"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w ŻurawiczkachDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013


Miesiąc maj przedszkolaki rozpoczęły tematem „Łąka i jej mieszkańcy” i w ramach tego tematu wybraliśmy się na pobliską łąkę. Dzieci obserwowały owady i słuchały wydawanych przez nie dźwięków. Przedszkolaki zabrały ze sobą lupy, dzięki czemu mogły z bliska obejrzeć majową łąkę i jej mieszkańców. Dzieci znalazły biedronki, mrówki, ślimaka, chrząszcza zobaczyły motyle i inne owady. Szkicowały wybrane kwiaty i zwierzęta znajdujące się na łące, odgadywały zagadki . Spacerując miały możliwość podziwiania rożnych gatunków roślin i zwierząt tam zamieszkujących.

Projektem jaki zrealizowaliśmy w maju to „ubranie”- dowiedzieliśmy się jak powstają ubrania, z jakich materiałów się je wykonuje. Dzieci oglądały i przymierzały ubrania, segregowały według pór roku. Projektowały ubrania dla najbliższych, jak również wykonały obrazek z guzików. Gościliśmy panią Agnieszkę Piątek mamę Patryka, która przyniosła do przedszkola maszynę do szycia, by pokazać jej działanie oraz etapy powstawania sukieneczki dla lalki. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się czynnościom wykonywanym przez panią krawcową. Mogliśmy również sami spróbować szyć na maszynie do szycia pod nadzorem pani Agnieszki. Odbył się również pokaz mody, dziewczynki prezentowały stroje na wybiegu.

W dniu 29.05.2013r gościliśmy 2 uczennice ze szkoły muzycznej - Katarzynę Świerk, która dała popisowy koncert na saksofonie oraz Justynę Podgórską, która zagrała na wiolonczeli. Dowiedzieliśmy się sporo o tych instrumentach, nawet próbowaliśmy własnych sił grając na tych wspaniałych instrumentach.

Miesiąc czerwiec powitaliśmy Dniem Dziecka. Dzień rozpoczęliśmy od sprawnościowych niespodzianek. Dzieci z wielką chęcią brały udział w licznych konkursach sprawnościowych. Po męczących wyścigach było rozdanie słodkości. Koleją atrakcją były lody, które przedszkolaki zjadły z wielkim apetytem. Oczywiście na koniec wszystkie maluchy otrzymały medal mistrza za udział w konkurencjach.

W dniu 04.06.2013r. nasza koleżanka Jola Dec z mamą zaprezentowały swojego pupila. Był nim śnieżnobiały kotek „Śnieżynka”. Dowiedzieliśmy się o jego zwyczajach, ulubionych zabawach i o tym jak trzeba się nim opiekować. Kotkowi bardzo się spodobała nasza sala. Zwiedził ja całą. Bardzo smakował mu nasz poczęstunek, który mu przygotowaliśmy. Na zakończenie bawił się z nami.

Kolejnym zwierzątkiem, które poznaliśmy jest chomiczka, pupilka naszego Filipka Szczepańskiego, która odwiedziła nas w dniu 07.06.2013r. Mogliśmy przyjrzeć się jej z bliska i zapoznać się z maleńką chomiczką. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy o tych małych gryzoniach, a na końcu każdy z nas próbował naszkicować chomiczkę.

Dnia 10.06.2013r. odbyło się spotkanie z bibliotekarką panią Krystyną Drapałą. Spotkanie miało miejsce w szkolnej bibliotece Zespołu Szkół w Żurawiczkach. Wizyta w bibliotece odbyła się w ramach zajęć poświęconych literaturze dziecięcej (baśniom, wierszom, książkom, opowiadaniom), których celem było zachęcenie dzieci do odwiedzania i korzystania z biblioteki, a także ukazanie znaczenia biblioteki w życiu człowieka. Podczas spotkania dzieci poznały zasady funkcjonowania i korzystania z biblioteki, pożyczyły wybrane pozycje przeznaczone dla dzieci, wykonały pamiątkowe stemple biblioteczne, szkicowały półkę z książkami i zadawały mnóstwo pytań pani Krysi. Przedszkolaki obiecały ze jeszcze tu wrócą.

W dniu 23.06.2013r. o godzinie 15.00 braliśmy czynny udział w Parafiadzie Rodzinnej organizowanej przez Ojców Bernardynów przy Kościele Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach. Odbyły się występy artystyczne dwóch szkół z Żurawiczek i Maćkówki. Przedszkolaki podczas występu zatańczyły: „Krakowiaka”, „Wiewióreczkę”, śpiewali piosenkę „Moja wesoła rodzinka” oraz recytowały wiersze o mamie i tacie. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji, a wśród nich: dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, kiełbaska grilowana, słodkie placki. Spędziliśmy niedzielne popołudnie w miłej i rodzinnej atmosferze.

W dniu 24.06.2013r. przedszkolaki wzięły udział w jednodniowej wycieczce zorganizowanej przez nauczycielki klasy I-III, wspólnie z uczniami szkoły podstawowej wraz z wychowawcami i opiekunami. Wycieczka odbyła się do kina Helios w Rzeszowie na projekcję filmu „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta” oraz do Centrum Zabaw dla dzieci „Fantazja”. Przedszkolaki choć nie pierwszy raz podróżowały autobusem, bardzo cieszyły się z wyprawy i nie mogły powstrzymać emocji i radości. W kinie atrakcją, mimo że już znaną, okazały się okulary 3D, dzięki którym niezwykłe przygody Tediego były wspaniałym przeżyciem. Kolejną atrakcją dla przedszkolaków zachwyconych filmem był pobyt w Centrum Zabaw dla dzieci Fantazja. Dzieci bawiły się tu równie znakomicie, korzystając z rożnych atrakcji jakie im zapewniało centrum zabaw dla dzieci. W trakcie pobytu w Fantazji zjedliśmy ciepły posiłek, a były to pierogi ruskie. Nasza wycieczka dobiegła końca wszystkie zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń przedszkolaki wróciły do swoich domów.

W dniu 28.06.2013r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego zorganizowane wraz z dyrekcją, nauczycielami i uczniami z Zespołu Szkół im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach. Na początku uroczystości został zaprezentowany program artystycznym, w którym to nasze przedszkolaki brały czynny udział . Dzieci zaśpiewały piosenkę pt: „Lato płynie do nas”. Podczas uroczystości dzieci otrzymały dyplomy ukończenia punktu przedszkolnego wręczone przez Panią Dyrektor Teresę Pieniążek, następnie udały się do sali na krótkie spotkanie, gdzie otrzymały drobne upominki i gratulacje uczęszczania do punktu przedszkolnego. Naszym absolwentom życzymy, by nowy czas był dla nich inspiracją do nowych wyzwań, a czas spędzony w przedszkolu na zawsze pozostał miłym wspomnieniem dzieciństwa. Maluszkom życzę udanych, bezpiecznych i gorących wakacji oraz powrotu z uśmiechem już we wrześniu. Trzeba teraz odpocząć, opalić się i w pełni sił wrócić do przedszkolnej codzienności! A tym którzy chodzą w wakacje do przedszkola życzymy świetnej zabawy.

W dniu 03.07.2013r. o godzinie 16.30 do 19.30 odbył się Piknik Rodzinny przy Zespole Szkół im. św. Brata Alberta w Żurawiczkach na terenie ogrodu przedszkolnego. Piknik prowadziła Trenerka Fundacji Komeńskiego Pani Blanka Adamczuk. Bardzo zależało nam na integracji rodziców z przedszkolem - stąd pomysł na wspólną zabawę. Już od wielu dni życie w przedszkolu toczyło się wokół Pikniku. Rodzice zobowiązali się do zorganizowania grilla, w ramach projektu dostaliśmy: soki, napoje, ciastka, słodycze.

Piknik prowadzony przez trenerkę, był zachętą do udziału w zabawach przez całe rodziny. Dzieci i rodzice tworzyły ciekawe rysunki twórcze, następnie odbyły się zabawy z chustą animacyjną. Wszyscy brali udział w proponowanych zabawach. Po takich emocjach poczęstunek był najlepszym rozwiązaniem. Przygotowano stoły, a w ogrodzie przedszkolnym panowie stanęli przy grillu. Podczas poczęstunku prowadzono rozmowy i ożywione dyskusje. Dzieci bawiły się na ogrodowych urządzeniach a dodatkową atrakcją była masa solna, gdzie dzieci z chęcią lepiły różne wytwory. Na koniec pożegnaliśmy się w kółeczku trzymając chustę animacyjną. Szczęśliwi i radośni wróciliśmy do swoich domów. Piknik naprawdę się udał, świadczyły o tym uśmiechnięte buzie przedszkolaków .

W miesiącu lipcu piękna słoneczna pogoda zachęcała nas do pobytu na świeżym powietrzu i obcowania z naturą. To najlepsza forma poznawania przyrody. Przedszkolaki przebywając w ogrodzie przedszkolnym podglądały i nazywały owady. Poznaliśmy na zajęciach różne ich gatunki, rozmawialiśmy na temat znaczenia owadów w przyrodzie i życiu człowieka. Powstało wiele prac plastycznych związanych z owadami: pszczoły, ul, biedronki, motyle oraz szkice ćmy, ważki. Słuchaliśmy szumu wiatru w gałęziach, śpiewu ptaków oraz poznawaliśmy rośliny i zioła rosnące w pobliżu łąki. Obserwowaliśmy i przyglądaliśmy się pracy w polu.

Zajęcia z mapą pozwoliły nam przypomnieć sobie, gdzie jest Morze Bałtyckie, stolica Polski i rzeka Wisła oraz gdzie Podkarpacie i nasza miejscowość Żurawiczki. Oglądając widokówki oraz ilustracje morza zapoznaliśmy się z zawodem Marynarza, budowaliśmy: statki , okręty, łódki z pudełek. Malowaliśmy morze i tworzyliśmy podwodny świat.

W dniu 16.07.2013r. Filipek przyniósł do przedszkola swojego kotka „Sparkiego”. Dzieci bardzo go polubiły, kotek chciał się bawić i zaczepiał każdego. Wszyscy się nim opiekowali, nosili, bawili rzucając kłębek włóczki. Kinga Dec siostra Joli oraz Aleksandra Jamrozy zbudowały duży labirynt z klocków plastikowych dla kotka, który się w nim poruszał.

W dniu 01.08.2013r gościliśmy delegację 5-osobową z Ukrainy. Goście zostali przedstawieni i przywitani przez Pana Wójta Gminy Zarzecze Wiesława Kubickiego, następnie zostali z nami na całych zajęciach. Mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu naszego punktu przedszkolnego jak i pooglądać kronikę, dziennik, zabawki, gry, ksiązki. Nasze przedszkolaki śpiewem, tańcem podbiły serca naszych gości. Był to przyjemnie spędzony u nas czas.

W drugim dniu sierpnia nie obyło się bez świętowania urodzin, a obchodziliśmy je jak zwykle uroczyście. Martynka Król świętowała swoje 5 urodzinki, zaśpiewaliśmy „sto lat”, były wspaniałe życzenia, uściski, nie zabrakło oczywiście cukierków i zabawy do muzyki. Czas minął i żal było kończyć wesołą zabawę, ale spotkamy się we wrześniu, tymczasem życzę ładnej pogody i wspaniałego odpoczynku.

Monika Wołoszyn

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego