"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w ŻurawiczkachDziałania styczeń / luty 2014

Ważne wydarzenia i tematy zajęć w miesiącach styczeń , luty:

Pamiętamy o ptakach - Jak co roku, podczas zimy, prowadzimy w naszym przedszkolu akcje dokarmiania ptaków. Dzieci dbają o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas tegorocznej, mroźnej zimy, nie byli głodni, a ptasia stołówka była codziennie pełna. Przedszkolaki wiedzą, co ptaki powinny jeść i chętnie gromadziły pokarm dla skrzydlatych przyjaciół: okruszki chleba, ziarna zbóż, słonecznika i inne smakołyki. Dzięki naszemu dokarmianiu, ptaszki mają szanse przetrwać mroźna zimę, a wiosną nam podziękują i pięknie zaśpiewają. Podczas  tematu dzieci poznały ptaki zimujące: gila , sikorkę , wróbelka ich budowę , smakołyki. Nauczyliśmy się wierszyka z pokazywaniem ,, Ptaszek „ oraz zabawę ,, lata ptaszek” .Został wykonany przysmak dla ptaszka, który dzieci zabrały do domów. Dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków.

Dbamy o zdrowie
– podczas tematu przedszkolaki podejmowały samorzutnie rozmowy na temat zdrowia. Dzieci próbowały samodzielnie zdefiniować pojęcie zdrowia i choroby, poszerzyły swoje wiadomości odnośnie zdrowia, higieny, zdrowego odżywiania się, odporności organizmu i sposobów jej wzmacniania. Dzieci wiedzą jak ważne jest leczenie chorób, jak ważne jest pozytywne nastawienie do wizyty u lekarza oraz leczenia. Przedszkolaki wiedzą, że  bakterie i wirusy rozprzestrzeniają się szczególnie przy kichaniu oraz kasłaniu i wtedy należy dbać w wysokim stopniu  o higienę.

Dzień Babci i dziadzia -
W dniu 16 stycznia 2014r w Zespole Szkół w Żurawiczkach odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Przedszkolaki  przygotowali specjalny repertuar składający się z wierszy, piosenek, tańców oraz krótkiej inscenizacji. Wszystko po to, aby wyrazić babciom i dziadkom wdzięczność za ich dobroć, za to, że służą nam swoim czasem, cierpliwością i doświadczeniem. Natomiast goście z dumą patrzyli na swoje pociechy, gromkimi brawami dziękowali za występy. Pani Dyrektor Teresa Pieniążek podziękowała  przedszkolakom i uczniom za piękne występy, a babciom i dziadkom za liczne przybycie. Po części artystycznej, odbyły się tance z babcią i dziadziem .Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi dziadkami. 

Bal Choinkowy -
W dniu 18 stycznia 2014r o godzinie 14.00 w Zespole Szkół w Żurawiczkach odbył się bal choinkowy . Dzieci przebrane były w piękne stroje postaci z bajek i filmów. W przerwie tańców, w salach czekał na dzieci słodki poczęstunek. Zabawa była przeplatana konkursem z nagrodami. Dzieci tańczyły twista, rock and rolla, sambę, Kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały balową salę. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych kostiumów dla dzieci.

Urodziny:
Liczne urodziny w miesiącu styczniu  świętowane były jak zwykle uroczyście . Jako pierwsza świętowała swoje 5 – lat Julia Barszczak ,następnie 4-latka Milenka Orzechowska , razem 5 lat świętowali  Patryk Piątek  i Karolinka Wąsacz  następnie  Emilka Łukaszów ,  Amelia Dec swoje 4- latka .Wszystkim jubilatkom  i jubilatom życzymy  spełnienia marzeń, dużo radości i uśmiechu na co dzień oraz ,,sto lat”.

Zimowe zabawy
–nadeszła prawdziwa zima z puszystym śniegiem! Och jak cudownie jest się pobawić w zimowe zabawy. Podczas tematu zajmowaliśmy się bezpiecznymi zabawami na śniegu. Ponieważ śnieg na dworze nie nadawał się specjalnie do robienia śnieżynek, postanowiliśmy wykonać je z gazet. Urządziliśmy sobie nawet bitwę na  śnieżki!!! Rozmawialiśmy o zimowych zabawach, wymienialiśmy różne znane dyscypliny sportowe. Dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy.

Projekt ,, Nitka ‘’ –
Projekt rozpoczął się w lutym podczas słuchania wiersza Jana Brzechwy ,,Tańcowała igła z nitką” w czasie realizacji projektu zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami nitek: włóczka , nic krawiecka , mulina , kordonek , sznurek, segregowaliśmy nitki pod wzglądem koloru i przeznaczenia .Powstała wystawka rożnych rodzajów nitek przyniesionych przez dzieci . Podczas części badawczej dzieci obserwowały nitkę pod mikroskopem. Porównywały grubość każdej nitki  . Powstało wiele prac plastycznych : obrazy malowane nitką, wyklejane włóczką oraz bajka stworzona przez dzieci pt: ,, Po nitce do kłębka”  Ponadto przedszkolaki zapoznały się z zawodem krawcowej. Poznaliśmy również różne rodzaje tkanin: bawełniane, lniane i syntetyczne wykonane z różnych nitek. Dzieci porównywały faktury materiałów wykonały projekt ubranka dla lalki oraz przymierzały przyniesione stroje. Chcąc dowiedzieć się jak powstaje poduszka wybraliśmy się do babci Pawełka Mikuły która jest krawcową .Pani Maria Rupar przybliżyła dzieciom jak wyglądała praca krawcowej. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przyglądały się przyborom krawieckim, zapoznały się z wyglądem współczesnej maszyny do szycia. Największą atrakcją dla naszych wychowanków była próba szycia na maszynie, oczywiście pod czujnym okiem naszego eksperta. Dla wszystkich było to nie lada wyzwanie, a zarazem wspaniała przygoda. Dzieci z uwagą obserwowały wszystkie czynności ,jednakże ich uwagę przykuł owerlok - maszyna, który nie tylko obszywa ale i równiutko tnie materiał . Dzieci wróciły do przedszkola obdarowane ścinkami materiałów. Dzięki temu mogliśmy zorganizować w sali kącik krawiecki.

W świecie bajek i baśni –
bardzo lubimy te chwile , kiedy wygodnie usadzeni  na dywanie  poznajemy  coraz to nowe przygody  ulubionych bohaterów . Jest u nas taki miły zwyczaj , że codziennie pani  czyta nam wybrane  przez nas ksiązki z naszej biblioteczki. Chętnie tez dzieci poprzynoszą ulubione bajki z domów , żeby zapoznać się z nimi  wszyscy w grupie . Każdy opowiadał i przedstawiał swoja bajkę. Uczyliśmy się jak dbać i szanować ksiązki te własne jak i wypożyczone . Następnie wybraliśmy się  do biblioteki Zespołu szkół św. Brata Alberta w Żurawiczkach .W większości była to ich pierwsza wizyta w bibliotece. Celem wycieczki było zapoznanie się z biblioteką, z książeczkami. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy obchodzić się z książkami. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały i zadawały pytania pani Krystynie Drapale. Uważnie słuchaliśmy o zasadach korzystania  z wypożyczalni , o nadanie numeru książce .Z jeszcze większym zainteresowaniem oglądaliśmy ksiązki , które udostępniła nam pani bibliotekarka . Każdy znalazł dla siebie cos ciekawego , kilka książek wypożyczyliśmy .Pod koniec maluchy oglądały wybrane przez siebie książeczki. Czas minął bardzo szybko, na zakończenie pełnego wrażeń spotkania dzieci otrzymały pieczątkę szkolnej biblioteki oraz naklejki . Przedszkolaki podziękowały pani Krystynie za tak miłe przyjęcie i krótką pogadankę wręczając laurkę. Po powrocie  z biblioteki bawiliśmy się pacynkami , odtwarzaliśmy  scenki z ulubionych bajek.

Spotkanie z  Magikiem
- dnia 18 luty 2014 roku dzieci spotkały się z magikiem ,  który pokazał im wiele ciekawych sztuczek i przeniósł nas we wspaniały świat iluzji, czarów i magii. Przedszkolaki z wielką uwagą obserwowały niezwykłe zdolności magika. Dzieci miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego, tym bardziej, że aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Michałek Kulpa , Emilka Łukaszów i Milenka Orzechowska zostali nawet jego asystentami pomagając podczas sztuczek. Na koniec dzieci za odwagę dostały po baloniku  i poczuli się przez chwilę jak prawdziwi magicy. Spektakl iluzjonistyczny był świetną atrakcją, chwilą relaksu i doskonałą zabawą dla naszych przedszkolaków. Trzeba przyznać, że atmosfera była fantastyczna i wszyscy dobrze się bawili.

Środki lokomocji
  -  Podczas  zajęć dzieci rozpoznawały różne środki lokomocji za pomocą trzech zmysłów: słuchu, wzroku i dotyku. Naśladowaliśmy odgłosy wydawane przez poszczególne środki lokomocji (pociąg, samochód, statek i samolot). Spostrzegaliśmy  i nazywaliśmy różnice pomiędzy pojazdami i ich sposobem poruszania się (drogi : lądowe, wodne i powietrzne) tworzyliśmy pojazdy z figur geometrycznych, poznaliśmy budowę pojazdów .

Monika Wołoszyn

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego