"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 2

Działania styczeń / luty 2014

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych przedszkolaków. Dla nich bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszym przedszkolu także odbył się taki bal zorganizowany wspólnie ze szkolą podstawową podczas którego najmłodsi mieli możliwość wspólnego potańczenia i pośpiewania. Na ten dzień dzieci mogły przez chwile zamienić się w swoje ulubione postacie. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im kowboje, Indianie, krasnoludki, królewny, motylki, myszki, krakowianki, policjanci, smok oraz batman ze spidermanem i żółwiem ninja a także inne postacie z kreskówek. Oczywiście zabawa karnawałowa nie obyła się bez tańców. Wspólna zabawa ze starszymi kolegami na hali sportowej w pełni wypełniła czwartkowy wieczór. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. W trakcie trwania balu pojawili się również rodzice naszych przedszkolaków, którzy w większości bardzo chętnie tańczyli ze swoimi pociechami.

Okres świąteczny to okazja do wystawiania jasełek, którymi można sprawić miłą niespodziankę najbliższym. Mając na uwadze, iż w dniach 21 i 22 stycznia przypada Święto Babci i Dziadka dzieci przygotowały na tę okazję wyjątkową inscenizację. Wraz z rodzicami przygotowały stroje dla odgrywanych przez siebie postaci i wspólnymi siłami stworzyliśmy równie wspaniałą dekoracje, w której oczywiście nie zabrakło świeżego i pachnącego siana. Odegrane przedstawienie zachwyciło szacownych gości, którzy jako dodatkową niespodziankę otrzymały od swoich ukochanych wnucząt własnoręcznie wykonane przez nich laurki. Wieczór zakończył się wspólnym poczęstunkiem i kolędowaniem.

W lutym codziennie przenosiliśmy się na chwile do baśniowej krainy smoków, księżniczek i innych zaczarowanych postaci stworzonych Hansa Andersena i Braci Grimm. Dzieci nie tylko chętnie słuchały czytanych i baśni ale również malowały na podstawie ich treści przepiękne ilustracje. W jedno popołudnie sami mogli zamienić się w swoje ulubione postacie.

Omawianie tematu związanego ze śniegiem przyczynił się do zaciekawienia dzieci tematem wody. Okazało się, że dzieci zdają sobie sprawę, że woda otacza nas zewsząd i bez wody nie byłoby życia. Dzieci bardzo szybko doszły do wniosku, że woda jest w ciągłym obiegu. Wypływa ze źródeł z pod ziemi, płynie rzekami wpada do jezior do mórz i oceanów. Z ziemi stale odparowuje do atmosfery a tam gromadzi się jako chmury i z powrotem wraca na ziemię w postaci deszczu albo śniegu. Dzieci obejrzały film edukacyjny o wodzie co pozwoliło im szerzej zapoznać się z tematem wody w tym również z niewidocznymi wodami podziemnymi.  Dalszym etapem były eksperymenty naukowe (!) związane z wodą. Bardzo ciekawym doświadczeniem było badanie barwy, smaku, zapachu i innych właściwości wody, które można rozpoznawać za pomocą naszych podstawowych zmysłów. Próbowaliśmy wodę solić i słodzić a następnie odzyskiwać z niej sól i cukier.  Eksperymentem związanym z obrotem wody w środowisku było badanie stanów skupienia wody. A zatem zamroziliśmy wodę w szkolnej zamrażarce a następnie ją rozmnażaliśmy i odparowywaliśmy.  Dalej  barwiliśmy wodę różnymi technikami a następnie próbowaliśmy ją oczyścić – nawet nam się udało .

Dorota Winiarz