"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zapałowie

Działania listopad / grudzień 2013

Jestem Polakiem i Europejczykiem
     Poznaliśmy mapę Polski  i granice na niej, najważniejsze miasta oraz rodzinny region. Wskazywaliśmy największą Polską rzekę Wisłę.  Zaznaczaliśmy na mapie kolory zgodnie z podaną legendą. Przenosiliśmy się w świat podań i legend poznając niektóre miasta naszego kraju. Każdy z nas kojarzy Syrenkę z herbem Warszawy, Smoka Wawelskiego z Krakowem czy pierniczki z Toruniem. Doskonale wiemy jak należy zachować się podczas słuchania hymnu narodowego, utrwaliliśmy znajomość barw narodowych i ich układ na fladze państwowej. Zdobyliśmy podstawowe informacje na temat wybranych krajów Unii Europejskiej.

Zwierzęta jesienią
     Wzbogaciliśmy i usystematyzowaliśmy wiadomości na temat wybranych gatunków zwierząt oraz ich sposobu przygotowywania się do zimy. Zrozumieliśmy zmiany zachodzące w świecie przyrody związanych z aktualną porą roku. Potrafimy podzielić zwierzęta ze względu na różne kryteria związane z  ich trybem życia . Poznaliśmy ptaki odlatujące do ciepłych krajów i te które zostają z nami na zimę. Wykonaliśmy ptaki z kolorowych kartonów i daliśmy przedstawienie dla rodziców przez to wiemy jak właściwie zachować się podczas oglądania teatrzyku. Dostrzegliśmy wspólne i różniące elementy budowy ciała różnych owadów i zwierząt.

"Teatr to jest widownia i scena… "
     Przenieśliśmy się do świata teatru poznając wystrój teatru oraz ludzi tam pracujących kiedy wybraliśmy się do teatru na przedstawienie. Wiemy jak należy przygotować przedstawienie, jak podzielić role, przygotować scenografię i akcesoria. Teatr jest miejscem sztuki  i kultury więc musimy zachowywać się kulturalnie. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim przedszkolakom a bajki  również były znane bo codziennie czytamy bajki w przedszkolu. Obejrzeliśmy "Czerwonego Kapturka, Oślą skórkę oraz Tomcia Palucha.  Wycieczka  była  pierwszym samodzielny wyjazdem autobusem dla wielu przedszkolaków .

Od buraka do lizaka
     My już wiemy z czego powstaje cukier a wy?  Poczuliśmy smak surowych cukrowych buraków poprzez ich degustację. Szkicowaliśmy je i obejrzeliśmy cykl powstawania cukru. Znane są nam różne rodzaje cukru i ich zastosowanie w codziennej diecie. Lubimy słodycze i poznaliśmy zasady właściwego odżywiania oraz różnych produktów żywnościowych, w których jest cukier. Poznaliśmy zawód pszczelarz, mogliśmy przymierzyć strój chroniący przed ukąszeniem pszczół podczas wyciągania miodu i innych czynności, które wykonuje się przy ulu.

Czy wy wiecie, czy wy wiecie? Mikołaje są na świecie
     6 grudnia 2013 z wielkim workiem przyszedł do nas długo oczekiwany gość. Jego głośne kroki słychać było już z daleka, więc wszyscy w wielkim skupieniu czekaliśmy czy te kroki zbliżają się do naszego przedszkola. Gdy wielka czerwona postać stanęła przed nami powitaliśmy gościa piosenką     i pięknymi wierszami. Wszyscy otrzymali wspaniałe upominki a Mikołaja zaprosiliśmy  do nas za rok.   Z miłym gościem zrobiliśmy sobie zdjęcia.

Choinko zielona pięknie przystojna
     Grudzień to jeden z najpiękniejszych miesięcy, w których bardzo dużo się dzieje, związane jest to zapewne ze świętami i ten miły czas poświęciliśmy przygotowując łańcuchy, bombki oraz inne ozdoby na choinkę. Wiele czasu poświęciliśmy na rozmowy o zwyczajach i obyczajach Świąt Bożego Narodzenia panujących w naszych rodzinach, uczyliśmy się kolęd i pastorałek. Ozdobiliśmy salę choinkami z bibuły oraz z makaronu. 18 grudnia 2013 odbyło się spotkanie opłatkowe razem               z rodzicami. Przedszkolaki śpiewały kolędy i pastorałki, smakowały ciastka oraz owoce. Czas spędzony wspólnie z najbliższymi upłynął nam na składaniu życzeń, kolędowaniu.

Zdrowia, szczęścia, pomyślności i niech dobroć wśród Was gości
życzą przedszkolaki, rodzice i wychowawca.

Elżbieta Iwańczuk