"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zapałowie

Działania wrzesień/październik 2013

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym 2013/2014. Do Punktu Przedszkolnego „Kompetentne Przedszkolaki” w Zapałowie uczęszcza 16 dzieci. Jest 9 dziewczynek: Joanna, Weronika, Wiktoria, Patrycja, Maja, Klaudia, Katarzyna, Martynka, Maja i 7 chłopców: Przemek, Dominik, Damian, Mariusz, Łukasz, Dawid, Wiktor.

Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania przedszkola, sali, w której bawimy się, a także od poznania swoich kolegów i koleżanek. Poznaliśmy również całą naszą szkołę, aby wiedzieć gdzie są ubikacje, stołówka, sekretariat, gabinet pani dyrektor. Zabawy ruchowe ze śpiewem pomogły nam przełamać lęki i obawy, które dopadły niektórych z nas, na początku przedszkolnej edukacji.

Choć wakacje minęły bezpowrotnie my wspominaliśmy ten beztroski czas, opowiadając jak leniuchowaliśmy i zajadaliśmy się smakołykami. Wiele czasu spędziliśmy na placu zabaw, na świeżym powietrzu.

Podczas naszych wędrówek po okolicy wybraliśmy się na skrzyżowanie, aby zaobserwować ruch drogowy. Podziwialiśmy pędzące samochody, zwracaliśmy uwagę na zachowania kierowców a także pieszych. Aby prawidłowo i bezpiecznie przejść przez ulicę szukaliśmy wyznaczonych miejsc czyli zebry, świateł i znaków informujących o przejściu dla pieszych. Nasze obserwacje okazały się przydatne przy wykonywaniu ilustracji na temat ruchu drogowego.

Poznaliśmy różne środki lokomocji, a także pojazdy szczególne. Przy piosence „kolorowe światła” przedszkolaki wcielały się w pojazdy, policjantów i pieszych. Poznaliśmy różne środki lokomocji i sposoby poruszania się w powietrzu, po lądzie, w wodzie. Słuchaliśmy odgłosów wydawanych przez poszczególne pojazdy.

Poszukiwania śladów jesieni rozpoczęliśmy od spacerów spoglądając na zmieniającą się przyrodę. A jesień bardzo ciepła i kolorowa sprawiła, że wiele ciekawych rzeczy mogliśmy robić na świeżym powietrzu. Szukaliśmy drzew, sprawdzaliśmy ich korę, gałęzie. Spacerowaliśmy po parku w poszukiwaniu owadów i darów jesieni. Podziwialiśmy drzewa rosnące w pobliżu szkoły. Wiemy jak wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego mają drzewa. Poznaliśmy wyroby z drewna. Z darów jesieni zrobiliśmy jesienne - bajkowe drzewa, które zdobią naszą salę.

Zaglądaliśmy do sadów i ogrodów, aby zobaczyć, co też dzieje się na polach przed zimą. Będąc w sadzie poznawaliśmy drzewa owocowe, owoce i ich przetwory. Owoce przyniesione przez przedszkolaków segregowaliśmy według kształtów, kolorów. Smakowaliśmy je i rozpoznawaliśmy po dotyku, po zapachu. Poznaliśmy również owoce egzotyczne. W ogrodzie robiliśmy jesienne porządki segregując warzywa na części jadalne znajdujące się pod ziemią i nad ziemią. Z ziemniaków wykonaliśmy jeże. Z masy solnej lepiliśmy mnóstwo warzyw, które można kupić w naszym sklepiku.

10 października odbył się piknik integracyjny dla dzieci i rodziców prowadzony przez trenera fundacji Pana Jurka. Rodzice przygotowali ognisko, zadbali o pyszna kiełbaskę i wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na wspaniałe zabawy na świeżym powietrzu. Chusta animacyjna przeobraziła się w samolot, w którym podróżowały przedszkolaki. Zabawy w kotka i myszkę dawały wiele radości i satysfakcji. Wszyscy doskonale się bawili również przy zbieraniu różnych darów jesieni znalezionych wokół szkoły, z których wykonano przedziwne stwory.
Czekamy na takie spotkanie, może za rok...?

Elżbieta Iwańczuk