy „tematy kuchenne”. Poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania oraz prawidłowego zachowania przy stole. Nauczyliśmy się nakrywać do stołu i wspólnie przygotowaliśmy deser owocowy.

Pierwszy tydzień lutego upłynął nam pod hasłem „ważymy i mierzymy”. Poznaliśmy narzędzia służące do pomiaru wagi i długości. Zmierzyliśmy i zważyliśmy wszystko, co się dało w naszym przedszkolu. Była to okazja do porównania naszej wagi i wzrostu.
W kolejnych dwóch tygodniach lutego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „czy jesteśmy sami w kosmosie i czym odmierzać czas?”. Oglądaliśmy różne rodzaje zegarów, utrwaliliśmy nazwy pór roku i miesięcy. Poznaliśmy nazwy wybranych planet. Wyjaśniliśmy pojęcia: odkrywca, kosmonauta obserwatorium.
Zwieńczeniem pracy w lutym była zabawa karnawałowa.

Pozdrawiamy i zapraszamy za dwa miesiące
przedszkolaki z Wylewy i Urszula Pyrczak