"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w ŻurawiczkachDziałania styczeń/luty 2013

Nowy Rok powitaliśmy pełni nowych pomysłów, planów. W pierwszym tygodniu stycznia zapoznaliśmy się z nazwami miesięcy. Sprawdzaliśmy, kto w jakim miesiącu się urodził. Utrwalaliśmy cechy pór roku, kolejność dni tygodnia – a wszystko to poprzez różnorodne zabawy, wiersze i opowiadania.

W kolejnym tygodniu mówiliśmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach, chcąc pomóc im przetrwać zimę przedszkolaki wykonały smakołyki, którymi dokarmiały je, w zamian mogliśmy je obserwować, podziwiać. Poznawaliśmy ptaki i rozmawiałyśmy na temat ich wyglądu i sposobu odżywiania oraz potrzebach w okresie zimy i ciężkich warunkach jakie spotykają je wśród mrozu i śniegu.

Urodziny w tym miesiącu świętował Patryk Piątek, który przyjmował życzenia jako czterolatek. Życzymy spełnienia marzeń, dużo radości i uśmiechu na co dzień.

W związku ze zbliżającym się balem rozmawiałyśmy na temat „Jaką postacią będę na balu” – opisywaliśmy wygląd własnego kostiumu. Projektowaliśmy i odzwierciedliliśmy go w formie plastycznej i wreszcie nadszedł upragniony bal przebierańców. Dnia 19 stycznia dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi rodzicami spotkali się na balu razem z całą szkołą podstawową . Każdy przedszkolak w bajkowym stroju brał udział w tańcach i pląsach przy muzyce. Był to czas wesołej zabawy i magicznej atmosfery i na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

Czwarty tydzień obfitował w rozmowy o naszych babciach i dziadkach. Każdy mógł powiedzieć czym jego babcia i dziadek się zajmuje i jakie zajęcia w domu wykonuje. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że babcia i dziadek są ważnymi osobami w naszym życiu i w życiu całej rodziny. Na zakończenie każdy przedszkolak opisywał wygląd zewnętrzny swojej babci i dziadka i wyraził go w formie plastycznej. Przygotowaliśmy się do występu z okazji ich święta i tak w dniu 22.01.2013 r. (wtorek) o godzinie 17.00 w Zespole Szkół w Żurawiczkach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Dzieci wykonały dla gości piosenkę pt. „Babciu, babciu pomóż mi” oraz zatańczyły taniec kowbojski do piosenki „Och Zuzanno” oraz taniec węgierski z chustami. Dzieci chcąc zabłysnąć przed gośćmi, stanęły na wysokości zadania. Uważamy to spotkanie za bardzo udane. Na twarzach naszych gości widać było radość i wzruszenie.

W dniu 23.01.2013 r. Przedszkolaki miały okazje do świętowania kolejnych urodzin. Tym razem swoje święto miała Aleksandra Jamroży , która obchodziła 5 urodziny. Były wspaniałe życzenia , laurki , uściski oraz tradycyjne „sto lat”.

Następnym tematem jakim zajmowaliśmy się to „Dbamy o zdrowie”. Uczyliśmy się co należy jeść, by być zdrowym . W ramach zajęć dydaktycznych przedszkolaki robiły zdrowe (a przy tym i kolorowe) kanapki. Działania poprzedziła pogadanka na temat zachowania higieny (mycia rąk), a także jedzenia zdrowych produktów. Wielką radość sprawiło dzieciom smarowanie pieczywa oraz układanie na kanapkach kompozycji z ulubionych produktów. Ostatni etap to degustacja kanapek. Po minach dzieci widać było, że kanapki były wyjątkowe. Następnie dzieci dowiedziały się jak dbać o zdrowie, co służy zdrowiu, a co nam szkodzi. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy przedmioty do utrzymania higieny ciała. Poznaliśmy piosenki pt: „Mydło lubi zabawę” oraz piosenkę pt: „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. Uczyliśmy się jak trzeba dbać o zęby i co robić aby były piękne i zdrowe.

Podsumowując temat „Dbamy o zdrowie” gościliśmy w naszej grupie Panią Celinę Świątek - higienistkę szkolną. Wszystkie przedszkolaki wysłuchały pogadanki na temat właściwej higieny jamy ustnej, odpowiedniego sposobu odżywiania, potrzebie wizyt kontrolnych u lekarza. Odbyły się również zajęcia praktyczne, czyli nauka prawidłowego mycia zębów. Dzieci wiedzą bardzo dużo na temat higieny codziennej jamy ustnej, chwaliły się umiejętnościami i wiedzą, zadawały swoje pytania, bezbłędnie odpowiadały na pytania higienistki. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za przybycie, wręczeniem laurki przez dzieci.

Wiadomo luty to miesiąc bardzo krótki, ale dla nas bardzo wesolutki. Rozpoczął się tematem instrumenty muzyczne. Na początku ustaliliśmy zasób wiedzy oraz podstawę aktywności badawczej instrumentów muzycznych. Poznaliśmy podział instrumentów muzycznych jak również odwiedzili nas goście, dzięki którym poznaliśmy wiele dotąd znanych i nie znanych instrumentów. W pierwszej kolejności odwiedzili nas: uczeń szkoły muzycznej Samuel Wąsacz brat Karolinki Wąsacz oraz Pani Paulina Kucza, która należała do Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej w Żurawiczkach . Dzięki tym osobą dowiedzieliśmy się jak nazywają się poszczególne części gitary, z jakich materiałów jest zbudowana, jakie są techniki gry, w jaki sposób się ją stroi. Posłuchaliśmy również brzmienia gitary, piosenek i wspólnie zaśpiewaliśmy kilka znanych nam piosenek pt: „Taki duży taki mały może świętym być”, „Mama królową” i wiele innych. Projektowaliśmy gitary z pudełek.

Tuż po feriach świętowaliśmy kolejne urodziny, tym razem Julia Kośćinska obchodziła swoje 5 urodziny. Były życzenia, uściski a nawet całusy i tańce przy wesołej muzyce.

Kolejne instrumenty, które poznaliśmy tuż po feriach to flet poprzeczny oraz skrzypce. Zafascynowały nas dziewczynki - Marcelinka Jamroży, która należy do społecznego ogniska muzycznego w Przeworsku (flet poprzeczny) i uczennica szkoły muzycznej Małgosia Jamroży (skrzypce,) grając na instrumentach rożne znane nam utwory. Dzieci wpatrzone zadawały mnóstwo pytań i z zachwytem przyglądały się dziewczynkom, które grały na instrumentach. Przedszkolaki próbowały własnych sił grając na instrumentach oraz starały się najdokładniej naszkicować wybrany instrument. Natomiast Pani Justyna Jamroży nasz rytmik, przybliżyła nam wiadomości na temat: akordeonu, organów i fletu prostego, omawiając i grając na instrumentach. Przedszkolaki zaś odgadywały tytuł granego utworu oraz grały na wybranych instrumentach, następnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy do piosenki „ Muzykanci - konszabelanci”. Tworzyliśmy własne instrumenty muzyczne – grzechotki. Mamy nadzieję, że te przeżycia i fascynacje wpłyną między innymi na rozbudzenie zainteresowań i zamiłowań muzycznych do instrumentów.

W ostatnim tygodniu lutego poznaliśmy środki lokomocji. Dzieci rozpoznawały pojazdy lądowe, wodne i powietrzne oraz dźwięki jakie są wydawane przez pojazdy. Poznawaliśmy przydatności pojazdów specjalnych: Karetka pogotowia, wóz strażacki, policja. Rozróżnialiśmy odgłosy wydawane przez rożne pojazdy oraz sposób poruszania się. Uczyliśmy się numerów alarmowych pojazdów uprzywilejowanych. Tworzyliśmy pojazd latający „samolot” oraz pojazd szynowy „pociąg” z figur geometrycznych.

Monika Wołoszyn

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego