"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w ZapałowieDziałania marzec / kwiecień 2014

Wiosno, wiosno, wiosno ach to ty.

Wiosna to czas, kiedy do życia budzą się nie tylko rośliny, ale również zwierzęta, owady i ptaki. Projekt o owadach bardzo zainteresował przedszkolaków. Z wielką ciekawością obserwowały  owady przyniesione do przedszkola. Oglądaliśmy je pod mikroskopem oraz przez lupę. Rozpoczęliśmy od  pająków, których szukaliśmy w całym przedszkolu. Wykonaliśmy pajęczą sieć z szarego papieru oraz zrobiliśmy ogromniaste i kolorowe pająki. Czy wiecie, że pająki nie mają uszu?  Wiele interesujących rzeczy dowiedzieliśmy się również  o muchach i biedronkach.  Owady szkicowaliśmy, wyklejaliśmy z bibuły, z plasteliny. Szukaliśmy je również podczas spacerów i wycieczek po okolicy. Naszą tradycją jest również topienie Marzanny – kukły wykonanej ze słomy i siana. 21 marca wszyscy wybraliśmy się aby pożegnać zimę a powitać wiosnę. Na naszych oknach pojawiła się wspaniała hodowla fasoli.

 

Nasz szaraczek zając przykicał w Wielkanoc…

Zbliżające Święta Wielkanocne skłoniły nas do wykonania koszyczków, malowania jajek oraz poznania zwyczajów wielkanocnych. Więcej czasu poświęciliśmy na zabawy z jajkami, robiliśmy doświadczenia z kręceniem jajek, wkładaliśmy je do wody z solą. Poznaliśmy nowy zwyczaj szukania słodyczy ukrytych wśród wielkanocnego owsa. Po odszukaniu swojego zajączka mogliśmy go zjeść. Co roku siejemy również owies aby udekorować świąteczny stół.   

 

Było sobie raz jajko mądrzejsze od kury …

Projekt o jajku wzbudził wielkie zainteresowanie wśród przedszkolaków. Zachęciło to ich do poszukiwania różnych jajek. Nasza kolekcja jajek składała się z jajek: kurzych, gęsich, kaczych, gołębich. Z jajkami robiliśmy różne ciekawe doświadczenia . Szkicowaliśmy, malowaliśmy farbami, poznaliśmy ich budowę oraz skład. Smakowaliśmy jajka gotowane oraz surowe. Wiemy, że jajka znoszą nie tylko ptaki ale również gady, owady. Porównywaliśmy ich wielkości ze sobą , ważyliśmy na oko oraz różnymi rodzajami wag.

 

Z Ekologią na Ty

Bo choć mamy mało lat, kochamy tak bardzo świat i dlatego dbamy o nasze środowisko naturalne.  Wesołą piosenką rozpoczęliśmy spotkanie z ekologią, podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak dbać o naszą planetę a świadomość właściwego dysponowania odpadami pozwoli na wpojenie właściwych dobrych nawyków dbania o ziemię. Poznaliśmy nowe wyrażenia tj. recykling, segregacja, ekologia. Mamy świadomość, iż należy oszczędzać wodę i światło. Wykonaliśmy oryginalne ekologiczne torby  z szarego papieru. 

 

Kotek Puszek z czarną łatką…

Na wiosnę do naszego przedszkola przyszło dużo zwierząt. Najpierw witaliśmy ukochanego kotka Weroniki, później z papugą zawitała Asia, a Mariusz przyniósł nam króliczka. Dla naszych gości robiliśmy domki, szkicowaliśmy je, poznawaliśmy historie ich życia. Wiemy jak dbać o zwierzęta, co jedzą poszczególne gatunki. Nadawaliśmy imiona naszym zwierzątkom. Wielu ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się od przedszkolaków, od rodziców a także od ekspertów, którzy pogłębili naszą wiedzę.

Elżbieta Iwańczuk

najnowsze działania

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego