"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 1

Działania styczeń / luty 2014

Zachęcamy do przeczytania, co ciekawego działo się w przedszkolu w Zarzeczu w styczniu i lutym.

ZAPRASZAMY!

Pory roku dzieci oglądały różnego rodzaju kalendarze, zastanawiały się do czego są potrzebne, zatem omówiliśmy ich przeznaczenie. Bawiliśmy się w zabawy słowne utrwalające nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór roku, liczyliśmy je również w kalendarzu. Ustaliliśmy także,  jaki jest obecnie rok, jaki był poprzedni, a jaki będzie następny. Dzieci oglądały obrazki przedstawiające ten sam widok, ale o różnych porach roku, opowiadały co przedstawiają, co ich łączy, czym się różnią. Projektowaliśmy również na szarym arkuszu papieru suknie dla pani wiosny, lata, jesieni i zimy. Poprzez zabawy z chustą animacyjną, instrumentami, obręczami staraliśmy się lepiej poznać charakterystyczne cechy każdej pory roku. Dzieci malowały również swoją ulubioną porę roku, w pracach przeważały wiosna i zima.

Pomagamy zwierzętom  dzieci zastanawiały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom zimą, podawały bardzo dużo pomysłów. Oglądaliśmy zatem karmniki zawieszone na drzewach, balkonach oraz te, które przyniósł ze sobą pan ekspert, który w bardzo ciekawy i wyczerpujący sposób dostarczył nam mnóstwo ważnych informacji odnośnie ptaszków oraz pomagania im zimą. Dzieci robiły karmniki z różnych materiałów plastycznych, poznały nazwy ptaków, które pozostają u nas na zimę oraz budowę ptaków. Bawiliśmy się również w zabawy matematyczne np. szeregowanie ptaków od największego do najmniejszego, liczenie ptaków w karmniku, dorysowywanie miseczek do ptaszków, wykonanie karmnika z figur geometrycznych według wzoru.

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Święto Babci i Dziadka już od wielu lat jest wpisane w kalendarz uroczystości naszego przedszkola. W bieżącym roku szkolnym świętowano z seniorami w dniu 24 stycznia. Podczas występu artystycznego dzieci wystawiły Jasełka oraz recytowały wiersze a także śpiewały kolędy i piosenki.  Swoimi występami mali artyści wyrazili wielką miłość i szacunek dla babć i dzidziusiów oraz podziękowali za ciepło i dobro, które otrzymują od nich każdego dnia. Po części artystycznej dzieci wręczyły przygotowane upominki. Miłym zakończeniem spotkania był wspólny, słodki poczęstunek.

Zabawa karnawałowa, podczas której, jak co roku zamiast przedszkolaków zaszczyciły nas swoją obecnością piękne księżniczki, motylki oraz zacni rycerze i spider-man, którzy w rytm znanych utworów bawili się na hali gimnastycznej.

Zdjęcia przedszkolaków do Gazety Jarosławskiej  nasze przedszkole odwiedziła pani z Gazety Jarosławskiej, która wykonała zdjęcie naszym przedszkolakom, następnie owe zdjęcie widniało w gazecie. Dzieci z wielkim przejęciem wyszukiwały siebie na zdjęciu.

Kosmos analizowaliśmy z dziećmi, w jaki sposób i czy to w ogóle możliwe wybrać się w kosmos. Po przejrzeniu różnych książek astronomicznych dowiedzieliśmy się, w jaki to sposób możemy wybrać się na inne planety.  Dzieci budowały zatem  z klocków rożnego rodzaju wymyślone pojazdy kosmiczne. Wykonywały rakietę z rolek po papierze a także z figur geometrycznych, gdzie jedna była wymyślona przez dziecko, a druga wykonana według wzoru.  Dzieci kończyły rymowanki związane z kosmosem, odgadywały zagadki. Bawiliśmy się w różne zabawy m. In w zabawę utrwalającą pojęcia przestrzenne „Gdzie ukryły się ufoludki”,  „Noc-dzień, wiosna-zima”. Zabawa „wyprawa w kosmos”, gdzie zadaniem dzieci było odliczanie od 10 do 0 oraz wykonanie przy tym różnych ruchów bardzo dzieciom się spodobała. Dzieci również  wykonały ufoludka- gniotka z balonu. Dzieci oglądały przyniesione z domu książki, czasopisma, albumy o tematyce związanej z kosmosem. Oglądały plakat przedstawiający Układ Słoneczny, nazywały poszczególne planety, określały która jest najmniejsza, a która największa. Wykonaliśmy wspólnie Układ Słoneczny na szarym papierze.

Zabawy matematyczne  podczas tego tematu dzieci uczyły się logicznie myśleć, rozwijały swoje kompetencje do nauki matematyki w szkole. Wykonywały różne zadania mające na celu utrwalenie pojęć, zadań matematycznych.  Dzieci liczyły, mierzyły, porównywały, ustalały równoliczność, układały wzory, ćwiczyły stosowanie określeń dotyczących stosunków przestrzennych, wykonywały zadania tekstowe, porządkowały figury według wielkości.

Pojazdy dzieci na początku segregowały pojazdy na lądowe, wodne i powietrzne i stwierdziły ,że bardziej przyjrzą się lądowym , ponieważ do nich mamy większy dostęp. Dlatego poprzynosiły różnego rodzaju pomoce, pojazdy zabawkowe z domu (największym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki, który naprawdę lał wodą), bajki o pojazdach, czasopisma, wierszyki itp. Rozmawialiśmy o różnych historiach związanych z pojazdami. Były również bardzo interesujące (jeden chłopiec opowiedział, że jechał bardzo daleko samochodem i całą drogę przespał!). Dzieci są naprawdę znakomite. Dzieci wykonały makietę ruchu drogowego, samochodziki z papieru i rolek po papierze a także z paczek po zapałkach. Dzieci wykonały również plakat tematyczny „Pojazdy są różne”- wycinały sylwety pojazdów z różnych czasopism, gazet. Kolejne zmagania z naszymi pojazdami opiszę w kolejnych aktualnościach. Zapraszam

Monika Płocica