"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 2

Działania styczeń/luty 2013

W czasie przerwy świątecznej wszyscy wypoczęliśmy i wróciliśmy z nowym zapałem i nowymi siłami do przedszkola.

W miesiącu styczniu bardzo dużo czasu poświęciliśmy razem z dziećmi na tematy związane z obecną porą roku czyli zimą. Rozmawialiśmy z dziećmi na temat potrzeby dokarmiania, nie tylko ptaków, ale także zwierząt leśnych w okresie zimowym. Wraz z pomocą taty Patryka zrobiliśmy w przedszkolu karmnik, który potem zawiesiliśmy na drzewie pod szkołą gdzie teraz możemy zanosić ptaszkom to, co nie zmieści się w naszych brzuszkach w czasie śniadania. Rozmawialiśmy też z dziećmi na temat sportów zimowych oraz odpowiedniego ubioru w czasie zimy. Dzieci dzieliły się wrażeniami ze swoich ulubionych zabaw na śniegu. Temat ten pozwolił mi także do uwrażliwienia im że zabawy na śniegu choć bardzo fajne to jednak mogą być bardzo niebezpieczne.

Mając na uwadze, iż w dniach 21 i 22 stycznia przypada Święto Babci i Dziadka dzieci przygotowały na tę okazję wyjątkową inscenizację. Słowa piosenki mówią jak babcia coś zapomni to dziadek zapamięta, a naszym przedszkolakom nie potrzebna była pomocy dziadka gdyż same doskonale nauczyły się wierszyków i piosenek. Odegrane przedstawienie zachwyciło szacownych gości, którzy jako dodatkową niespodziankę otrzymały od swoich ukochanych wnucząt własnoręcznie upieczone serca z piernika. Wieczór zakończył się wspólnym poczęstunkiem i kolędowaniem.

Karnawał w naszym przedszkolu zakończyła zorganizowany wraz ze szkolą podstawową bal przebierańców. W dniu tym nasza sala przedszkolna stała się bardzo kolorowa za sprawą baśniowych postaci. Na ten dzień dzieci mogły przez chwile zamienić się w swoje ulubione postacie. Wróżki i czarownice wykonywały różne czary, piraci abordowali wrogie statki, sułtan latał na latającym dywanie, a królewna śnieżka poszukiwała krasnoludków, których godnie zastąpił broniący wstępu do zamku dzielny rycerz. Oczywiście zabawa karnawałowa nie obyła się bez tańców. Wspólna zabawa ze starszymi kolegami na hali sportowej w pełni wypełniła czwartkowy wieczór.

Dorota Winiarz