"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Żurawiczkach

Działania listopad / grudzień 2013

Minęły kolejne dwa miesiące a u nas mnóstwo ciekawych rzeczy do opowiedzenia. W Listopadzie zajmowaliśmy się  wodą ,poprzez nasze obserwacje . Zastanawialiśmy się skąd się bierze woda? Dlaczego pada deszcz?. Wszystko zaczęło się zabawą badawczą "Co pływa, a co tonie". Dzieci podczas zabawy obserwowały, komentowały, sprawdzały dlaczego jedne przedmioty utrzymują się na powierzchni wody, a drugie toną oraz rozmawiały jaka jest woda (czysta, miękka, mokra, że robi bąbelki. Porównywaliśmy próbki wody i samodzielnie wyciągały wnioski (co do jej przydatności do spożycia, która jest bardziej czysta, co brudzi wodę itp.). Podjęte działania służyły odkryciu tajemnic wody takich jak: parowanie, skraplanie, rozpuszczalność substancji w wodzie, stany skupienia wody, czystość wody. Poznaliśmy także zjawiska atmosferyczne towarzyszące rożnym porom roku: deszcz , śnieg ,mróz , wiatr. Opanowywaliśmy umiejętność dokonywania  wyboru odpowiedniego ubrania w zależności od pogody.

W dniu 08.11 .2013r  uczestniczyliśmy w apelu z okazji święta Niepodległości Polski. Każdy z przedszkolaków prezentował się z pięknym czerwono – białym kotylionem oraz flagą.

Przedszkolaki  przekonały się, jak wiele zabawy i radości mogą dać figury geometryczne . Poznawały różne kształty i uczyły się je nazywać , rozpoznawać , segregować  i wyszukiwały  w najbliższym nam otoczeniu. Owe figury towarzyszyły nam również podczas zabaw, gier,  dzięki  czemu  mogliśmy utrwalić sobie ich wygląd. Podczas zajęć próbowaliśmy stworzyć cos z danej figury geometrycznej ,dzięki temu powstało wiele ciekawych pomysłów . Następnie komponowaliśmy i układaliśmy najróżniejsze postacie i rzeczy jak np.:  pajacyk, domek  ….

Dnia 14.11.2013r. przedszkolaki uczestniczyły w lekcji pokazowej z udziałem egzotycznych zwierząt pt. "Gady w teorii i praktyce". Głównymi bohaterami pokazu byli: kameleon, agama brodata, legwan zielony, boa dusiciel, żółw wodno-lądowy ostro -grzbietny, żółw lądowy, wąż zbożowy. Zajęcia przeprowadził hodowca zwierząt egzotycznych pan Przemysław Ludwin. W ciekawy sposób opowiadał o życiu tych egzotycznych zwierząt. Przedszkolaki miały możliwość bezpośredniego kontaktu z każdym, pokazywanym egzemplarzem zwierzęcia, co niewątpliwie sprawiło im ogromną radość. Żywa lekcja przyrody była dla przedszkolaków bardzo cennym doświadczeniem, dostarczyła wielu wrażeń i emocji.

W listopadzie swoje 3 urodziny obchodziła Zosia Biskupska . Jak przystało na Jubilatkę Zosia z uśmiechem przyjmował życzenia i liczne dowody sympatii, odwdzięczając się ,,słodkim co nieco".

Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Dzień 29.11.2013r był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Było wróżenie z magicznej butelki: kim będziemy w przyszłości?, ustawianie bucików, przekłuwanie serduszek z imionami, zajadanie słodkich ciasteczek na czas, jaki prezent dostanę od św. Mikołaja . Jednak największą atrakcją dnia było lanie wosku przez kluczyk. Wszystkie wróżby dzieci potraktowały z uśmiechem i żartem, więc zabawa była udana.

Grudzień, to magiczny miesiąc w którym dzieją się różne ciekawe wydarzenia. Do Takich w tym miesiącu  na pewno należą: ,, Pasowanie na przedszkolaka" w dniu 06.12.2013 roku. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, podczas której recytowały, śpiewały i tańczyły  oraz brały udział w różnych konkurencjach: rozwiązywały zagadki, wykonywały ćwiczenia ruchowe, odgrywały role .
Dla 3 i 4 – latków był to pierwszy tak ważny i poważny debiut. Maluchy poradziły sobie doskonale, zostały nagrodzone wielkimi brawami. Pasowania olbrzymim ołówkiem dokonała  Pani Dyrektor Teresa Pieniązek. Dzieci z wielką dumą powtarzały tekst przysięgi. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz bajeczkę . Na zakończenie uroczystości dzieci jako pełnoprawne przedszkolaki pozowały do zdjęć. Następnie ku wielkiemu wydarzeniu gościliśmy w naszym przedszkolu św . Mikołaja .Torby wypchane prezentami dla przedszkolaków i sama obecność Mikołaja wywołały wielkie poruszenie i radość wśród dzieci - w szczególności tych najmłodszych. Dla niektórych maluchów było to pierwsze w życiu spotkanie z tą legendarną postacią. Święty Mikołaj rozmawiał z dziećmi, pytał : czy były grzeczne?. Mikołaj dziękował dzieciom za bardzo ciepłe przyjęcie i ucieszył się, że czekało na niego tak dużo dzieci. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia. Wszystkie dzieci podziękowały za paczki i pożegnały Mikołaja.

W grudniu realizowaliśmy temat ,, Kosmos" , którego celem było uświadomienie dzieciom jak ważny jest wszechświat i astronomia dla każdego człowieka. Dzieci poznały bardzo wiele nowych zagadnień: zapoznały się z mapą, globusem, układem słonecznym, kontynentami na Ziemi, poznały planety, uświadomiły sobie rolę słońca, księżyca, gwiazd, poznały postać Mikołaja Kopernika oraz  stworzyliśmy makietę układu słonecznego .

Przed świętami uczestniczyliśmy w apelu Bożonarodzeniowym, śpiewaliśmy ze wszystkimi znane kolędy oraz dzieliliśmy się opłatkiem. Radośni i uśmiechnięci, oczarowani magią świąt, udaliśmy się na świąteczny odpoczynek.

Monika Wołoszyn