"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 1Działania listopad / grudzień 2013

     W listopadzie dzieci  z naszego przedszkola nauczyły się hymnu polskiego, wiedzą jak wygląda flaga i godło Polski, wykonały flagę z papieru, poznały ważniejsze miasta i miejsca Polski, modelowały z plasteliny cienkie wałeczki i wyklejały nimi kontury Polski. Spacerowaliśmy również wspólnie ulicami Zarzecza i oglądaliśmy świąteczny wystrój szkół i urzędów.
     Podczas kolejnego tematu dzieci przeprowadzały  między innymi różne doświadczenia związane z poznaniem zjawiska, jakim jest wiatr: jak można dotknąć wiatr-doświadczenie z balonikami i dmuchanie na ręce, zabawy na podwórku, jak można zobaczyć wiatr-doświadczenia z wiatrakiem i paskami papieru, czy słyszysz wiatr-doświadczenie z butelkami, foliowymi torebkami i gazetami, naśladowaliśmy wiatr dmuchając w plastikowe butelki. Wykonaliśmy pracę plastyczną "Wiatrem malowane"- za pomocą słomek i farby. Wykonaliśmy wiatraczki i latawce, te drugie, gdy chcieliśmy wprawić ich w ruch wiatr odmówił nam posłuszeństwa, dlatego dzieci postanowiły latawce zabrać do domu i przy najbliższej okazji je puszczać.
     Książka to kolejny temat, o którym rozprawialiśmy podczas zajęć listopadowych. Porównywanie rożnych książek zgromadzonych w przedszkolu, ukazanie cech wspólnych dla każdej z książek. Redagowanie i tworzenie historii przez dzieci , nadanie tytułu książki, wykonanie okładki i ilustracji, ponumerowanie stron, łączenie poszczególnych stron bajki, ozdabianie i wspólne czytanie z dziećmi utworzonej bajki. Zapoznanie się z etapami powstawania książek na podstawie historyjki obrazkowej, zastanawianie się w jakiej kolejności należy poukładać obrazki, co dzieje się na początku powstawania książki a co na końcu, zapoznanie się z nowymi wyrazami- to tylko niektóre zagadnienia, które omawialiśmy podczas owych zajęć.  Rozpoznawaliśmy również znane bajki po opisie słownym lub w oparciu o ilustracje. Zgadywaliśmy tytuły bajek w oparciu o rekwizyty z bajek, o zwierzęta, jakie w bajkach występowały oraz po opisie jakiegoś bohatera. Wykonaliśmy również zakładki do książek oraz liczyliśmy strony książek za pomocą liczebników porządkowych. Czytaliśmy także dużo opowiadań oraz odwiedziliśmy bibliotekę.
     Zorganizowane zostały również Andrzejki, podczas których wróżyliśmy dzieciom, bawiliśmy się w różne zabawy, pani z rytmiki zafundowała nam niezły wycisk w trakcie zabaw, mieliśmy ciasteczka, owoce oraz frytki, które chyba najbardziej cieszyły się "powodzeniem".
     6 grudnia odwiedził nasze przedszkole gość, na którego dzieci czekają przez cały rok- oczywiście był to Święty Mikołaj. Gdy nadszedł długo oczekiwany czas– mowa o rozdawaniu prezentów, dzieci podchodziły z radością do naszego dobroczyńcy po odbiór podarku. W zamian za piękne prezenty zaśpiewaliśmy piosenkę oraz wręczyliśmy drobny upominek. Wcześniej również poznaliśmy bliżej osobę Św. Mikołaja, uczyliśmy się wiersza o nim oraz wykonaliśmy prace plastyczne z nim związane.
Na koniec zatańczyliśmy w kółku z Mikołajem i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków. I już nie możemy doczekać się przyszłego roku.
     Grudzień to również czas, kiedy magia Świąt Bożego Narodzenia rozpromienia nas i daje nam dużo radości. Taką też radość mieliśmy w przedszkolu podczas intensywnych przygotowań do świąt. Dzieci wykonały ozdoby świąteczne: łańcuchy, proste stroiki, kartki świąteczne. Bardzo ważnym elementem jest ubieranie przedszkolnej choinki, które sprawia dzieciom wiele radości. Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne. Dzieci uczą się śpiewać tradycyjne kolędy a także pastorałki.
     Święta to wspaniała okazja do przekazania dzieciom bożonarodzeniowej tradycji i zwyczajów świątecznych. Na podstawie własnych przeżyć dzieci opowiadały jak wyglądają święta w ich domu.
     W przedszkolu wykonywaliśmy świąteczne stroiki, kartki i ozdoby świąteczne, łańcuchy na choinkę a także pierogi, które spożyliśmy podczas wspólnej wigilii. Spotkanie Wigilijne jest jedną z najważniejszych uroczystości w przedszkolu – były wspólne życzenia, łamanie się opłatkiem, wigilijny obiad oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Słuchaliśmy różnych opowiadań świątecznych, zastanawialiśmy się, kiedy drzewko staję się choinką, wykonywaliśmy choinkę z pudeł kartonowych, szeregowaliśmy wycięte choinki od najmniejszej do największej i na odwrót.  Oglądaliśmy gałązki jodły, świerku, sosny, określaliśmy podobieństwa i różnice między nimi. Wyjaśniliśmy pojęcie drzew iglastych. Układaliśmy świąteczne wzory z patyczków oraz puzzle z pociętych kartek świątecznych.
Magię świąt czuło się w każdym miejscu naszego przedszkola i mamy nadzieję, że pozostanie z nami przez cały rok.
       

Monika Płocica

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego