"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 2

Działania wrzesień/październik 2013

Nowy rok szkolny to zawsze nowe wyzwania. Zaczęliśmy go jak co roku wraz ze wszystkimi uczniami Szkoły Podstawowej Jana Pawła II w Zarzeczu, z którymi będziemy się z biegiem czasu coraz bardziej integrować. Najważniejsza jednak jest integracja naszej grupy i temu właśnie poświęcone były pierwsze zajęcia. Służyły temu zabawy wspomagające integrację grupy szczególnie dzieci, które dołączyły do nas w tym roku ze starszymi kolegami.

Po wstępnym zapoznaniu zajęliśmy się „badaniami” owoców i warzyw. Najpierw zajęliśmy się sprawdzaniem ogólnej przydatności owoców i warzyw. Jak się jednak okazało warzywa można nie tylko jeść ale również wykorzystać do zabawy, np. marchewka świetnie nadaje się na kukiełki.

Jesień, to kolorowa i wyjątkowa pora roku, a także bardzo obfitująca w ciekawe wydarzenia w naszym przedszkolu. W sali powstał kącik z darami, w którym znajdowały się kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębina oraz liście. Zbiory te stały się bodźcem do przeróżnych zabaw. I tak na przykład maluszki przenosiły je na łyżkach, segregowały, przeliczały, rzucały, układały, czy też toczyły za pomocą nosa. Natomiast z zebranych liści zostały wykonane między innymi barwne bukiety. Jesień to pora roku, w której warto zadbać o swoje zdrowie. Wiedzą o tym także maluszki, dlatego też w tym okresie jedzą dużo owoców i warzyw.

Park to nie jedyne kolorowe miejsce jesienią. Poza terenami zamieszkałymi ciekawe są też tereny leśne. Aby lepiej poznać las i jego mieszkańców zaprosiliśmy do naszej grupy Pana Leśniczego z Nadleśnictwa w Kańczudze. Pan Leśnik w sposób bardzo ciekawy i interesujący, przy pomocy tablic i plansz edukacyjnych, opowiedział dzieciom o pracy leśniczego, zwierzątkach żyjących w lesie, roślinach chronionych i jak zachować bezpieczeństwo podczas pobytu w lesie ze wskazaniem, jaki sposób jest właściwy i najbardziej prawidłowy. Niecodzienny gość nauczył nasze przedszkolaki sposobów prawidłowego dokarmiania zwierząt, głównie ptaków. Podkreślił, że w czasie srogiej zimy dokarmianie jest koniecznością. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci naszych najmłodszych, jednocześnie nauczyły dzieci odpowiedzialności za swoje postępowanie. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań dzieci oraz zasad dbania o środowisko naturalne i kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.

W ramach tematów związanych ze zdrowiem dzieci odwiedziła Higienistka pracująca w szkole. Opowiedziała ona dzieciom w jaki sposób należy dbać o higienę i jak kształtować właściwe nawyki higieniczne. Bardzo ważne jest też dbanie o higienę jamy ustnej. W tym celu wybraliśmy się do gabinetu dentystycznego AMADENT w Zarzeczu. Dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem i wyposażeniem gabinetu, a także przekonać się jak przebiega prawdziwa wizyta. Chętne przedszkolaki dzielnie siedziały na fotelu stomatologicznym, gdzie Pani Doktor dokonała przeglądu ząbków. Ponadto dzieci utrwaliły sobie zasady dotyczące higieny jamy ustnej. Na koniec wizyty dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki i kolorowanki. Pełni wiadomości, wrażeń i emocji wróciliśmy do przedszkola.

Aby przybliżyć naszym przedszkolakom zasady ruchu drogowego oraz bezpiecznej zabawy wybraliśmy się na wycieczkę do Powiatowej Jednostki Policji w Jarosławiu. Była to niezwykła możliwość poznania od podszewki pracy jarosławskich funkcjonariuszy. Dzieci zainteresowane były ich codzienną służbą. Podczas spotkania powiedziały również, że od dawna marzyły, by usiąść za kierownicą radiowozu. Było zwiedzanie komendy i praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa. Tego dnia najmłodsi z niezwykłą uwagą słuchali wskazówek i uwag pani policjantki. Spotkanie to było okazją do zapoznania dzieci z codziennymi obowiązkami policjantów oraz funkcją, jaką pełni Policja w społeczeństwie oraz przypomnienie i utrwalenie podstawowych zachowań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Dorota Winiarz