"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zapałowie

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Przed nami już ostatnie miesiące wspólnej zabawy - niedługo upragnione wakacje. Ale posłuchajcie, co ciekawego działo się u nas w przedszkolu.

Maj rozpoczęliśmy wędrówką po naszej małej miejscowości Zapałów, szukaliśmy owadów i roślin zamieszkujących łąki. Poznawaliśmy rozwój motyli, żab, gąsienic. Z plasteliny wykonaliśmy ślimaki oraz inne owady.

Maj to ważne święto dla wszystkich mam i tatusiów. Dla swoich rodziców przygotowaliśmy spotkanie aby razem spędzić trochę czasu. Przygotowywaliśmy się do niego bardzo solidnie, gdyż mówiliśmy wiersze i śpiewaliśmy piosenki. Dla naszych mamusiek i tatusiów przedszkolaki wykonały piękne kolorowe łączki. Mamy otrzymały pamiątkowe portrety wykonane przez swoich artystów. Wszyscy brali udział w konkursie „taniec na gazecie”.

Czerwiec miesiąc wszystkich dzieci uczciliśmy wesołą zabawą i słodkościami. Rozmawialiśmy o dzieciach z innych krajów, o Murzynkach, Eskimosach, Japończykach. Porównywaliśmy kolory skóry, wygląd zewnętrzny. Przedszkolaki rozmawiały o ulubionych zabawach i zainteresowaniach.

Poznawaliśmy najważniejsze instytucje użyteczności publicznej w Zapałowie tj. bank, apteka, biblioteka, ośrodek zdrowia, kościół czy sklepy. Wybrane obiekty szkicowaliśmy, prowadziliśmy liczne rozmowy o rozbudowie naszego kościoła czy o rozpoczętej modernizacji naszego parku. Z opowiadań ekspertów wiemy również, że nasza miejscowość ma swoje nazwy używane na co dzień w języku potocznym tzw. dzielnice. Mieszkańcy, którzy mieszkają po stronie kościoła pochodzą z „Buczyny”, z „Nazarków”, lub z „Przerwy”, ci którzy mieszkają po drugiej stronie pochodzą z „Kąta”, mamy również „Osiedle” i „Pałac”. Zapałowa szukaliśmy również na mapie Polski, poznając krainy geograficzne i większe miasta.

Znajomość poszczególnych rejonów kraju pozwoliła na poznanie większych miast Polski i krain geograficznych. Wspólna wyprawa w góry, nad morze poprzez wykonanie statków, rybek oraz morza. Spacer po Krakowie: wysłuchanie legendy o smoku wawelskim, słuchanie hejnału, poznanie zabytków Krakowa. Obejrzenie widokówek o Krakowie. Poznanie największej rzeki w Polsce. Wysłuchanie legendy o Warsie i Sawie. Poznanie stolicy Polski i jej położenie na mapie Polski. Wykonanie rysunku Syrenki.

. W czerwcu gościliśmy nietypowego gościa Martina – przyjaciela Ziggiego ulubionego bohatera książek z języka angielskiego. Był on nietypowy ze względu na swój ogromny wzrost. Każdy przedszkolak zrobił sobie pamiątkowe zdjęcia. Były zabawy i śpiewy z Martim.

Urządziliśmy również ognisko na zakończenie roku. Na pieczone kiełbaski zaprosiliśmy naszych rodziców. Pieczona kiełbaska smakowała wyśmienicie.

Czerwiec to miesiąc trochę smutny ponieważ oficjalnie zakończył się rok szkolny i niektórzy wyruszyli na wczasy lub letni odpoczynek. Przedszkolaki otrzymały piękne, kolorowe dyplomy przedstawiły program artystyczny w postaci wierszy i piosenek i życząc sobie wzajemnie udanego wypoczynku pożegnaliśmy się.

Lipiec to miesiąc, w którym większość czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu na placu zabaw. Rozmawialiśmy o owadach, które spotykamy latem oraz o warzywach z naszych ogródków. Wykonaliśmy sałatki warzywne, kosztowaliśmy smakołyki wykonane samodzielnie lub przy pomocy rodziców.

Wszystkim życzymy udanego wypoczynku!

Elżbieta Iwańczuk