"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w ŻurawiczkachDziałania wrzesień/październik 2013


Za nami kolejny wrzesień - czas powrotu do przedszkola. Z uśmiechem na twarzy i dużą dawką energii powitaliśmy przedszkole i nowych kolegów i koleżanki po wakacjach. Maluszki pięknie odnalazły się w nowej sytuacji, pierwsze chwile po rozstaniu z rodzicami tylko dla niektórych były smutne i to też nie długo. Już za moment wszyscy ruszyli do zabawy.

W kolejnych dniach września poznawaliśmy się podczas zabaw integracyjnych, uczyliśmy się imion nowych kolegów i koleżanek. Stworzyliśmy kontrakt grupowy, w którym zawarliśmy zasady obowiązujące w naszej grupie. Pamiętamy o wzajemnym szacunku, stosujemy formy grzecznościowe wobec kolegów i osób dorosłych. Każdego dnia poprzez zabawę poznajemy i odkrywamy otaczający nas świat. Uśmiechamy się, kiedy wokół nas dzieje się coś ciekawego. Bardzo lubimy bawić się, śpiewać, tańczyć, uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach.

Na zajęciach rozmawialiśmy na temat charakterystycznych cech opisujących zachowanie i zwyczaje jeża, wiewiórki, niedźwiedzia, także o przygotowaniach do zimowego snu i ptakach, które odlatują do ciepłych krajów. Dzieci dowiedziały się także, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy. Zajęcia były wspaniałą okazją do wykonania wielu prac plastycznych np.: jeżyka z ziemniaka i zapałek, niedźwiadka z orgiami oraz rudej wiewióreczki. Nauczyliśmy się zabaw tj. „Na dywanie siedzi jeż”, „Kto ty jesteś? Wiewióreczka”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz tańca „wiewióreczka mała”.

W dniu 20.09.2013 r. Amelia Telega przyniosła do przedszkola królika miniaturowego imieniem „Punia”, mogliśmy przyjrzeć się jej z bliska i zapoznać się z króliczkiem. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy o tym zwierzątku, a na końcu każdy z nas próbował naszkicować króliczka w klatce.

Pierwsze urodziny w miesiącu wrześniu obchodził Michałek Kulpa, który skończył 3 latka. Jak przystało na Jubilata, Michałek z uśmiechem przyjmował życzenia i liczne dowody sympatii, odwdzięczając się „słodkim co nieco”.

Październik był czasem mnóstwa smakołyków, pachnących warzyw i owoców pełnych witamin. Przedszkolaki oglądały owoce, nazywały, rozróżniały ich kolory i porównywały ze sobą pod względem wielkości, ważyły. Bez trudu dzieliły na sylaby ich nazwy. Dzieci wiedzą, że owoce te rosną na drzewach: jabłoni, śliwie i gruszy. Wiedzą także, że z zebranych jesienią owoców można zrobić przepyszne kompoty, soki. Wiemy już jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma spożywanie witamin, zawartych w owocach i warzywach. Poznaliśmy nowe urządzenie do wyciskania soku - sokowirówkę. Wspólnie przygotowaliśmy sok owocowy, który ze smakiem wypiliśmy. Tańczyliśmy w parach do piosenki pt: ,,Jabłuszko i gruszka” wykonaliśmy z owoców szaszłyki oraz na zakończenie tematu samodzielnie  wykonaliśmy sałatkę z owoców. Przedszkolaki bardzo angażowały się w jej wykonanie, własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie smakowała wszystkim :).

W kolejnym tygodniu dużo czasu poświęciliśmy warzywom. Omawialiśmy ich kolory, kształty, smaki, oraz ich zastosowanie. Starałyśmy się poprzez różne formy zachęcać się do zdrowego odżywiania się. Słuchaliśmy i uczyliśmy się piosenki „Jarzynowy wóz” . Rozmawialiśmy o walorach odżywczych warzyw, ale także o tym, co z nich można przyrządzić. Pomysłów było dużo , wybraliśmy jeden „zupa warzywna”. Finał naszej pracy był pyszny w sali pachniało zupą, a my oblizywałyśmy wąsy.

Pani Jesień obecna w przyrodzie zawitała pełna kolorów również do naszego przedszkola, by w naszej grupie snuć wesołe opowieści o tematyce jesiennej. Prace dzieci były bardzo ciekawe, dzieci wykazały się inwencją i wyobraźnią twórczą. Zajęcia sprawiły im dużo radości. Rozmawialiśmy na temat jesieni, a głównie jakie zmiany zachodzą jesienią . odbyło się wiele spacerów gdzie przedszkolaki zbierały dary jesieni: kasztany, żołędzie, liście. Poznały drzewa i ich liście, a także grzyby jadalne i te, których nie należy zbierać. Nauczyliśmy się piosenki „kolorowe listki”. Segregowaliśmy dary jesieni. Próbowaliśmy dopasować owoce do ich drzew. Cały tydzień przedszkolaki „bawiły się” darami jesieni, licząc je i segregując według wielkości.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o bezpieczeństwie, dlatego kolejnym tematem była „Bezpieczna droga do przedszkola”. Dowiedzieliśmy się jakie jest znaczenie pasów i sygnalizacji świetlnej. Zapoznaliśmy się z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Poznaliśmy i nauczyliśmy się wiersza W. Chotomskiej jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy oraz niektóre znaki drogowe jak również szukaliśmy ich podczas spacerów. Przedszkolaki zapoznały się ze służbami, które dbają o nasze bezpieczeństwo: Straż pożarna, Policja, Pogotowie ratunkowe oraz w jakich sytuacjach mogą nam pomóc i ważnych numerach telefonów do tych instytucji.

Kolejnym tematem były urządzenia elektryczne. Uczyliśmy się bezpiecznego korzystania z nich i ostrożnego obchodzenia się z prądem elektrycznym. Poznaliśmy wygląd i zastosowanie wybranych urządzeń technicznych. Dzieci doskonale wiedzą, że urządzenia elektryczne są nam do życia koniecznie potrzebne, jak również bez wiedzy i zgody dorosłych nie powinniśmy dotyka, kontaktów, urządzeń elektrycznych, gniazdka, w których płynie tajemniczy prąd.

Z okazji zbliżających się świąt Wszystkich Świętych, dzieci do przedszkola poprzynosiły przeróżne znicze, świeczki, mogąc się nimi pochwalić i zaprezentować. Powstała wystawa zniczy i szkic znicza. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się z jakich materiałów zbudowany jest znicz. Dzieci segregowały przyniesione przez siebie znicze ustawiały od największego do najmniejszego, ważyliśmy znicze. Na zakończenie każde z dzieci zrobiło swój lampion ze słoika.

Urodziny w miesiącu październiku świętowali: Tomasz Słupik jako trzylatek, Amelia Król i Amelia Telega jako czterolatki. Z tej okazji przyjmowały życzenia, uściski i całuski od swoich koleżanek i kolegów z grupy. Było bardzo wesoło i słodko :). Życzymy spełnienia marzeń, dużo radości i uśmiechu na co dzień.

W naszej grupie nie można się nudzić - ciągle coś się dzieje, a my z ochotą we wszystkim uczestniczymy i czekamy na kolejne ciekawe wydarzenia.

Monika Wołoszyn

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego