"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Zarzeczu nr 3

Działania listopad / grudzień 2013

W miesiącach listopadzie i grudniu w ośrodku przedszkolnym  Zarzecze 3 zostały przeprowadzone następujące tematy:

Jesienna muzyka: W tym tyg. dzieci dużo muzykowały i śpiewały. Zwracając uwagę na deszczową aurę, wsłuchiwały się w odgłosy padającego deszczu, a potem uczyły się wystukiwać podawane rytmy. Śpiewały piosenke " Kap, kap" wykorzystując akompaniament prostych instrumentów perkusyjnych oraz swoich instrumentów które zrobiły. Podczas spacerów szukały kałuż i próbowały tworzyć na nich jesienną muzykę.

W starej chacie: Temat rozpoczęliśmy od burzy mózgów na temat " Stara chata'. Dzieci podawały swoje skojarzenia związane z tym hasłem, co wzbudzało wiele razy radość("jest tam zabity wróbel", mieszka w niej czarownica" itp.) Oglądały stare sprzęty przyniesione do przedszkola(młynek, naczynia, mątewka, makatki)i porównywały je z tymi które mamy teraz. Pracowały z ilustracją przedstawiającą starą chatę i próbowały zapamiętać nazwy niektórych przedmiotów ( tara, maselnica).Temat zakończyliśmy wyjściem do zarzeckiej "Witosówki" gdzie dzieci mogły oglądać prawdziwą izbę w której mieszkały ich prababcie. Miały okazje młócić cepem zboże, robić masło w maselnicy i kołysać dziecko w starej kołysce. Ponadto obejrzały wiele innych starych sprzętów, co bardzo ich zaciekawiło.

Projekt CHOMIK: Ponieważ jedna z dziewczynek bardzo często opowiadała o swoim chomiku, odbył się projekt "chomik". Dzieci zadały wiele ciekawych pytań dotyczących tego zwierzęcia. Oglądały ilustracje przedstawiające chomiki i słuchały informacji na jego temat. Poznały pojęcie 'gryzonie' i zapoznały sie z ich cechami charakterystycznymi. Rysowały szkic chomika, wyklejały chomika kolorową bibułą i ozdabiały go. Wysłuchały wierszyka Chomik Zosi. Najważniejszym punktem projektu była wizyta Sary i jej chomika Kubusia w przedszkolu. Dzieci mogły go pooglądać i uzyskać odpowiedzi na pytania z siatki pojęciowej(jaki ma ogon? jak biega szybko?)

Poznajemy zawód policjanta: Dzieci zapoznały sie z mundurem policyjnym i atrybutami policjanta. Dowiedziały się o różnorodności jego pracy i niebezpieczeństwach z nią związanych. Uwieńczeniem tematu, był wyjazd na komendę, gdzie dzieci zobaczyły prawdziwą siłownie, strzelnice, radiowozy i motory policyjne. W tym czasie odbyła się również w naszym przedszkolu dyskoteka andrzejkowa, którą profesjonalnie poprowadził pan rytmik.

Mikołajki: W związku ze zbliżającym się dniem św. Mikołaja dzieci przypomniały sobie piosenkę o Mikołaju, nauczyły się wierszyka o tej tematyce i zapoznały się z legendą o św. Mikołaju. Wykonały prace plastyczne związane z Mikołajem i wymarzonymi prezentami.
Chcąc być podobnymi do św. Mikołaja chętne dzieci włączyły się w charytatywną akcję
" Pomóż dzieciom przetrwać zimę" i przynosiły drobne prezenty dla innych. Uwieńczeniem tygodnia była oczywiście wizyta św. Mikołaja, który przyniósł dzieciom wiele radości.

Zwierzęta zimą: dzieci zapoznały się ze zwierzętami, które podczas zimy zapadają w sen zimowy( niedźwiedź, borsuk, żaba, jeż, owady). Dowiedziały się w jaki sposób one zimują, jak nazywają się ich mieszkania. Nauczyły się piosenki "Śpiący jeż" i rymowanki
" Niedźwiedź słodko śpi". Następnie dowiedziały się, jakie leśne zwierzęta w zimie trzeba dokarmiać i w jaki sposób można to zrobić. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na ptaki, które trzeba w zimie dokarmiać. Dzieci poznały nazwę i wygląd 3 ptaków (sikorki, gila, wróbla), nauczyły się je rozpoznawać oraz wspólnie zrobiły karmę dla ptaków, którą potem zabrały do domów.

Zwyczaje bożonarodzeniowe:Dzieci przypomniały sobie kolędy i pastorałki, zapoznały się ze źródłami świąt Bożego Narodzenia, i zwyczajami z nimi związanymi. Omówiliśmy symbole bożonarodzeniowe, zwyczaj kartek świątecznych, składanie życzeń, łamanie się opłatkiem, ubieranie choinki itp. Wspólnie grupą z którą dzielą sale przedszkolaki ubrały piękną choinkę, która wspaniale ożywiła nasze otoczenie

Katarzyna Półkoszek