"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zapałowie

Działania marzec/kwiecień 2013

W marcu rozpoczęliśmy projekt „Nasze ciało”. Przedszkolaki najpierw obrysowały swoje ciało na szarych kartonach, a później kolorowały je dorysowując brakujące części ciała. Wiemy jak dbać o narządy zmysłów by prawidłowo się rozwijać i rosnąć. Rozpoznawaliśmy przedmioty i rośliny za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu, wzroku, słuchu. Wyjaśnialiśmy rolę zmysłów w życiu człowieka. Wiemy, że należy szanować osoby, które mają zaburzone pewne zmysły np. niewidomi, głuchoniemi. Dbanie o higienę zmysłów ma również ogromne znaczenie dla naszego organizmu.

Projekt o butach najbardziej podobał się dziewczynkom, które mogły spacerować w szpilkach. Poznaliśmy różne rodzaje butów oraz ich przeznaczenie. Wiemy, że o buty trzeba dbać, szanować je oraz czyścić. Sami projektowaliśmy buty na różne okazje, odbijaliśmy w farbie, porównywaliśmy wielkość butów i stóp. Jeśli buty nam się zepsują, to wiemy, że należy je oddać do szewca, który naprawia, szyje, klei zepsutą rzecz.

„Czym powitać cię wiosenko,
Gdy zielona wracasz znów?
Chyba tańcem i piosenką
Bo to milsze jest od słów…”

Wiosna to czas kiedy do życia budzą się nie tylko rośliny ale również zwierzęta, owady i ptaki. Projekt o owadach bardzo zainteresował przedszkolaków. Z wielką ciekawością obserwowały owady przyniesione do przedszkola. Oglądaliśmy je pod mikroskopem oraz przez lupę. Rozpoczęliśmy od pająków, których szukaliśmy w całym przedszkolu. Wykonaliśmy pajęczą sieć z szarego papieru oraz zrobiliśmy ogromniaste i kolorowe pająki. Czy wiecie, że pająki nie mają uszu? Wiele interesujących rzeczy dowiedzieliśmy się również o muchach i biedronkach. Owady szkicowaliśmy, wyklejaliśmy z bibuły, z plasteliny. Szukaliśmy je również podczas spacerów i wycieczek po okolicy.

Zbliżające Święta Wielkanocne skłoniły nas do wykonania koszyczków, malowania jajek oraz poznania zwyczajów wielkanocnych. Więcej czasu poświęciliśmy na zabawy z jajkami, robiliśmy doświadczenia z kręceniem jajek, wkładaliśmy je do wody z solą. Poznaliśmy nowy zwyczaj szukania słodyczy ukrytych wśród wielkanocnego owsa. Po odszukaniu swojego zajączka mogliśmy go skosztować.

Po świętach wybraliśmy się w podróż po kosmosie. Podróżowaliśmy statkiem kosmicznym podziwiając Układ Słoneczny. W czasie naszej podróży poznaliśmy mieszkańców innych planet oraz właściwości każdej planety. Wydawaliśmy przedziwne dźwięki i ruchy podobne do robotów.

Wiele czasu poświęciliśmy na rozmowach o Czystym powietrzu wokół nas, gdyż bierzemy udział w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej. Przedszkolaki nabywają umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Elżbieta Iwańczuk