"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 1

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Miesiąc maj, czerwiec i lipiec obfitował w naszym przedszkolu w różne uroczystości. W maju obchodziliśmy wspólnie z drugą grupą Dzień Rodziny, podczas którego dzieci przedstawiły swój program artystyczny, rozdały prezenty rodzicom, ale również otrzymały upominek od rodziców. Cała uroczystość odbyła się w remizie strażackiej.

Przez wiele tygodni maja  w ramach realizowanego projektu badawczego "PIES" mogliśmy pogłębiać  wiedze na temat psów poprzez wizyty z ekspertami, informacje z książek, z doświadczeń dorosłych, a także koleżanek i kolegów rówieśników. Nasze działania dotyczące projektu rozpoczęliśmy 5 maja od stworzenia wspólnej siatki  , rysowania i opowiadania swoich historii osobistych związanych z naszymi pupilami, aby następnie stworzyć siatkę pytań ,stawiać hipotezy i ustalać sposoby jak i gdzie możemy uzyskać odpowiedzi na dane pytania.
Dzieci poprzynosiły wiec do przedszkola pieski- maskotki, które to porównywały, segregowały, opisywały wygląd, ale również nimi sie bawiły. Korzystaliśmy ze źródeł pomocniczych książek, czasopism ,z których wynieśliśmy mnóstwo informacji. W czasie specjalnych zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych, pogadanek na temat zachowania wobec nich, opieki nad nimi, a także spotkań z osobami, które na co dzień obcują z czworonogami.

W miesiącu maj zostaliśmy również zaproszeni przez uczniów gimnazjum na przedstawienie „Kopciuszek”, które przedszkolakom bardzo się spodobało.

Natomiast  w czerwcu udało się zorganizować wycieczkę do Radawy. Atrakcji było co niemiara. Dzieci mogły spróbować swoich sił podczas przejścia w parku linowym, gdzie trzeba było wykazać się nie lada sprytem i zwinnością. Poskakały na trampolinie, pozjeżdżały na dmuchanej zjeżdżalni, pobawiły się na placu zabaw, gdzie stała ogromna piaskownica. Następnie mogły się posilić kiełbaską z grilla a także ochłodzić zimnymi lodami.

16 czerwca  odbyło sie szkolenie, które w tym roku również przybrało formę pikniku rodzinnego. Uczestniczyła w nim pani Ania Kosk, trener Fundacji Rozwoju Dzieci J.A. Komeńskiego. Jak na piknik przystało dopisywała nam piękna pogoda i uśmiech na twarzach. W części naszego pikniku były zabawy i gry na świeżym powietrzu połączone ze wspólnym grillowaniem i piknikowaniem. Zarówno dzieciom jak i rodzicom dzień ten sprawił wiele radości wywołując na ich buziach uśmiechy. Dzieciaki miały zapewnione różnorodne zajęcia, miedzy innymi zabawy z chustą animacyjną, puszczanie baniek mydlanych, wyścigi w workach, przeciąganie liny, zabawy w mące ziemniaczanej i wiele jeszcze innych aktywności.

W dalszej kolejności rozmawialiśmy o dzieciach z całego świata. Dzieci robiły wachlarze,  pióropusze, ozdabiały je, rysowały węglem Murzynka Bambo. Pisały również swoje imię po japońsko. Słuchały dużo opowiadań, uczyły się piosenki „Wszystkie dzieci nasze są”. Graliśmy razem w grę „Unia Europejska”.

Kolejny temat został zainicjowały przez jednego z przedszkolaków, po tym jak do przedszkola wleciała pszczoła. Chłopczyk zastanawiał się po co ta pszczoła tutaj wleciała, skoro tutaj nie ma kwiatów. Zaczęło się zadawanie kolejnych pytań oraz szukanie na nie odpowiedzi z różnych źródeł.  Uczyliśmy się piosenki „Pszczółka Maja”, omówiliśmy budowę pszczoły oraz dowiedzieliśmy się jak pszczoła robi miód, a także tego miodu spróbowaliśmy. Mieliśmy także iść oglądać ule, jednak przygotowania do konferencji, na którą mieliśmy przygotować program artystyczny szły pełną parą i wycieczka nie doszła do skutku. Dlatego w związku z przygotowaniami dzieci uczyły się kroków tańca i grania na instrumentach muzycznych. Również uczyliśmy się słów do piosenek oraz razem z grupami z Zarzecza i Kisielowa przygotowywaliśmy się do występu na ową uroczystość. Nasze przedszkolaki rozdawały zaproszenia na konferencję, także mieliśmy okazję zwiedzić Zespół Szkół Rolniczych w Zarzeczu, plebanię, halę sportową, urząd gminy, a także różne miejsca w naszej szkole.

W końcu nadszedł tak długo wyczekiwany przez naszych przedszkolaków okres wakacji. Z tej okazji wspólnie z całą szkoła udaliśmy się na uroczystą mszę świętą, a po niej na modlitwy pod pomnikiem Jana Pawła II. Po kilku latach wspólnej zabawy, nauki przyszedł czas rozstania. W Sali przedszkolnej odbyło sie pożegnanie 14 starszaków, które po wakacjach rozpoczną naukę w klasach zerowych. Rozdane zostały oczywiście  dyplomy i słodkie upominki dla wszystkich dzieci.

I jak to w czasie takich uroczystości bywa, nie zabrakło łez wzruszenia.

Po uroczystym zakończeniu roku nadszedł jeszcze dzień, kiedy nasze przedszkolaki wystąpiły podczas konferencji kończącej projekt. Nasza grupa zaprezentowała się w tańcu waka, waka oraz podczas grania  na instrumentach. Na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę. Gościom występy dzieci bardzo się spodobały, wyrażając to gromkimi brawami.

Dziękuję Rodzicom za współprace przez te lata, za wszelką pomoc i życzliwość,  a Przedszkolakom życzę udanych, bezpiecznych wakacji i samych sukcesów w szkole.