"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zapałowie

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Mamo, tato nie pal przy mnie, bardzo proszę !

W maju rozpoczęliśmy projekt „ czyste powietrze wokół nas” – program przedszkolnej edukacji antytytoniowej mające na celu wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Przedszkolaki poznawały różne źródła dymu, doznawały różnych zapachów, przyjemnych i nieprzyjemnych. Przeprowadzali rozmowy z rodzicami na temat szkodliwości palenia papierosów. Przedszkolaki brały udział w konkursie „Mamo, tato nie pal przy mnie „ organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarosławiu, w której zajęliśmy III miejsce.

Na tęczowej łące raz, dwa, trzy …

Podczas poszukiwań mieszkańców łąki spotkaliśmy różne owady, ptaki i gady. Najciekawszym zwierzątkiem okazała się żabka, która skakała wysoko, rechotała i była bardzo śliska w dotyku. Poznawaliśmy życie zwierząt na łące, robiliśmy gąsienice z kółek, słuchaliśmy opowiadań i wierszy na temat mieszkańców łąki.

Święto Rodziny.

W naszym przedszkolu urządziliśmy Święto Rodziny czyli spotkanie Mamy, Taty i Dzieci. Spotkanie miało na celu integrację i wspólną zabawę. Przedszkolaki przygotowały przedstawienie piękną bajkę pt. „Śpiąca królewna”, wykonały dla swoich rodziców kwiaty i laurki, przedstawiły piękną część artystyczna w postaci wierszy i piosenek. Po wspólnej zabawie i słodkim poczęstunku wszyscy udaliśmy się na wspólne pieczenie kiełbasy. Na świeżym powietrzu było wiele zabaw, ruchu i radości. Kiełbaski i słodkości smakowały wszystkim rodzicom i przedszkolakom.

Z wizytą w przedszkolu.

21 maja 2014 przybyła do naszego przedszkola miła pani, która robiła nam zdjęcia do Gazety Jarosławskiej. Przedszkolaki odświętnie ubrane z niecierpliwością czekały na sesję zdjęciową.Zdjęcie z naszego przedszkola ukazało się 11 czerwca 2014 . Wszyscy mamy wspaniałą pamiątkę a nasza grupa prezentuje się wspaniale.

Paluszki maluszki bawić się lubiły.

Bardzo spodobał się przedszkolakom temat o własnym ciele. Zajęcia rozpoczęliśmy od odrysowania swojej postaci na kartce szarego papieru i kolorowaniu go zgodnie z własnym pomysłem. Poznawaliśmy zmysły, które pełnią ogromną rolę w naszym życiu. Uczyliśmy się rymowanek i wierszy o poszczególnych częściach naszego ciała.

Pożegnania nadszedł czas.

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po krótkiej części artystycznej przygotowanej przez starszych kolegów odbyło się rozdanie dyplomów oraz wspólne zdjęcia.  Podczas naszych spotkań na wakacjach poznawaliśmy różne owady, rośliny i zwierzęta żyjące w pobliżu. Poznaliśmy  bliżej mrówki, stonkę ziemniaczaną a także wiele roślin. Szkicowaliśmy owady, oglądaliśmy pod mikroskopem i pod lupą. Wykonaliśmy wspaniałą budowlę – mrowisko. Zwierzęta wykonaliśmy z plasteliny, z gazet i z kółek.

Miłego wypoczynku życzą przedszkolaki  i wychowawczyni!

Elżbieta Iwańczuk