"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 1

Działania listopad / grudzień 2013

W listopadzie dzieci  z naszego przedszkola nauczyły się hymnu polskiego, wiedzą jak wygląda flaga i godło Polski, wykonały flagę z papieru, poznały ważniejsze miasta i miejsca Polski, modelowały z plasteliny cienkie wałeczki i wyklejały nimi kontury Polski. Spacerowaliśmy również wspólnie ulicami Zarzecza i oglądaliśmy świąteczny wystrój szkół i urzędów.
     Podczas kolejnego tematu dzieci przeprowadzały  między innymi różne doświadczenia związane z poznaniem zjawiska, jakim jest wiatr: jak można dotknąć wiatr-doświadczenie z balonikami i dmuchanie na ręce, zabawy na podwórku, jak można zobaczyć wiatr-doświadczenia z wiatrakiem i paskami papieru, czy słyszysz wiatr-doświadczenie z butelkami, foliowymi torebkami i gazetami, naśladowaliśmy wiatr dmuchając w plastikowe butelki. Wykonaliśmy pracę plastyczną "Wiatrem malowane"- za pomocą słomek i farby. Wykonaliśmy wiatraczki i latawce, te drugie, gdy chcieliśmy wprawić ich w ruch wiatr odmówił nam posłuszeństwa, dlatego dzieci postanowiły latawce zabrać do domu i przy najbliższej okazji je puszczać.
     Książka to kolejny temat, o którym rozprawialiśmy podczas zajęć listopadowych. Porównywanie rożnych książek zgromadzonych w przedszkolu, ukazanie cech wspólnych dla każdej z książek. Redagowanie i tworzenie historii przez dzieci , nadanie tytułu książki, wykonanie okładki i ilustracji, ponumerowanie stron, łączenie poszczególnych stron bajki, ozdabianie i wspólne czytanie z dziećmi utworzonej bajki. Zapoznanie się z etapami powstawania książek na podstawie historyjki obrazkowej, zastanawianie się w jakiej kolejności należy poukładać obrazki, co dzieje się na początku powstawania książki a co na końcu, zapoznanie się z nowymi wyrazami- to tylko niektóre zagadnienia, które omawialiśmy podczas owych zajęć.  Rozpoznawaliśmy również znane bajki po opisie słownym lub w oparciu o ilustracje. Zgadywaliśmy tytuły bajek w oparciu o rekwizyty z bajek, o zwierzęta, jakie w bajkach występowały oraz po opisie jakiegoś bohatera. Wykonaliśmy również zakładki do książek oraz liczyliśmy strony książek za pomocą liczebników porządkowych. Czytaliśmy także dużo opowiadań oraz odwiedziliśmy bibliotekę.
     6 grudnia odwiedził nasze przedszkole gość, na którego dzieci czekają przez cały rok- oczywiście był to Święty Mikołaj. Gdy nadszedł długo oczekiwany czas– mowa o rozdawaniu prezentów, dzieci podchodziły z radością do naszego dobroczyńcy po odbiór podarku. W zamian za piękne prezenty zaśpiewaliśmy piosenkę oraz wręczyliśmy drobny upominek. Wcześniej również poznaliśmy bliżej osobę Św. Mikołaja, uczyliśmy się wiersza o nim oraz wykonaliśmy prace plastyczne z nim związane.
Na koniec zatańczyliśmy w kółku z Mikołajem i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków. I już nie możemy doczekać się przyszłego roku.
     Grudzień to również czas, kiedy magia Świąt Bożego Narodzenia rozpromienia nas i daje nam dużo radości. Taką też radość mieliśmy w przedszkolu podczas intensywnych przygotowań do świąt. Dzieci wykonały ozdoby świąteczne: łańcuchy, proste stroiki, kartki świąteczne. Bardzo ważnym elementem jest ubieranie przedszkolnej choinki, które sprawia dzieciom wiele radości. Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne. Dzieci uczą się śpiewać tradycyjne kolędy a także pastorałki.
     Święta to wspaniała okazja do przekazania dzieciom bożonarodzeniowej tradycji i zwyczajów świątecznych. Na podstawie własnych przeżyć dzieci opowiadały jak wyglądają święta w ich domu.
     W przedszkolu wykonywaliśmy świąteczne stroiki, kartki i ozdoby świąteczne, łańcuchy na choinkę a także pierogi, które spożyliśmy podczas wspólnej wigilii. Spotkanie Wigilijne jest jedną z najważniejszych uroczystości w przedszkolu – były wspólne życzenia, łamanie się opłatkiem, wigilijny obiad oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Słuchaliśmy różnych opowiadań świątecznych, zastanawialiśmy się, kiedy drzewko staję się choinką, wykonywaliśmy choinkę z pudeł kartonowych, szeregowaliśmy wycięte choinki od najmniejszej do największej i na odwrót.  Oglądaliśmy gałązki jodły, świerku, sosny, określaliśmy podobieństwa i różnice między nimi. Wyjaśniliśmy pojęcie drzew iglastych. Układaliśmy świąteczne wzory z patyczków oraz puzzle z pociętych kartek świątecznych.
Magię świąt czuło się w każdym miejscu naszego przedszkola i mamy nadzieję, że pozostanie z nami przez cały rok.

Monika Płocica